No 26. februāra līdz 1. martam atpūtas bāzē “Dridži” Skaistas pagastā tika rīkota Ziemas skola ekoizglītībā.
Pasākumu organizēja Eiroreģiona “Ezeru zeme” Latvijas birojs sadarbībā ar Pleskavas apgabalu Krievijā, īstenojot INTERREG IIIB - Interreg IIIA Ziemeļu prioritātes projektu “Promoting Local Comonent in Environmental Education in Transboundary Lakes Regions of Latgalia and Pskov Region ” (“Pārrobežu ekoizglītība”).
Ziemas skolas piecu dienu programmā tika ieplānota Daugavpils universitātes (DU) Ekoloģijas institūta direktora, profesora Artūra Škutes līdzdalība un uzstāšanās, DU Ekoloģijas institūta apmeklējums, Daugavpils zoodārza apmeklējums, ekoizglītības un dabas mācības metodes, Dabas aizsardzības politika saistībā ar izglītību, finanšu instrumenti ekoizglītībai, Interreg IIIB programmas sekretariāta un Vides Aizsardzības Fonda pārstāvju uzstāšanās, jaunu projektu ideju ģenerēšana.
Ziemas skolas dalībniekiem tika sniegts priekšstats par mūsdienīgām tendencēm ekoizglītībā Eiropas Savienībā, Latvijā un Krievijā, viņi tika iepazīstināti ar labāko pieredzi un praksi ekoizglītībā, kas gūta pārrobežu reģionos, viņiem tika prezentētas jaunās metodes un instrumenti, kā arī finansēšanas avoti sadarbības attīstībai ekoizglītības jomā.
Ziemas skolas darbu atklāja rajona padomes priekšsēdētājs Andris Badūns, kurš pauda neviltotu prieku, ka pasākums notiek tieši vietā, kur ir dziļākais ezers Baltijā — Dridzis, ka tas notiek ezeriem (273 ūdenstilpnes, kuru platība ir virs 3 ha) visbagātākajā rajonā. Viņš uzsvēra, ka mēs vēl lepojamies arī ar savu likteņupi Daugavu, kura ar šādu nosaukumu savu tecējumu sāk tieši Krāslavas rajonā. Mums ir skaistie Daugavas loki un lieliskais Rāznas nacionālais parks, kā arī daudz citu dabas resursu, kam ir tieša saistība ar Ziemas skolas tēmu — ekoloģiju.
A. Badūns: “Nesen televīzijā bija pārraide par kāda miljonāra aviokompāniju, kurš savu lidmašīnu uzpildīja ar ekoloģisku degvielu, kuras sastāvā ir palmu eļļa, un nolidoja lielu attālumu. Šķiet, tas ir liels sasniegums, bet tajā pašā laikā ekologi jautā, cik palmu būs jāiznīcina, lai visos lidaparātos iepildītu šo degvielu? Lūk, cik šaura robeža ir starp kaut kādiem ideāliem un realitāti šajā trauslajā pasaulē, kurā visi dzīvojam!”
Rajona izglītības pārvaldes vadītāja Lidija Ostrovska, prezentējot rajona skolu tīklu, uzsvēra, ka ekoloģiskās izglītības jomā visas rajona skolas un skolotāji strādā ļoti nopietni, bet dažās izglītības iestādēs ekoizglītībā ir gūti ļoti lieli panākumi. Izglītības jomā strādājošie lepojas arī ar to, ka kāda 11. klases skolniece tiek gatavota dalībai starptautiskajā olimpiādē bioloģijā, kas liecina par to, ka skolotāji māk ieinteresēt skolēnus padziļināti apgūt ekoloģisko izglītību.
Virtuālo ekskursiju pa Eiroreģionu “Ezeru zeme” klātesošajiem piedāvāja Krāslavas rajona tūrisma un informācijas centra vadītāja Tatjana Kozačuka.
Ziemas skolas dalībniekus ar Pleskavas delegāciju iepazīstināja Olga Vasiļenko, projekta vadītāja. Pleskavas delegācijā bija pārstāvēti šī reģiona labākie prāti izglītības jomā.
Viņa arī akcentēja līdzīgo un atšķirīgo starp diviem reģioniem, uzverot: “Es vēlos, lai Ziemas skolā mēs runātu par to, kas mūs apvieno un arī to, kas ir atķirīgs. Skolotājiem ir liela atbildība par to, kādus pilsoņus nākotnē izaudzināsim Latvijā un Krievijā, kā sadzīvosim un sadarbosimies ekoloģiskajā un citās sfērās. Loģiski, mēs gribam labas un draudzīgas kaimiņattiecības.”
Juris ROGA