Sabiedriskā kārtība: informācija pārdomām

Pareizi runā, ka viss tiek iepazīts salīdzinot. Šoreiz redakcijas rīcībā Centrālās statistikas pārvaldes dati, kas ļauj izanalizēt noziedzības līmeni pēdējos septiņpadsmit gados.

Tiesa, šajā sakarā nepieciešama piebilde: 2005. 1. oktobrī stājies spēkā jaunais Latvijas Kriminālprocesa kodekss, kas izmainīja noziedzīgu nodarījumu uzskaites sistēmu.

Tagad pievērsīsimies precīziem statistikas datiem. Visai saspringtajā 1990. gadā, kad revolucionāro pārkārtojumu vilnis mūsu valstī, kas uzņēma kursu uz neatkarības atjaunošanu, sasniedza kulmināciju, reģistrēti 34686 noziedzīgie nodarījumi, bet 2006. gadā — 62328. Mūsu rajonā šī attiecība septiņpadsmit gados ir vēl satraucošāka — 351 : 701. Arī paši mēs jūtam aizvien lielāku spriedzi. Daudzi nopietni cilvēki gadu un spēku plaukumā, nolēmuši uzlabot savu ģimeņu materiālo labklājību, devušies vai nu uz Rīgu, vai arī uz ārzemēm. Toties tie, kuri neapgrūtina sevi nedz ar fizisku, nedz ar garīgu darbu, bet meklē vieglus ceļus dzīvē, palika dzimtenē. Pārsvarā šis kontingents arī rada nopietnas problēmas tiesībsargājošajiem orgāniem. Ja 1990. gadā galvenais sociālais ļaunums bija žūpošana, tad tagad plaši izplatījusies narkotisko vielu lietošana. 2006. gadā Latvijā reģistrēts 500 psihotropo vielu izgatavošanas, glabāšanas un realizācijas gadījumu. Jānorāda, ka šīs vielas gūst aizvien lielāku popularitāti starp jauniešiem, par ko liecina sabiedriskās aptaujas.

Visiem ir zināms, ka žūpība un narkomānija sākas ar tiesībpārkāpumiem, taču to sekas bieži vien ir noziegumi. Par mūsu sabiedrības hronisko slimību liecina tas, ka starp tiem, kas nonāk konfliktā ar likumu un vispārpieņemtajām uzvedības normām, ir diezgan jauni cilvēki. Pēdējos desmit gados mēs neviļus kļūstam par lieciniekiem tam, kā iereibušu jauniešu palaidnības pāraug huligānismā, kas nesodīšanas apstākļos pārtop par noziegumiem. 2006. gadā mūsu valstī pavisam bija 9960 cilvēki, kuri notiesāti par noziedzīgiem nodarījumiem. No tiem 1346 nepilngadīgie, vecumā no 18 līdz 24 gadiem — 3306, no 25 līdz 29 gadiem — 1566. Kopējais noziedzīgu nodarījumu skaits, ko pastrādājuši jauni cilvēki vecumā līdz 30 gadiem, sasniedz vairāk nekā pusi — 6218! Tā ir ļoti satraucoša informācija pārdomām. Starp noziedzīgiem nodarījumiem visaugstākais ir zādzību procents. Tas ir zemā dzīves līmeņa spogulis, to pastiprina neapturamā inflācija. Gandrīz katrs trešais noziegums tiek pastrādāts alkohola reibumā.

Saspringtā situācija Krāslavā naktī dod man pilnīgas tiesības kārtējo reizi vērsties pie vecākiem, kuri atļauj savām atvasēm apmeklēt tā saucamās izklaides iestādes. Neveselīgā nakts vide slēpj tiešus draudus jūsu dēliem un meitām, tāpēc esiet uzmanīgi, finansējot viņu atpūtu. Narkotiku apdullināti vai alkohola apreibināti, jaunieši kļūst nevaldāmi un pieļauj huligānisku rīcību, bet tur līdz noziegumam tikai viens solis...

Vērīgi ielūkojoties šajā statistikā, nav grūti izdarīt secinājumu: galvenie vainīgie šajos nodarījumos ir stiprā dzimuma pārstāvji un tikai aptuveni katru desmito noziegumu izdara sievietes. Taču sieviešu tabulā ir arī viens izņēmums: kas attiecas uz narkotikām, tad vājā dzimuma pārstāvēm pienākas 17,6% no reģistrēto noziedzīgo nodarījumu kopskaita. Tas ir saskaņā ar 2006. gada datiem, bet tieši pirms desmit gadiem analoģisks rādītājs bija vēl satraucošāks — 26,4%.

Interesanti zināt, kā Temīda soda tos, kuri pārkāpj likumu? Atkal atgriezīsimies pie 2006. gada skaitļiem. Esmu spiests atkārtoties: notiesāto kopskaits ir 9960 cilvēki. No tiem ar brīvības atņemšanu sodīti 2698, nosacīti — 4535. Pārējiem piemēroti citi soda līdzekļi, tajā skaitā naudas sods un piespiedu darbi (1952 cilvēki).

No ekonomiskās noziedzības tabulas izriet, ka tādu noziedzīgu nodarījumu veidu atmaskošanā ir iezīmējies progress: tiesā iesniegto lietu skaits palielinās. Nobeigumā izanalizēsim valstī reģistrēto ugunsgrēku tabulu. Ja 1990. gadā to skaits bija 4122, tad 2000. gadā — 7554. Netaisos izteikt pat savus pieņēmumus, tikai 2006. gadā ugunsgrēku skaits sasniedza šausminošu skaitli — 16295! Gan 2005.gadā, gan 2006. gadā ugunī gāja bojā 235 cilvēki. Nelaimīgajā 1991. gadā dzīvi sadega 36 bērni, 2006. gadā — 6. Augsts ir arī ļaunprātīgu dedzināšanas gadījumu skaits: visādā ziņā pēdējos četros gados šī satraucošā statistika nenoslīd zemāk par skaitli 300. Aizpagājušais gads “vainagojies” ar bēdīgu rekordu: kopējais ugunsgrēku nodarītais kaitējums bija 4794200 latu. Esiet uzmanīgi ar uguni, sargājiet sevi un savu mantu!

Alekseja GONČAROVS