Kas var glābt laukus?

Latvijas neatkarības gados lauku pašvaldībās dramatiski sarucis iedzīvotāju skaits. Šis fakts uztrauc vien pašus lauku iedzīvotājus, kuriem tamdēļ draud pazemināties dzīves kvalitāte, bet valdošā elite iedzīvotāju skaita samazināšanos laukos, šķiet, uzskata par normu. No valstsvīru mutēm reizēm izskan pat tādi apgalvojumi, ka lauku attīstībai pietiktu ar trim līdz pieciem procentiem valsts iedzīvotāju, delikāti noklusējot par liekās tautas masas likteni.

Arī Kastuļinas pagastā iedzīvotāju skaits sen kā noslīdējis zem tūkstoša. Galvenie iemesli tie paši vispārzināmie: zema dzimstība, augsta mirstība un iedzīvotāju migrācija lielpilsētu virzienā iztikas un labākas dzīves meklējumos. Tiesa, pagājušā gada dzimstības rādītājus pagastā uzskata par ļoti labiem, pat mirstība samazinājusies, bet dabiskā pieauguma rādītāji vienalga saglabājas negatīvi — mirušo iedzīvotāju skaits pārsniedzis dzimušo skaitu.

Ja 2006. gadā pagasta iedzīvotājiem piedzima seši bērni (Arsenijs, Katrīna, Daniels, Viktorija, Armands un Sandis), tad pērn jau astoņi (Deniss, Denis, Aļona, Ņikita, Natālija, Rihards, Milana un Darja). Katrs jaundzimušais bērns ikvienam no mums saistās ar cerībām, gaišām domām, attīstību.

Taču dzīvei ir arī otra puse: 2006. gadā nomira 42 Kastuļinas pagasta iedzīvotāji. Par laimi nākamā gada laikā šis graujošais cipars ir krasi sarucis, un pērn re-ģistrētas 23 miršanas. Sāpīgi vien tas, ka starp šiem ir vairāki salīdzinoši jauni cilvēki, kuriem vēl dzīvot un dzīvot.

Laulību statistika ļauj izdarīt vēl dažus nepatīkamus secinājumus: ja 2006. gadā pagastā reģistrēti četri pāri, tad pērn tikai divi. Diemžēl precību skaits pagastā gadiem turas zemā līmenī, vienubrīd apstājoties uz nulles. Kopš pagastu pašvaldībās tika izveidotas dzimtsarakstu nodaļas, Kastuļinā laulību skaita dinamika ir šāda: 1994. gadā — astoņas laulības; 1995. g. — četras; 1996. g. — viena; 1997. g. — četras; 1998. g. — divas; 1999. g. — četras; 2000. g., 2001. g. un 2002. g. — nav noslēgta neviena; 2003. g. — viena; 2004. g. — četras; 2005. g. — divas.

Darbavietu deficīta apstākļos gados jauniem lauciniekiem nekas cits neatliek, kā doties peļņā uz galvaspilsētu vai ārzemēm, acīmredzot tālab šāds rezultāts.

Juris ROGA