Rudens un ziema ir laiks, kad nakts ir garāka par dienu. Šajā laikā aktualizējas ar tumšo sfēru — viņpasauli saistītie spēki.
Zemnieki, rūpējoties par nāka-mā gada auglību, no kuras atkarīga viņu izdzīvošana vai rocība, baroja veļus — mirušo dvēseles. Ar šiem noslēpumainajiem, neizzināmajiem viņpasaules spēkiem saistīti arī masku gājieni.
Maskošanās pēc būtības ir īpašs sazināšanās veids jeb valoda ar viņpasauli, maģiska spēle ar to. Tās pamatus veido ne tikai pragmatiski nolūki. Maskas kā mitoloģiskie tēli ar spēles valodas palīdzību izrāda veselus mītus.
Masku gājieni ir populāri visā Eiropā, un Latvijā tie saglabājušies vēl līdz mūsdienām. Tie sākas ap Mārtiņiem un beidzas ap Meteņiem. Latvijas novados masku gājienu tradīcijas ir krietni atšķirīgas, atšķirīgi ir arī maskoto ļaužu nosaukumi. Pavisam pazīstami ap 70 šādi maskās gājēju nosaukumi. Populārākie no tiem — čigāni, budēļi, ķekatas, mazāk zināmi — kaitas, tatari, spiekstiņi, kurciemi un citi. Katrā no šīm masku grupām ir gana daudz dažādu personāžu, kas saistīti gan ar senču kultu, gan animisma un totēmisma priekšstatiem, gan jaunākiem.
Masku tradīcijas ir ļoti svarīga mūsu pasaules uzskata sastāvdaļa. Tas ir Rituāls visas mūsu tautas dzīvības un ra- došo spēku saglabāšanai un atjaunotnei.
Valsts aģentūra “Tautas mākslas centrs” sadarbībā ar Daugavpils pilsētas domi 2001.gadā sarīkoja pirmo Starptautisko masku tradīciju festivālu. Festivāls norisinājās ļoti veiksmīgi, ar lielu dalībnieku un publikas līdzdalību un atsaucību. Kopš 2001. gada šāds festivāls tiek rīkots regulāri. Tas jau ir norisinājies Daugavpilī, Madonā, Bauskā un Liepājā. Pienākusi kārta Rīgai.
Festivālos allaž piedalās 15 un vairāk kopas no Latvijas, kuras pārstāv dažādas masku tradīcijas no Mārtiņiem līdz Meteņiem. Pie mums ir viesojušās ārvalstu masku grupas no Lietuvas, Krievijas, Bulgārijas, Baltkrievijas.
2008. gadā Starptautiskais masku tradīciju festivāls notika Rīgā 9. un 10. februārī.
Festivālā piedalījās Latvijas novadu folkloras kopu masku grupas — Tārgales “Kāndla”, Līvānu “Ceiruleits”, Rēzeknes “Vīteri”, Dagdas “Olūteņš”, Med-ņevas “Čigoni”, Salacgrīvas “Cielava”, Liepājas “Saknes”, Puzes “Sītava”, Preiļu “Rūtoj”, kā arī Rīgas folk-loras kopas “Grodi”, “Skandinieki”, “Laiva”, “Budēļi”, “Iļjinskaja pjatņica”, “Rija”; Užgavenes (meteņa) masku grupa no Radvilišķiem, folkloras kopa “Aidija” (Lietuva).
Andris KAPUSTS