Jau no pirmās paviršās iepazīšanās ar jauno ekspozīciju galva griezās riņķī. Krāsu bagātība, plašs sižetu diapazons, daudzveidīga izpildes tehnika: eļļas gleznas, akvareļi, grafika...
Puškina, grāfu Plāteru pāra portreti, līdz sīkumiem sirdij mīļās ainavas un lakoniskā klusā daba klasiskā reālisma manierē — tas viss harmonēja ar sirreālisma gleznām, kas izraisa izbrīnu un sajūsmu pat skatītājam, kurš nav kompetents tēlotājas mākslas smalkumos. Demonstrējot savas jaunās gleznas zālē un uz ekrāna, gleznotājs, kura darbi glabājas Krievijas, Vācijas, Izraēlas, ASV, Spānijas un Latvijas privātajās kolekcijās, sniedza praktisku mācību stundu saviem studijas audzēkņiem.
... Janvāra pēdējā ceturtdienā Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja izstāžu zālē valdīja mītiska gaisotne. Galvenā darbība, lai cik dīvaini tas būtu, risinājās pirms un pēc Andreja Gorgoca un viņa audzēkņu ekspozīcijas (tā bija trešā) atklāšanas svinīgās ceremonijas. Šķita, ka burvīgo tēlu valstībā, sajūsmināto skatītāju burzmā trūkst galvenā — Bulgakova Margaritas. Un. lūk, viņa, gluži kā mirāža it kā nonāca no ievērojamā mākslinieka gleznas, par kuru es jūsmoju agrāk šajā pašā zālē. Brīnumjauka, spilgtās krāsās tērpusies, vienā mirklī viņa apmirdzēja telpu ar sarkanīgu starojumu.
GorgociMūza un Meistars ir gadsimtu garumā pārbaudīta savienība, bez kā nav iespējama talanta tapšana un atzinums. Ņina Gorgoca ir realizētā oriģinālā mākslas studijas radīšanas projekta autore. Daudzos Meistara izstāžu darbos jūtams skolotāja rokas pieskāriens. Viena lieta ir piedzimt par radošu cilvēku, cita — atklāt un izkopt to talantu, ar ko apveltījusi daba vai kas saņemts mantojumā. Šo sarežģīto misiju tad arī uzņēmās dzīvesbiedri Gorgoci, kuri kārtējo reizi pierādīja, ka Krāslavai piemīt fantastiska aura. Dzīvojot pilsētā Daugavas krastā, nav iespējams nebūt radošai personībai. Kad es piemiņai fotografēju studijas audzēkņus, viņi draudzīgi uzaicināja kadrā iesācēju dzejnieku Lauri Zukuli, demonstrējot romantisko tieksmju radniecību.
Vienaldzīgo zālē nebija, tāpēc klusas sarunas turpinājās divas stundas, un izstādes apmeklētāji nesteidzās atstāt glezniecības cienītāju radīto burvīgo pasauli. Vispārējās uzmanības centrā bija ne tikai Margarita. Ļoti daudz komplimentu nācās uzklausīt Ingai Skumbiņai un Ainai Annicānei, kuru tēlus savās gleznās iemūžināja pats Meistars. Spējīgās audzēknes, it kā pateikdamās savam skolotājam, arī iepriecināja skatītājus ar saviem darbiem. Zīmīgi ir tas, ka abas mākslinieces strādā Krāslavas frizētavās. Ja Gorgoca studijā Aina pilnveidoja savu meistarību (viņai bijušas personālizstādes), tad Inga tēlotāja mākslā sper tikai pirmos soļus. Uz prezentāciju viņa ieradās kopā ar dzīvesbiedru Jāni un dēlu Andreju, studijas audzēkni, kura darbi arī tika ekspo-nēti šajā zālē.
Krāslavieši Jegorovi te pārstāvēja trīs paaudzes, bet par sekmīgo debiju Marina Procevska saņēma ne tikai savas ģimenes, bet arī apkārtējo apsveikumus. Pazīstamā ārste mākslinieces ampluā tovakar izstaroja tādu pašu gaismu kā saulespuķes viņas labākajā gleznā. Starp citu, tāds ir mans subjektīvais viedoklis. Visjaunākajai dalībniecei Veronikai Cimoško nav vēl pat deviņu gadu, bet Ivans Bičkovs paņēma rokā gleznotāja otu, kad jau pārkāpa septiņdesmit gadu slieksni. Viņa radītās ainavas saistīja vispārējo uzmanību ar vienkāršiem sižetiem, spilgtiem toņiem, kas kopumā pasvītroja dzimtā novada skaistumu. Otrais cienījama vecuma studijas dalībnieks, Jevģēnijs Iļjiņecs, nav iesācējs tēlotāja mākslā, un kārtējā izstāde viņam ir meistarības pilnveidošana. Bet Rīgas medicīnas koledžas audzēkne Sandra Vecele vēl tikai sāk savu ceļu mākslas pasaulē, taču sākums ir daudz-sološs. Gorgoca skolas devītā audzēkne — Irēna Lukjanska, kuras darbi ir mākslinieces sirds siltuma sasildīti.
Atzīšos, ka ļoti nepateicīgs darbs ir stāstīt par unikālo mākslas izstādi vārdos, vēl jo vairāk skopā melnbaltās fotogrāfijas valodā. Šis brīnums ir jāredz! Mākslinieks no Dieva Andrejs Gorgocs atrada laiku veltīt uzmanību arī manai fotoizstādei, kas eksponēta muzejā. Cienījamā gleznotāja viedoklis man ir dārgs.
Aleksejs GONČAROVS