Mēs visi dzīvojam bērniem: jo grūtāki laiki, jo devīgāki kļūst vecāki. Protams, pilsētu un lauku skolēnu mācības notiek nevienādos apstākļos. Lai paplašinātu bērnu redzesloku, lauku skolas pastāvīgi organizē ekskursijas uz galvaspilsētu, kur ir ko apskatīt.
Priežmales pamatskolā es uzklausīju triju skolnieču jūsmīgas atsauksmes. Šīm meitenēm decembrī laimējās apmeklēt Rīgu. Šādai ekskursijai bija stimulējošs raksturs, jo pagasta autobuss varēja uzņemt tikai 18 pasažieru — labākos no labākajiem.
Stāsta sestās klases skolniece Zoja Pļešanova: “Brauciens uz galvaspilsētu allaž ir interesants. Vecrīga Ziemassvētku rotā atgādināja pasaku, bet jaunajos mikrorajonos mēs visur jutām celtniecības rosību. Mani visvairāk pārsteidza zooloģiskā dārza apmeklējums, bet no zvēriem it sevišķi iepatikās žirafe, kurai uzbūvēta jauna māja. Noskaidrojās, ka šis dzīvnieks ar ļoti garo kaklu ne bez grūtībām paceļ barību no zemes. Interesanti bija vērot brūno un balto lāci, vilkus, polārlapsu. Kopš bērnības pazīstamos četrkājainos pasaku personāžus mēs skatījām to dabiskajā krāšņumā. Mēs apmeklējām arī terāriju, kur ir daudz čūsku, tajā skaitā žņaudzējčūsku, pitonu, redzējām arī krokodilus, pērtiķus, dažādus zirnekļus. Mēs bijām pārsteigti par eksotiskajiem kukaiņiem, kas maskējušies krūma krāsā. Tikai cīņā par izdzīvošanu daudzi faunas pārstāv- ji taču spējīgi turpināt savu eksistenci.”
Iespaidos turpina dalīties sestās klases skolniece Sandra Reščenko: “Ļoti interesants bija dabas muzeja apmeklējums. Mums izdevās apskatīt divas izstādes: floristikas un kukaiņu. Muzeja apmeklētājiem tika organizēti dažādi konkursi un pat āķīgi uzdevumi. Piedaloties tajos, mēs paplašinājām savas zināšanas. Agrāk es nevarēju pat iedomāties, cik daudz dažādu tauriņu mīt uz mūsu planētas. Cilvēka pienākums ir saglabāt dzīvnieku pasauli nākamajām paaudzēm.”
Irina Zvidriņa, Sandras klasesbiedre, teica jūsmīgus vārdus, atceroties cirka izrādi: “Man ļoti patīk zvēri, tāpēc tajā decembra dienā es guvu divkāršu prieku. No zooloģiskā dārza mēs nokļuvām cirkā, kura arēnā izgāja dresēti zvēri: lauvas, vilki, lūši un pat hiēnas. Pirms tam es biju Ķīnas izrādē, taču Maskavas cirka dresētāji darīja vienkārši brīnumus. Visspilg- tākais priekšnesums bija balerīnas uzstāšanās pārī ar dresētu lamu. Gaismas efekti un mūzika pārvērta šo izrādi par brīnišķīgu pasaku. Protams, bija gan jautrie klauni, gan drosmīgie vingrotāji, taču visus pārsteidza spēkavīrs, uz kura lika dēli, pēc tam pa šo dzīvo tiltu brauca trīstonnīga mašīna ar sešām meitenēm. Tā neaizmirstamā decembra diena beidzās ar pastaigu pa burvīgajām Vecrīgas ieliņām.”
Ārpusklašu darba organizētāja Svetlana Bogdanova, kura bija klāt mūsu sarunas laikā, nepalaida garām iespēju ar laikraksta “Ezerzeme” starpniecību izteikt pateicību sponsoriem, kuri palīdzēja sarīkot šo neaizmirstamo braucienu. Tie ir Rimma Romanova, Jevģēnijs Gorjačko, Kastuļinas pagasta padome un firma “Junona”. Tikko beidzās mūsu saruna, kad skolas bibliotēkā ielūkojās draudzenes: astotās klases skolnieces Jeļena Fedotova un Jūlija Karpova. Viņas pastāstīja, ka katrā Jaungada izrādē skolā ir kaut kas jauns. Šogad katra klase gatavoja koncertprogrammu ārzemju stilā. Piektklasnieki demonstrēja uz skatuves Ķīnas šovu, sestās klases skolēni pārstāvēja tālo kontinentu Austrāliju, devītklasnieki — Krieviju un Angliju, bet sestā un astotā klase pievērsās ukraiņu klasikai. N. Gogoļa nemirstīgā daiļdarba “Nakts pirms Ziemassvētkiem” izrāde noritēja ļoti veiksmīgi, tajā piedalījās arī pašas stāstītājas. Tad Ļena un Juļa parādīja man lieliskas krāsu fotogrāfijas, kurām jau lemts kļūt par skolas vēsturi. Tad mēs atvadījāmies līdz nākamajai tikšanās reizei. Tagad kārta janvāra braucienam uz vienu no Latvijas TV programmām, tā ka būs jauni iespaidi!
Lauku skolu saglabāšana ir īpaši svarīgs uzdevums, bez kura risināšanas nav iespējams rosināt dzīvi Latgalē. Auglīgās zemes nedrīkst aizaugt, bet zilo ezeru zemes čaklajiem cilvēkiem jāizmanto galvenās iespējas tūrisma attīstībā, ko arī veicina lauku skolas.
Aleksejs GONČAROVS