Mūsdienu pasauli par dažādu var nosaukt daudzu iemeslu dēļ. Un šos iemeslus mēs radām paši, jo katrs esam unikāls. Mums katram ir savas tikai mums raksturīgās īpašības, kas mūs padara par personībām. Mēs katrs meklējam draugus ar līdzīgu domāšanas veidu, līdzīgām interesēm un hobijiem. Visā pasaulē cilvēki runā dažādās valodās, dzīvo dažādās valstīs. Un tieši šie iedalījumi sašķeļ cilvēci tik dažādos atšķirīga lieluma kubiņos.
Pēdējo gadu laikā gan presē, gan radio, gan TV arvien biežāk tiek popularizēts uzskats, ka mūsdienu dinamiskajā pasaulē atrast un saglabāt savu citādību ir ne vien derīgi, bet arī pilnīgi nepieciešams. Jo tikai tā var iekļauties pasaules attīstībā, atrast savu nišu tajā un spēt pielāgoties notiekošajām izmaiņām. Šim nolūkam tiek rīkotas diskusijas, debates un pasākumi, kuru galvenais mērķis sekmēt jaunās paaudzes savstarpējo saziņu dažādās valodās, iemācīt aizstāvēt un pamatot savu viedokli, palīdzēt atrast savu svarīgo. Viens no tādiem ir publiskās runas konkurss ar devīzi “Dažādā pasaule un es tajā,” kas norisinājās arī mūsu rajonā — krievu valodā, 31. janvārī vācu valodā, bet 7. februārī angļu valodā. Konkursā piedalījās 8.-12. klašu skolēni, kas tika vērtēti trijās vecu-ma grupās (8.-9.kl., 10.-11.kl., 12.kl.) pēc šādiem kritērijiem: kompozīcijas precizitāte, uzstāšanās spilgtums, neverbālo izteiksmes līdzekļu lietojums, stājas un runas etiķete, spēja pārliecināt, prasme atbildēt uz jautājumiem. Visai sarežģīts uzdevums jaunajiem censoņiem, vai ne?
Lai gan angļu valodā dalībnieku skaits, kā allaž, bija lielāks, abās konkursa valodās izskanēja dažas vienotas idejas par šo pasauli, tajā notiekošajiem procesiem, kā arī par to, kā tajā iekļauties, nepazaudējot sevi. Lielākajā daļā publisko runu dominēja tādas vērtības kā ģimene, draugi, miers pasaulē, lepnums un patriotiskums pret savu dzimteni. Iezīmējās centieni parādīt savu iekšējo pasauli (vienam svarīgākais ir mūzika, citam dze-ja, bet vēl citam augstākā mēraukla būt nesavtīgam — palīdzēt nabadzīgajiem, slimajiem, nelaimes skartajiem). Taču pats svarīgākais, ma-nuprāt, ir tas, ka jaunieši apzinās — ir labi būt citādam, bet ne nošķirtam. Ir jāsaglabā sava individualitāte, taču tajā pašā laikā vajag prast uzklausīt un rēķināties arī ar apkārtējiem. Tikai, dzīvojot vienotībā, saskaņā un harmonijā, mēs varam veidot šo pasauli drošāku un labāku.
Katrā klašu grupā tika noteikts viens labākais runātājs, kurš marta beigās pārstāvēs mūsu rajonu publiskās runas konkursā Rīgā. Uzvarētāji angļu valodā: V. Plešanovs (Priežmales pamatskola), O. Pugajeva (Varavīksnes vidusskola.), G. Bogdāne, L.Timma (Krāslavas ģimnāzija); vācu valodā: I. Livčāne (Krāslavas ģimnāzija.), V. Nipere (Dagdas vidusskola.); krievu valodā: V. Bovtramovičs (Varavīksnes vidusskola.). Apsveicam, un lai veicas konkursa finālā!
Es arī piedalījos publiskās runas konkursā angļu un vācu valodā, izcīnot 2. vietas!
Visu konkursa dalībnieku vārdā gribu pateikties angļu, vācu un krievu valodas skolotājiem, kas palīdzēja dalībniekiem sagatavošanas procesā: J. Kļimovai, I. Bovtramovičai, Ņ. Gulbinskai, L. Dzirkalei, Ļ. Makarevičai, L. Kolosovskai, V. Bērtiņai, K. Stivriņai, K. Aleksejevai, A. Vagalei, R. Vešterei, Z. Semjonovai!
Anna ZEMBLICKA, Krāslavas ģimnāzijas 11 .b klase