Gudrība ir zināšanu pareizs pielietojums. Zināt vēl nenozīmē būt gudram, svarīgi zināšanas pielietot. Valsts pārbaudes darbi vispārējās vidējās izglītības ieguves nobeigumā parāda, kā divpadsmito klašu skolēni ir apguvuši prasmes pielietot iegūtās zināšanas.
Rezultāti centralizētajos eksāmenos ir objektīvi, salīdzināmi Latvijas skolās savā starpā, tāpēc tie arī ir pamats, lai uzņemtu 12. klašu absolventus augstskolās. Kādi tad ir Krāslavas Valsts ģimnāzijas absolventu rezultāti centralizētajos eksāmenos 2007./2008. mācību gadā? Masu medijos jau izskanējis vērtējums, ka šī gada centralizēto eksāmenu rezultāti liecina par stabilitāti, tieši tāpat var apgalvot arī par Krāslavas Valsts ģimnāzijas absolventu sniegumu valsts pārbaudes darbos.
Protams, katru gadu eksāmenu rezultāti ir atšķirīgi dažādos mācību priekšmetos, to ietekmē gan eksāmena konkrētais saturs, gan absolventu zināšanas un izvēles priekšmetos, arī tas, cik zinoši absolventi ir izvēlējušies kārtot konkrēto eksāmenu.
Šajā mācību gadā Krāslavas Valsts ģimnāziju absolvēja 84 skolēni, eksāmenu kārtoja 83. Latviešu valodas eksāmenā A,B un C līmeņus saņēma 61 skolēns, t.i., 73, 4% , angļu valodā - 47 skolēni jeb 56,6%. Matemātikas eksāmenu kārtoja 64 skolēni, no tiem A,B un C saņēma 54 skolēni jeb 84%. Vēstures un krievu valodas eksāmenu kārtoja 33 skolēni, no tiem krievu valodā A,B un C līmeni saņēma 29 skolēni jeb 87, 8%, vēsturē - 26 skolēni jeb 78, 7%. Fiziku kārtoja 30 skolēni, no tiem 22 saņēma B un C līmeni, t. i. 73,3%. Ķīmiju izvēlējās kārtot 13 skolēni, no tiem 8 saņēma B un C līmeņus, bioloģiju kārtoja 10 skolēni un visi saņēma A,B un C līmeņus. Vidēji A, B un C līmeņi šajā mācību gadā ir 73,6 %. Izcili rezultāti jeb A līme-ņi ir 18:
matemātikā - 9 A līmeņi ( skolotājas V. Lemeševka un A. Juškeviča),
vēsturē - 3 A līmeņi ( skolotāja V. Nalivaiko),
latviešu valodā - 3 A līmeņi ( skolotājas A. Jakovele un D. Andžāne),
krievu valodā - 2 A līmeņi ( skolotāja Ņ. Petuhova),
bioloģijā - 1 A līmenis ( skolotāja L. Malahovska)
un tie ir šādiem absolventiem:
Kristīne Miškina - vēsturē, matemātikā, bioloģijā;
Egita Zukule - vēsturē, matemātikā, latviešu valodā;
Andra Balule - latviešu valodā;
Silvija Dzalbe - latviešu valodā;
Katrīna Zujeva - matemātikā;
Vitālijs Pancakovs - matemātikā;
Anatolijs Kižlo - matemātikā;
Rasma Bleidele - matemātikā;
Inese Purmale - matemātikā;
Māris Lukaševičs - matemātikā;
Diāna Krumpāne - matemātikā;
Ilona Ļuļe - krievu valodā;
Inita Kudiņa - krievu valodā;
Kristīne Ļaksa - Timinska - vēsturē.
Prātā nāk kāda teika: Senos laikos dievi sprieda, ka nebūtu labi, ja cilvēki uzzinātu Visuma zinības, pirms viņi būtu tam tiešām gatavi. Tāpēc dievi izlēma Visuma gudrību paslēpt kādā vietā, kur cilvēki to nespētu atrast tik ilgi, kamēr nebūtu pietiekami gatavi. Viens no dieviem piedāvāja Visuma zinības paslēpt Zemes augstākā kalna galotnē. Bet ātri vien viņi atzina, ka cilvēks drīz uzrāpsies visos kalnos un zinības tur nebūs drošībā. Kāds cits piedāvāja zinības noslēpt jūras visdziļākajā dzelmē. Bet dieviem šķita, ka arī tur zinības būs apdraudētas, cilvēkiem tās pāragri atrodot. Tad viedākais no visiem dieviem izteica savu priekšlikumu: “Es zinu, kas jādara. Paslēpsim Visuma gudrību cilvēkā pašā. Tur viņš sāks meklēt tikai tad, kad būs pietiekami nobriedis, lai ietu savu iekšējo meklējumu ceļu.”Pārējos dievus šis priekšlikums sajūsmināja, un tā viņi noglabāja Visuma gudrību pašā cilvēkā.
Krāslavas Valsts ģimnāzijas absolventu rezultāti centralizētajos eksāmenos liecina par viņu gatavību izmantot zināšanas un turpināt to apguvi, studējot augstskolās un koledžās. Veiksmi visiem, gan izvēloties turpmāko mācību virzienu, gan izturēt konkurenci.
Anna JUŠKEVIČA, Krāslavas Valsts ģimnāzijas direktora vietniece