Spirta “pirts” ērcēm

Nesen laikrakstā “Ezerzeme” bija publicēts žurnālista J. Rogas raksts par ērču encefalīta, kas ir ļoti bīstama slimība, apkarošanu. Te galvenais triks ir tas, kādā veidā jau piesūkušos kukaini dabūt laukā no cilvēka miesas. Šī problēma visur tiek izgaismota dažādi, taču tie galvenokārt ir neskaidri padomi, kas ir ļoti grūti saprotami.

Briesmas rada tas, ka var inficēties ar encefalītu. Kā tad tādā gadījumā izvilkt ērci? Esmu izgudrojis savu metodi, ko lietoju ne mazāk kā 10 gadus.

Tiklīdz ieraugu sev piesūkušos ērci, steidzos uz mājām, ņemu pudelīti parastā odekolona, pagriežu to ar dibenu uz augšu un ar kakliņu uzlieku piesūkušam kukainim. Ērce labi ievietojas stikla pudelītes kakliņā. Tad nospiežu stikla trauku ar roku. Kukainis tad atrodas izliekumā un līdztekus tam tā ķermenis tiek atvilkts no koduma vietas. Turklāt ērce labi dezinficējas ar spirtu, ko satur odekolons.

Tādā spirta “pirtī” kukainis atrodas tieši trīs minūtes (derētu pasekot, lai laiks būtu precīzs). Pēc tam es noņemu pudelīti. Ērce jau ir nedzīva. Ar nazi atvirzu to no koduma vietas. Pēc tam kukaini var aizvākt ar pincetes palīdzību. Velkot kukaini laukā, jācenšas neuzspiest tam.

Savos 82 dzīves gados tikai vienu reizi es potējos pret ērču encefalītu.

Bronislavs NARTIŠS, pensionārs Lielā Tēvijas kara dalībnieks, Kastuļinas pagasts

Speciālista viedoklis

Pirms publicēt lasītāja vēstuli, palūdzām Sabiedrības veselības aģentūras speciālista komentāru par laikraksta lasītāja piedāvāto ērču noņemšanas metodi.

Atbildi sniedza Sabiedrības veselības aģentūras sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste Līva Auna: “Jūsu laikraksta lasītāja ērču izvilkšanas paņēmiens ir līdzīgs Sabiedrības veselības aģentūras ieteiktajai metodei: pirms ērces izvilkšanas jādezinficē vieta, kur ērce piesūkusies! Ērces izvilkšanai jāizmanto smaila pincete, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni jāvelk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti var apsiet stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņemt ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci jādezinficē un rokas jānomazgā ar ziepēm.

Tomēr minētā metode nevar pasargāt cilvēku no inficēšanās ar ērču encefalītu, jo vīruss tiek ievadīts koduma vietā tūliņ pēc ērces piesūkšanās. Par ērces atvirzīšanu no koduma vietas ar nazi: atvirzot ērci ar nazi pastāv risks gan savainot ādu, gan traumēt pašu ērci, tādējādi no ērces brūcē var tikt ievadītas borēlijas, kas izraisa Laima slimību.”