Vispieprasītākā estrādes grupa mūsu rajonā — “Večerinka”, popularitātes ziņā pārāks jaunāko bērnu kolektīvs “Ņeposedi”, vecāko bērnu, tostarp arī jaunāko klašu skolēnu kolektīvs “Karuseļ”, jauniešu grupa “Oma”, moderno deju grupa “Ekstrim-Svariņi” — ar ko gan vēl varētu pārsteigt Svariņu tautas nams?
Ar saviem atbalstītājiem, ar citu talanta cienītājiem, ar mīlestību pret katru, ar lietām, kas nav izsakāmas materiālajās vērtībās vai naudā. Tautas nama vadītājas kabinetā viens pēc otra atklājas dažādi noslēpumi. Šoreiz uzmanību piesaistīja putnu knābjiem darinātas trīs ligzdas ar visām oliņām. Pirmajā brīdī šķiet, kas gan tajā visā interesants? Bet šīs kompozīcijas (ligzdām tika piestiprināti mākslīgi putniņi) satur divas būtiskas lietas. Pirmkārt, tā ir iespēja ikvienam interesentam tuvumā apskatīt putnu ligzdu, pataustīt to, nenodarot nekādu skādi dabai, ko ir ļoti, ļoti svarīgi iemācīt augošajai paaudzei, apmierinot viņu ziņkāri. Noslēpumainais taču vilina. Otrkārt, kas ir ļoti būtiski, šīs ligzdas tautas namam piedāvāja pašu pagasta iedzīvotāji, kuri tās atrada, kad putni jau bija pametuši.
Ne vien līdzdarbošanās tautas nama rīkotajos pasākumos, bet pat tāds vienkāršs atbalsts ir naudā nenovērtējams ieguldījums pagasta kultūras dzīvē. Ja ļoti vēlies padarīt dzīvi spilgtāku, interesantāku, bagā-tāku, jāmeklē domubiedri. Svariņos viņi paši atrod ceļu uz tautas namu. Iestādes vadītāja Erna Šļahota atzīst, ka tad, ja nebūtu pašu cilvēku atsaucības, vienatnē neko neizdarītu. Putnu ligzdām, par kurām stāstu, jau bijusi debija Lieldienām veltītajā pasākumā. Taču tas nav vienīgais pagasta iedzīvotāju piedāvājums tautas mana vadītājai. Laiku pa laikam kāds dabas radīts šedevrs kļūst pieejams apskatei arī plašākam cilvēku lokam.
“Kādu dienu man zvana pagasta iedzīvotāja un aicina ciemos,” stāsta E. Šļahota. “Tikai piekodina, lai ne-aizmirstu fotoaparātu, jo esot atradusi milzīgas sēnes. Aizbraucām, nofotografējām, nogriezām un novieto-jām pie pagasta ēkas. Tāfelītē uzrakstījām informāciju par to, kurš atrada, kur atrada, cik svēra. Bija trīs pūpēži, divus lielākos — 10,5 kg un 4,5 kg — atrada Kromanišķos. Pērn bija interesants zvans ap Lieldienām — zem kādas mājas jumta kores cilvēks atrada milzīgu sirseņu pūzni. Tik milzīgu, ka divas reizes pārspēja pīto grozu, kas mums bija. Noņēmām, atvedām un izveidojām interesantu Lieldienu kompozīciju, jo pūznis atgādināja milzu olu. Interesanti.”
Jā, interesanta ir dzīve Svariņos. Starp citu, šogad Erna Šļahota ar domubiedriem plāno realizēt varbūt pat visā Latvijā vēl nebijušu pasākumu. Šīs ieceres realizēšanā bez vietējo iedzīvotāju atsaucības un iesais-tīšanās nekādi nevarēs iztikt. Ja viss izdosies, tas noteikti būs līdz šim interesantākais šovs rajona vēsturē, kas pagaidām paliek noslēpums.
Juris ROGA