Lai izpirktu pastāvīgā lietošanā piešķirto zemi, lauku zemes pastāvīgajiem lietotājiem, kas iesnieguši zemes izpirkšanas pieprasījumu un saskaņā ar Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma nosacījumiem saņēmuši VZD reģionālās nodaļas lēmumu par tiesībām zemi izpirkt līdz 2008.gada 1.septembrim:
jāveic zemes kadastrālā uzmērīšana un jāiesniedz VZD reģionālās nodaļas birojā zemes robežu plāns (ja zeme jau ir uzmērīta, tā atkārtoti nav jāuzmēra) vai jāveic priekšapmaksa par izpērkamo zemi (t.i., jāsamaksā pilna zemes kadastrālā vērtība pirms zemes uzmērīšanas veikšanas) un jāiesniedz VZD reģionālās nodaļas birojā apliecinājums par veikto priekšapmaksu.
Pēc zemes kadastrālās uzmērīšanas, bet ne vēlāk kā līdz 2009. gada 31. augustam, zemes izpircējam jāuzraksta iesniegums attiecīgajai VZD reģionālajai nodaļai lēmuma pieņemšanai par zemes piešķiršanu īpašumā par samaksu. Šajā lēmumā tiks norādīts samaksas apmērs par izpērkamo zemi vai atzīme par to, ka par zemes izpirkšanu samaksāts priekšapmaksas veidā.
Līgums par zemes izpirkšanu ar Valsts akciju sabiedrību “Latvijas Hipotēku un zemes banka” jānoslēdz līdz 2009. gada 30. decembrim (arī tajā gadījumā, ja veikta priekšapmaksa par izpērkamo zemi).
Normatīvie akti paredz, ka nekustamā īpašuma formēšanai drīkst izmantot tikai aktuālus datus par nekustamā īpašuma objektiem, tajā skaitā būvēm.
LR Valsts zemes dienesta Dienvidlatgales reģionālā nodaļa informē, ka uz šodienu Daugavpils un Krāslavas rajona pilsētās un lauku teritorijās ir reģistrētas 85450 būves, kuru kadastrālā uzmērīšana veikta pirms 2000.gada, līdz ar to šo būvju datiem nav aktuālas informācijas statusa un tie nav izmantojami nekustamo īpašumu formēšanai un darījumu dokumentu sagatavošanai.
Saskaņā ar Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 13.panta nosacījumiem gadījumos, kad īpašuma sastāvā ir veikta jaunu objektu būvniecība vai esošo objektu renovācija, īpašniekam ir pienākums triju mēnešu laikā ierosināt kadastra datu aktualizāciju. Patvaļīga būvniecība un renovācija, kā arī ekspluatācijā nenodota būvobjekta izmantošanas uzsākšana ir spēkā esošās likumdošanas pārkāpumi, par kuriem būves īpašnieks likumdošanā noteiktajā kārtībā ir saucams pie atbildības.
Likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 12.pants nosaka, ka zemes lietotājam piederošas būves ierakstāmas zemesgrāmatā vienlaikus ar zemi. Zemesgrāmatā nereģistrētu būvju īpašniekiem jāņem vērā, ka būvju kadastrālās uzmērīšanas pasūtījumu izpilde prasa visai būtisku laika un VZD teritoriālo biroju rīcībā esošo resursu patēriņu, līdz ar to būvju uzmērīšanas atlikšana uz pēdējo brīdi var kļūt par nepārvaramu šķērsli īpašumtiesību tiesiskajai reģistrācijai zemesgrāmatā.
Būvju kadastrālo uzmērīšanu var pasūtīt VZD Daugavpils un Krāslavas birojos — Daugavpilī, Rīgas ielā 18, un Krāslavā, Rīgas ielā 116.