Viss notiek!

Turpat trīs gadus Krāslavas rajonā sekmīgi darbojas Valsts probācijas dienesta Krāslavas teritoriālā struktūrvienība, kuras uzdevums ir veicināt sabiedrības drošību, strādājot ar cilvēkiem, kas izcieš sodu, nebūdami izolēti no sabiedrības, kā arī tiem, kas pēc soda izciešanas atgriezušies no ieslodzījuma.

Kā sokas Valsts probācijas dienesta Krāslavas teritoriālajai struktūrvienībai, jautāju vecākajai referentei Aelitai Kokinai, kura probācijas dienestā strādā jau trešo gadu.

— Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, darba apjoms ir krietni pieaudzis, struktūrvienībā šodien strādā septiņi darbinieki. Valsts probācijas dienests veic kri-minālsoda — piespiedu darba — izpildi un audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa nepilngadīgajiem — sabiedriskā darba — izpildi, sniedz palīdzību no brīvības atņemšanas iestādēm atbrīvotajām personām, nodrošina iespēju cietušajiem un probācijas klientiem ar starpnieka palīdzību iesaistīties izlīguma procesā, krimināllietās organizē sociālās uzvedības korekcijas programmu īstenošanu, kā arī nodrošina uzraudzību nosacīti notiesātām, nosacīti pirms termiņa atbrīvotām un nosacīti no kriminālatbildības atbrīvotām personām Krās-lavas rajonā.

— Agrāk tiesas piespiedu darbu piesprieda reti. Kā tagad?

— Priecē tas, ka kriminālsodu — piespiedu darbu — tiesas no gada uz gadu piespriež aizvien biežāk. Latvijā pagājušajā gadā piespiedu darbos ir nostrādātas 279618 stundas, pārrēķinot naudas izteiksmē, tie ir 199368 lati. Krāslavas rajonā piespiedu darbos ir nostrādātas 7753 stundas. Ir aprēķināts, ka viens probācijas klients dienestam diennaktī izmaksā 75 santīmus, bet viens cietumnieks nodokļu maksātājiem diennaktī izmaksā jau līdz 12 latiem diennaktī.

Atgādināšu, ka probācijas dienests pēc tiesas, prokuratūras, policijas, cietušo personu un likumpārkāpēju lūguma var veikt izlīgumu kriminālprocesā starp likumpārkāpēju un cietušo. Likumā paredzētajos gadījumos krimināllieta pēc izlīguma panākšanas var tikt izbeigta.

— Kopš 2006. gada 1. janvāra Valsts probācijas dienests veic uzraudzības funkciju. Kāds ir tās mērķis?

— Uzraudzības mērķis ir novērst atkārtotu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, motivējot nosacīti notiesāto, nosacīti pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvoto un nosacīti no kriminālatbildības atbrīvoto personu ievērot vispārpieņemtās sociālās, morāles un tiesību normas un veikt likumā noteikto vai tiesas vai prokurora uzlikto pienākumu izpildes kontroli. Šeit darba efektivitātei nozīmīgs aspekts ir konstruktīvu attiecību veidošana ar probācijas klientu.

— Kā zināms, probācijas dienesta funkcija ir arī izvērtēšanas ziņojuma sagatavošana pēc prokuratūras vai tiesas pieprasījuma. Kāda tam jēga?

— Šī ir ļoti svarīga probācijas dienesta funkcija. Šāds ziņojums, kurā sniegta personu raksturojoša informācija, tā pieprasītājam var palīdzēt izlemt jautājumu par personai piemērotu sodu, par iespējamiem uzraudzības nosacījumiem un sociālās uzvedības korekcijas programmām.

Ir izstrādātas sociālās uzvedības korekcijas programmas, kuras veiksmīgi tiek pielietotas praksē un sevi ir attaisnojušas. Programmu vadītāji strādā ar klientu domāšanas kļūdām, tiek darīts viss, lai uzlabotu klientu dzīves kvalitāti, lai klienti veiksmīgāk iekļautos sabiedrībā un turpmāk neizdarītu likumpārkāpumus.
Pēdējos divos gados probācijas dienesta klientiem daudzos gadījumos sniegta arī citāda palīdzība: risināti dzīvesvietas jautājumi, palīdzēts noformēt personas dokumentus, sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru noformēts bezdarbnieka statuss.

— Kāda ir jūsu teritoriālās struktūrvienības pērnā gada statistika?

— 2007. gadā Valsts probācijas dienesta Krāslavas teritoriālajā struktūrvienībā tika sastādīts 51 izvērtēšanas ziņojums, veikti 34 izlīgumi, 51 piespiedu darbs, 6 sabiedriskie darbi, 126 klientiem veikta uzraudzība, 9 klientiem — postpenitenciārā palīdzība, darbojās 10 sociālās uzvedības korekcijas grupas dažādās programmās.
Triju darba gadu laikā pilnveidojamies, kļūstam profesionālāki, smeļoties darba pieredzi viens no otra, apmeklējot un paši rīkojot mācību nodarbības, seminārus, iesaistoties projektu izstrādēs, sporta pasākumos, talkās. Prieks strādāt saliedētā kolektīvā, komandā ar vienotu mērķi!

Liels paldies par veiksmīgu sadarbību un atbalstu mūsu sadarbības partneriem — policijai, tiesai, prokuratūrai, sociālajiem darbiniekiem, skolām, pašvaldībām, Nodarbinātības valsts aģentūrai, ar piespiedu darbu izpildi saistītajiem cilvēkiem.

— Paldies par interviju!

Juris ROGA