Rīgā
Mūsu valsts galvaspilsētā no 9. februāra līdz 10. februārim notika 9. starptautiskais masku tradīciju festivāls, kurā piedalījās Užgavenes (meteņa) masku grupa no Radvilišķiem, folkloras kopa “Aidija” (Lietuva), vairākas Latvijas novadu folkloras kopu masku grupas, tostarp arī Dagdas folkloras kopa “Olūteņi”, kā arī Rīgas folkloras kopas. Mājup folkloras kopa “Olūteņi” pārveda četras uzslavas, no kurām galvenā ir uzslava par izcilu tradīciju uzturēšanu. Trīs “Olūteņu” maskas — “Nabašnīks”, “Kaza” un “Velna māte” — piedalījās individuālo masku skatē, tai piešķirta uzslava par izcilu maskas izrādīšanu. Turklāt maska “Velna māte” šajā pasākumā tika nosaukta kā vislabākā, kas atrodas piramīdas augšgalā.
Daugavpilī
Novados masku tradīcijas ir atšķirīgas, atšķirīgi ir arī maskoto ļaužu nosaukumi. Kopīgs ir tas, ka masku tradīcijas, kas balstās uz daudzu jo daudzu paaudžu pieredzi, ir īpaši dzīvas, jo ir kā labo sentēvu ieražu un tradīciju sargātājas, masku gājieni ir populāri ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. Februāra Meteņu laiks Daugavpilī ir īpašs starptautiskā Daugavpils masku tradīciju dalībnieku — budēļu — skandēto dziesmu un smieklu dēļ. Ja Rīgā notikušais 9. starptautiskais masku tradīciju festivālā dominēja latviskās maskošanās tradīcijas, tad VII Daugavpils starptautiskais masku tradīciju festivāls patiesi izvērtās par starptautisku ar vairāk nekā 300 dalībniekiem. Par 2008. gada festivāla simbolu tika izvēlēta slota. Bija ieradušies ļoti atraktīvi un dažādi viesi: divi kolektīvi Lietuvas, pa vienam no Krievijas, Baltkrievijas un Bulgārijas, masku grupas no dažiem Latvijas novadiem, tostarp Dagdas folkloras kopa “Olūteņi”, kā arī Daugavpils vairāku kultūras biedrību kolektīvi. Vistālākie viesi, protams, bija masku grupa no Bulgārijas.
VII Daugavpils starptautiskā masku tradīciju festivāla dalībnieku sniegumu vērtēja starptautiska žūrija četru cilvēku sastāvā. Kopai “Olūteņi” žūrija piešķīra trešo vietu par izrādīto vietējo Ziemassvētku maskošanās tradīciju “Kaitas”.
Rēzeknē
Jau rakstījām, ka Latgales plānošanas reģiona Atzinības raksta saņemšanai Latgales pašvaldības bija izvirzījušas piecus kandidātus, tostarp arī Krāslavas rajona folkloras kopu “Olūteņi”, tās dibinātāju un vadītāju Intu Viļumu. Latgales plānošanas reģiona attīstības padome uz-skatīja, ka visi pieci kandidāti ir pelnījuši šo apbalvojumu.
Saņemot apbalvojumu, kas piešķirts par latgaliešu tradicionālo folkloras vērtību krāšanu un popularizēšanu sabiedrībā, Inta Viļuma atzina, ka šo atzinības rakstu ir īpaši patīkami saņemt savā dzimtajā pusē, jo tieši Rēzeknes apkārtnē ir radusies pirmā interese par latgaliešu mutvārdu folkloru: “Braucot uz svinīgo balvas pasniegšanas ceremoniju, es pat nenojautu tās nozīmi. Tikai uz vietas sapratu, ka tas ir augstākais apbalvojums reģionā. Interesanta sakritība: apbalvojums tika pasniegts Rēzeknes domē. Tieši Rēzeknes apkaimē ir mana dzimtā puse, kur, vēl būdama skolniece, es sāku vākt mutvārdu folkloru un pierakstīju pirmās divas burtnīcas ar folkloras materiālu. Bija arī patīkami uzzināt, ka balvas saņemšanai mūs izvirzīja Krāslavas rajona padome, kura folkloras kopai “Olūteņi” sponsorēja divus ārzemju braucienus.”
Atliek piebilst, ka šobrīd folkloras kopa “Olūteņi” aktīvi darbojas ne tikai Krāslavas rajonā, bet arī piedalās daudzos nozīmīgos pasākumos un festivālos Latvijā un ārpus valsts robežām.
Juris ROGA