Būsiet jau pamanījuši krāsainos konteinerus izlietotā iepakojuma šķirošanai Krāslavā un Dagdā, kas atrodas atkritumu savākšanas laukumos, kuros iedzīvotāji var atsevišķi izmest sadzīves atkritumus un izlietoto iepakojumu.
Plastmasas un kartona iepakojumu jāmet konteinerā ar dzeltenu vāku, bet stiklu — konteinerā ar zaļu vāku. Līdz ar to arī Krāslavas un Dagdas iedzīvotājiem ir iespēja nodot pārstrādei šķietami nederīgas lietas, t. i., izlietotas PET pudeles, stikla burkas, kartona kastes u.c., lai tās atkal varētu pārvēst mums visiem noderīgās precēs.
Bet kā noris šis process? Kas notiek ar atkritumiem, kad esam tos iemetuši šķirošanas konteineros?
Iepakojuma ceļš uz pārstrādi sākas, iemetot to attiecīgajā šķirošanas konteinerā. Ir svarīgi paturēt prātā, ka pārstrādāt iespējams tikai kvalitatīvu materiālu. Tas nozīmē, ka pirms izmešanas izlietoto iepakojumu ir jāiztukšo un, ja nepieciešams, arī jāizskalo, lai pārtikas produktu atliekas nesabojātu pārējos konteinerā izmestos materiālus, piemēram, kartona iepakojumu un makulatūru.
Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “DOVA” valdes loceklis Aleksandrs Jerševskis iedzīvotāju aktivitāti un gatavību mainīt savus ikdienas paradumus, šķirojot izlietoto iepakojumu, vērtē kā labu. “Cilvēki mūsu pilsētās šķiro labprāt. Tomēr ne visi iedzīvotāji izprot, kā pareizi jāšķiro. Ir gadījumi, kad stiklam paredzētajos zaļajos konteineros tiek mesti arī sadzīves atkritumi vai slēgtajos konteineru caurumos tiek iedabūti iekšā veseli atkritumu maisi, kas pēc tam uzņēmuma darbiniekiem jāizņem no konteineriem. Tas paildzina un apgrūtina šo darbu. Uzņēmuma pārstāvis atgādina, ka “šķirošanas punktā konteineri ir slēgti un izlietotā iepakojuma sašķirošanai ir paredzēti caurumi, kur iepriekš saplacināti atkritumi nelielās porcijās jāiemet iekšā. Konteineru caurumi ir izveidoti optimālā lielumā, lai tajos varētu izmest tam paredzēto iepakojumu.”
Kad šķirošanas konteiners ir pilns SIA “DOVA” to nogādā uz uzņēmuma bāzi, kur viss konteinera saturs tiek sašķirots pa materiālu veidiem — PET pudeles, stikla iepakojums, polietilēna plēves utt. Tālāk sašķirotie materiāli tiek nogādāti uz pārstrādes uzņēmumiem Latvijā un arī ārvalstīs.
Papīra un kartona pārstrāde
SIA “DOVA” sadarbības partneris izlietotā iepakojuma apsaimniekošanā ir AS ”Latvijas Zaļais punkts” (LZP). LZP šobrīd sadarbojas ar 17 Latvijas un pieciem ārvalstu uzņēmumiem, kas nodrošina izlietotā iepakojuma pārstādi. Viens no lielākajiem kartona iepakojuma un makulatūras pārstrādes uzņēmumiem ir SIA “V.L.T.”. 2006. gadā uzņēmums pārstrādāja 3400 tonnu materiāla. “V.L.T.” ir uzstādīta iepakojuma ražošanas līnija, kurā no kartona un makulatūras top dažādas ietilpības olu kastītes un olu transportēšanas paliktņi. Ražotie izstrādājumi ir videi draudzīgi, vairākkārt pārstrādājami un to ražošanā netiek izmantotas ķīmiskas vielas. Modernajam papīra pārstrādes procesam nepieciešama neliela enerģija, mazāk ūdens un tas ir videi draudzīgāks nekā koka pārstrāde papīrā. Latvijā savāktais papīra un kartona iepakojums tiek pārstrādāts arī SIA “Gofre Baltija”, SIA “Juglas papīrs”, SIA “MKK” kā arī SIA “Līgatnes papīrfabrika”, kur no otrreizējām izejvielām top zīmēšanas un akvareļu papīrs. 2006. gadā “Līgatnes papīrfabrika” pārstrādāja 12 000 tonnu otrreizējā papīra. LZP ārvalstu sadarbības partneri kartona pārstrādē ir AO “Klaipedos kartonas” (Lietuva) un OAO “Rubežanskij kartono tarnij kombinat” (Ukraina).
PET pudeļu un plastmasas pārstrāde
Latvijā savāktās PET pudeles savukārt nonāk plastmasas pudeļu pārstrādes rūpnīcā AS “PET Baltija”. ”PET Baltija” ir vienīgā rūpnīca Baltijas valstīs, kas ar Eiropā modernākajām tehnoloģijām plastmasas pudeles pārstrādā PET pārslās. Tālāk no pārstrādes procesā iegūtajām pārslām tiek ražota šķiedra, kas pārtop paklājos, apģērbos, iepakojuma, jumta un siltumizolācijas materiālos, kā arī dažādos celtniecībā izmantojamos materiālos. No pārslām ražo arī plēvi, ko izmanto termoformēšanas procesos, kā arī dzērienu pudeles un traukus dažādu šķidrumu iepakošanai.
Savukārt uzņēmumi “Nordic Plast” un ”Ādažu polimēru industrija” ir lielākie polietilēna plēves pārstrādātāji Latvijā. “Nordic Plast” vismaz 85 procentus izejvielas savāc Latvijā un pārstrādes rezultātā top granulas. Daļa no tām tiek izmantota polietilēna atkritumu maisu un ruļļu plēves pagatavošanā tepat Latvijā, daļa no granulām tiek eksportēta uz citām Eiropas valstīm — Lietuvu, Igauniju, Beļģiju un Angliju. 2006. gadā uzņēmums pārstrādāja 2200 tonnu plēves. Uzņēmums nākotnē plāno arī veikt plastmasas kannu un kastu pārstrādi.
Turpinājumu lasiet laikraksta nākamajā numurā