“Tango karalis”

Viņš dzimis pirms 115 gadiem Dinaburgā, bet savas pirmās romances sacerējis desmit gadu vecumā.

Studējis Pēterburgas konservatorijas klavieru klasē, vienlaikus strādājot par akompanētāju uz estrādes un kinematogrāfā. Viņa mūziku ātri sāka iekļaut tā laika populāro orķestru un vokālistu repertuārā.

Oskars Stroks! Gandrīz viss apzinīgais komponista mūžs bija saistīts ar Rīgu, uz kurieni viņš pārbrauca 1923. gadā. Oskars Stroks ir vairāk nekā 300 mūzikas skaņdarbu autors, visnozīmīgākās ir tango kompozīcijas. Ar tango viņš izdarīja to, ko viņa ģeniālais ciltsbrālis Imre Kālmāns ar opereti, pārvērzdams mākslotu un manierīgu deju par visas tautas deju. Bet Rīgas komponista muzikālie bestselleri “Ak, šīs melnās acis...”, “Sakiet, kāpēc?” un “Pēdējais tango” iekļauti labāko melodiju sarakstā visā tango pastāvēšanas vēsturē.

Pēckara gados padomju ideologi neatzina vieglo mūziku, tā tika uzskatīta par bezidejisku un kaitīgu “jaunās sabiedrības cēlāju” dzirdei. Tolaik, kad Oskara Stroka melodijas izpildīja daudzu valstu labākie orķestri, pasaulē populāro muzikālo skaņdarbu autoram neatradās vieta Padomju komponistu savienībā. Oskars Stroks atguva popularitāti tikai sešdesmito gadu sākumā. “Tango karalis” Oskars Stroks šķīrās no dzīves 1975. gada 22. jūnijā, viņš apbedīts Šmerļa kapos Rīgā. Daugavpils pilsētas dome kopā ar universitāti, realizējot projektu “Mūzika, kas apvieno”, sagatavoja pasākumu ciklu, veltītu “tango karaļa” jaunradei. Arī krāslaviešiem radās lieliska iespēja apmeklēt koncertlekciju “Oskars Stroks. Dzīve mūzikā”. Stāstījumu par pasaulslavenā kom-ponista jaunradi pavadīja muzikanti, vokālisti un sarīkojuma deju izpildītāji. Zāle, kurā bija skatītāji no skolas līdz cienījamam vecumam, sirsnīgi uzņēma koncertprogrammu. Nobeigumā sarīkojuma deju izpildītāji Jeļena un Vjačeslavs Posternaki, Dmitrijs Morderērs un Ieva Skrinda demonstrēja meistarklasi visiem tango cienītājiem. Šī deja veic triumfa gājienu pa planētas koncertu un deju zālēm.

Aleksejs GONČAROVS