Realizējot administratīvi teritoriālo reformu, Skaistas pagasts iekļausies Krāslavas novadā.
Pagasta vadība apstiprināja, ka tas jau ir stingri izlemts. Padome pieņēmusi arī lēmumu par sagaidāmās mērķdotācijas izlietojumu, ko pašvaldībām valdība apsolīja 200000 latu par brīvprātīgu apvienošanos. Skaistas pagasta padomes priekšsēdētāja Gundega Grišāne pastāstīja, ka lielāko daļu no šīs summas — 150000 latu — plānots izlietot kā līdzfinansējumu dalībai projektos, kas virzīti uz ūdenssaimniecības sakārtošanu ciematā. Atlikušo summu sadalīs pašvaldības iestāžu sakārtošanai: 30000 latu — tautas nama remontam un tam piegulošās teritorijas sakopšanai, 10000 latu — bibliotēkas jauno telpu remontam un 10000 latu — feldšeru vecmāšu punkta (FVP) remontam.
G. Grišāne: “Gribu piebilst, ka, tiekoties ar pārējām pašvaldībām, runājām par iespējamām izmaiņām šajā sadalījumā, jo varētu rasties šāda nepieciešamība. Tā ka pieņemtais lēmums varētu tikt koriģēts, ja būs nepieciešams atbalstīt novadam būtiskus kopprojektus, piešķirot līdzfinansējumu objektiem, kas svarīgi visu pašvaldību iedzīvotājiem, kuras iekļausies novadā.
Vēl neesam saņēmuši apstiprinājumu vai noraidījumu no Latvijas Vides aizsardzības fonda, kur tika iesniegts projekts par atdzelžošanas stacijas būvniecību. Ja projekts tiks atbalstīts, tad tas būs pirmais objekts, kurā līdzfinansējuma veidā ieguldīsim daļu no tiem līdzekļiem, kurus ieplānojām atvēlēt ūdenssaimniecības sakārtošanai.
Feldšerpunkts mums nav sertificēts, tālab esam iecerējuši veikt remontu, lai iestāde varētu iegūt sertifikātu. Galvenais uzdevums ir atbilstoši jaunajām prasībām sakārtot sanitāros mezglus un nodrošināt karsto ūdeni ārsta kabinetā. Ar procedūru istabu viss ir kārtībā.
Pagasta bibliotēku gribam pārvietot no tautas nama uz veco skolas ēku, kur tai būs plašākas un gaišākas telpas. Turklāt tur jau ir ierīkots publiski pieejamā interneta pieslēguma punkts un uzstādīti bibliotēkas datori. Darbi uzsākti, šobrīd jāizdomā, kā efektīvi aizvadīt grunts un notekūdeņus, lai tie nenonāk zem grīdas, jo ēka ir zemā vietā. Vecā sapuvusī grīda jau uzlauzta, tās vietā būs pilnīgi jauns grīdas segums. Šobrīd mūsu bibliotekāre strādā ļoti sarežģītā situācijā: grāmatas vienviet, internets un datori — citviet.
Arī tautas nams nopietni jāremontē: vecos izpuvušos koka logus vajag nomainīt pret jauniem un mūsdienīgiem, jāsakārto sanitārie mezgli, nepieciešams apjomīgs kosmētiskais remonts un jāsakārto piegulošā teritorija.” Skaistas pagasts reiz jau izgāja izpētes projekta izstrādes procesu, tagad tas tiks atkārtots, jo iepriekšējā potenciālā novada pašvaldību sastāvam piepulcējušās jaunas. Finansējums jaunai izpētei pieprasīts. Šobrīd jaunpienākušās pagastu pašvaldības iepazīstas ar iepriekš izstrādāto izpētes projektu un izsaka savas versijas.
G. Grišāne: “Iepriekšējā izpētē iedzīvotāju noskaņojums izpaudās divos virzienos: bija reformas atbalstītāji, bija — pretinieki. Bet jau pati dzīve spiež iet uz priekšu, un reforma notiks. Tās rezultātā nav jānotiek kādām lielām un būtiskām pārmaiņām, kuras sāpīgi izjustu paši iedzīvotāji. Vismaz iepriekšējā izpētē bijām ieplānojuši, ka visi līdzšinējie pakalpojumi arī pēc reformas būs pieejami un saņemami uz vietas pagastā.
Arī savu skolu, kurai rudenī jāiziet akkreditācija, plānojam saglabāt. Turklāt, tiekoties Krāslavā, izskanēja viedoklis, ka maziem bērniem ir jāmācās uz vietas un vismaz pirmās četras-sešas klases lauku pagastos jānodrošina. Runas pagastā gan klīst dažādas, ļaudis baumo arī par slēgšanu, bet to pašvaldību speciālistu līmenī, kuri nodarbojas ar reformas jautājumiem, pat domu par slēgšanu nav. Plānojam, ka strādās arī mūsu dienas centrs, kuru labi apmeklē bērni un jaunieši, kuru vajadzībām esam nopirkuši jaunu tenisa un novusa galdu. Mēs domājam, ka centrs jāsaglabā, bet šodien ir grūti spriest, cik lielas būs novada finansiālās iespējas.”
Zīmīgi, ka Skaistas pagasta pašvaldība savas administratīvās ēkas remontam no apvienošanās naudas nav plānojusi izlietot ne santīmu. Bet remonts tai būtu vajadzīgs, lai gan laika gaitā tāpat daudz paveikts par budžeta līdzekļiem, tostarp dažos kabinetos veikts kosmētiskais remonts, izpuvušie koka logi pērn nomainīti pret plastikāta, un vējainās dienās caurvēju telpās vairs nejūt. Pērn pagasts jaunus logus ielika arī bibliotēkai paredzētajās telpās.
Juris ROGA