Nevis atkritumi, bet otrreizējās izejvielas

(Turpinājums. Sākums 18. numurā)

Stikla iepakojuma pārstrāde

Stikla iepakojuma pārstrāde Latvijā vēl šobrīd nav attīstīta, tāpēc to izved pārstrādei ārpus Latvijas uz Igauniju, Lietuvu un Ukrainu, jo Latvijā pietrūkst rūpnīcu ar atbilstošām — nelielām — pārstrādes jaudām. Esošo pārstrādes iespēju izmantošanai pietrūkst pārstrādājamā materiāla, jo stikla pārstrāde ir ļoti energoietilpīga, turklāt, reiz palaista, stikla pārkausēšanas iekārta ir jādarbina nepārtraukti, citādi krāsns aizķep ar stikla masu. Latvijas Zaļais punkts sadarbojas arī ar šādiem iepakojuma pārstrādes uzņēmumiem Latvijā: SIA “Formika”, SIA “Varda”, SIA “Pri-vāts Pluss”, SIA “Riork”, AS “Kuusakoski”, SIA “Kronus”, SIA “Marko” un SIA “Pelettenhof”.

Mēs ikdienā izmantojam lietas, kas sastāv no atkārtoti pārstrādājamiem materiāliem un ir pārvēršamas jaunās, taupot dabas resursus. Piemēram, no 670 alumīnija bundžiņām ir iespējams izgatavot vienu velosipēdu. Gaisa piesārņojums, kas rodas, ražojot pudeles no pārstrādāta stikla, ir par 20% mazāks, bet ūdens piesārņojums par 50% mazāks salīdzinājumā ar pirmējā stikla ražošanā radušos piesārņojumu. Viss, kas mums jādara, ir jābūt atsaucīgiem un gataviem mainīt dažus savus ikdienas ieradumus — turpmāk atdalīt lietas, ko iespējams pārstrādāt, un lietas, kas jānogādā noglabāšanai poligonā.

Fakti par..

PET

* Gadā viens Latvijas iedzīvotājs izlieto apmēram 13 kg jeb aptuveni 260 PET pudeļu.
* No PET pudelēm tiek izgatavoti vairāki produkti, tostarp tekstilšķiedra, kas ļauj ražot ne tikai džemperus, T-kreklus, bet arī polsterētas segas, paklājus, u.tml.
* 27 PET (polietilēnteraftalāta) pudeles = 1 džemperis

Metālu

* 670 alumīnija bundžiņas = 1 velosipēds
* Pārstrādāts alumīnijs tiek izmantots, lai ražotu jaunus iesaiņojuma materiālus. Taču to izmanto arī citur — celtniecībā un transporta jomā.
* 19 000 tērauda konservu kārbas = 1 automašīna. Mūsdienās līdz pat 85% metāla daļu jaunai automašīnai iespējams izgatavot no otrreizējām izejvielām.
Stiklu
* 100 tonnas pārstrādāta stikla = 100 tonnas jaunu pudeļu
* Stikls ir 100% pārkausējams materiāls un tā pārstrādei nepieciešamā enerģija ir par 32% mazāka par to, kas jāpatērē stikla ražošanai no smilts-sodas-kaļķu maisījuma.
* Gaisa piesārņojums, kas rodas, ražojot pudeles no pārstrādāta stikla, ir par 20% mazāks, bet ūdens piesārņojums par 50% mazāks salīdzinājumā ar pirmējā stikla ražošanā radušos piesārņojumu.
* Enerģijas ietaupījums, kas rodas, izgatavojot 1 stikla pudeli no stikla lauskām, ir pietiekams, lai 25 minūtes darbinātu datoru.
* Pārstrādātam stiklam ir tādas pašas īpašības, kādas ir jaunam stiklam, tādējādi tas pilnībā ir piemērots jaunu stikla pudeļu ražošanai. Stikls ir pārstrādājams bezgalīgi.
Papīru
* Papīra pārstrāde pasargā Latvijas mežus no pārmērīgas izciršanas. Lai izaugtu koks, nepieciešami no 25 līdz 40gadiem. Lai izgatavotu 1 tonnu papīra, jānocērt 14 koki.
* 1 tonnas papīra otrreizēja pārstrāde atbrīvo atkritumu poligonā 3 m3 zemes.

Izlietotā iepakojuma šķirošana

Dagdā un Krāslavā ir divu krāsu šķirošanas konteineri. Tas nozīmē, ka katrs no tiem ir paredzēts noteiktam iepakojuma veidam.

Konteiners plastmasas un kartona iepakojumam ar dzeltenu vāku — tajā drīkst mest plastmasas pudeles un kanniņas — dzērienu, šampūna, kečupa, sadzīves ķīmijas un auto ķīmijas, kā arī metāla dzērienu bundžiņas — drīkst mest kartona kastes un kārbas, avīzes un žurnālus. Tajā nedrīkst mest rotaļlietas, sadzīves plastmasas izstrādājumus, kā arī netīru un slapju kartona un papīra iepakojumu.

Konteiners stikla iepakojumam ar zaļu vāku — tajā drīkst mest stikla burkas un pudeles. Tajā nedrīkst mest logu stiklu, spoguļus un traukus!

Atceries:

* šķirošanas konteineros jāmet tikai tukšs iepakojums;
* visu iepakojumu, ko vien var saplacināt (plastmasas pudeles un kanniņas, metāla bundžas), būtu vēlams saplacināt, lai konteinerā varētu ievietot pēc iespējas vairāk iepakojuma;
* plastmasas pudelēm un kanniņām pēc saplacināšanas būtu nepieciešams uzskrūvēt korķi, lai pudele no jauna nepiepūstos;
* izlietoto iepakojumu pirms ievietošanas konteinerā ir ieteicams izskalot, jo pārtikas produktu atlikumi bojājoties izplata nepatīkamu smaku, kā arī negatīvi ietekmē izlietotā iepakojuma pārstrādi.
Nedrīkst:
* šķirošanas konteineros likt organiskus atkritumus (ēdienu un pārtikas produktu atliekas, zarus, lapas, zāli);
* mest bīstamos atkritumus (baterijas, akumulatorus, lampas, termometrus);
* mest elektriskās un elektroniskās preces (gludekļus, fēnus un citas);
* mest sadzīves atkritumus, kas nav iepakojums.

Atkritumu šķirošanas punktu atrašanās vietas Krāslavā:
1. Pie Kalēju ielas 14
2. Pie Lielās ielas 18
3. Podnieku iela 22
4. Pie Aronsona ielas 4
5. Pie Aronsona ielas 18
6. Pie Aronsona ielas 16
7. Pie Artilērijas ielas 1
8. Pie Vienības ielas 63
9. Pie Sporta ielas 4
10. Pie Ezera ielas 18
11. Rēzeknes iela 16
12. Vasarnieku ielā pie Zirgezera pludmales
13. Pie Baznīcas ielas 4
14. Baznīcas iela 19
15. Indras iela 37B,
16. Krāslavas novada Ezerkalna ciemā
17. Raiņa iela 11
18. Pie Lakstīgalu ielas 1
19. Pie Meža kapiem
20. Rīgas iela 111
Atkritumu šķirošanas punktu atrašanās vietas Dagdā:
1. Pasta ielā 35a,
2. Brīvības ielā 29,
3. Mičurina ielā 3a,
4. Alejas ielā 3a,
5. Brīvības ielā 3b,
6. Rēzeknes ielā 4b.

SIA “Dova”, tālrunis 5621013.