Ieguvumi un problēmas

Viens no novadiem izveidosies, apvienojoties Preiļu rajona Aglonas pagastam un trim Krāslavas rajona pagastiem — Kastuļinas, Šķeltovas un Grāveru. Atpakaļceļa vairs nav, attiecīgi lēmumi pieņemti, arī apvienošanās naudas izlietojums — Ls 200000 valsts dotācija infrastruktūras attīstībai — saplānota un pamazām tiks apgūta.

Kastuļinas pagasta padomes priekšsēdētājs Pēteris Bekišs pastāstīja, ka dotāciju pašvaldība saņēmusi vēl pērnā gada nogalē, šie līdzekļi jāapgūst divu gadu laikā. Atšķirībā no eventuālā Dagdas novada pašvaldībām, kuras no dotācijas paredzējušas atvēlēt 10% līdzekļus, lai kopīgi finansētu sociālās jomas problēmu risināšanu novadā, konkrēti — veco ļaužu pansionāta paplašināšanu Dagdā, topošajā Aglonas novadā katra pašvaldība nolēmusi Ls 200000 valsts budžeta finansējuma pieprasījumu pilnībā izlietot tikai savas pašvaldības problēmu risināšanai. Kastuļinas pagasta padomes deputāti sēdē nobalsoja par līdzekļu izlietojumu vairākiem mērķiem.

Ūdenssaimniecības rekonstrukcijai ir atvēlēti Ls 7646. Šeit jau labu laiku rit priekšdarbi, lai pilnībā sakārtotu kanalizācijas un ūdensapgādes jautājumus ciematā. Par pagasta pašvaldības naudu tapis tehniski ekonomiskais pamatojums ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstības pro-jektam “Ūdenssaimniecības attīstība Kastuļinas pagasta Priežmalas ciemā”, taču finansējuma saņemšanas jautājumi nerisinās tik ātri, kā vēlētos. Toties problēmas samilst un steigšus jārisina. Viena no tām — dzelzs saturs ūdenī, kas tik tikko iekļaujas atļautajā normatīvā. Šobrīd ciematam ļoti nepieciešana ūdens atdzelžošanas stacija, ko pašvaldība plāno iegādāties par dotācijas naudu.

Ls 52836 plānots ieguldīt pagasta padomes ēkas jumta seguma atjaunošanai, kā arī Ls 55500 izlietot jaunveidojamā teritoriālā centra renovācijai, logu, durvju un jumta nomaiņai. Tas ir ļoti saprātīgs un pamatots lēmums, jo šajā ēkā jau tagad sakopotas būtībā visas pagasta ļaudīm svarīgākās iestādes.

Ls 7000 ieplānoti Priežmalas pamatskolas renovācijai, logu, durvju nomaiņai, lai paaugstinātu ēkas energoefektivitāti. Skolas ir katras jaunveidojamā novada pašvaldības teritorijā, P. Bekišs pauž cerību, ka iedzīvotājiem svarīgākās iestādes pastāvēs arī pēc reformas: “Kamēr būs bērni, kas mācās, būs arī skola. Ja bērnu nebūs, situācija var mainīties. Līdzīgi ir arī ar feldšerpunktu, bibliotēku, Tautas namu — kamēr tie nepieciešami iedzīvotājiem, mēs ceram, ka šīs iestādes tiks uzturētas arī turpmāk.”

Sociālā palīdzības centra — sociālās mājas izveidei pagastā ar virtuves bloka rekonstrukciju un iekārtu maiņu, kas atbilstu Eiropas Savienības prasībām, ir nepieciešami Ls 29854, kas arī ieplānoti no dotācijas summas. Sociālās mājas izveide pagastā plānota bijušā bērnudārza ēkā, kuras jumta seguma atjaunošanai un logu nomaiņai paredzēti Ls 6881.

Pagasta ļaužu kabatās algas izteiksmē no šiem tūkstošiem visticamāk nenonāks nekas vai ļoti maz, jo darbus veiks konkursa kārtībā nolīgtās firmas, tās, savukārt, nodarbina pašu strādniekus.

Autobusa iegādei, kas nepieciešams pagasta skolēnu pārvadāšanai, plānots iztērēt Ls 40283 no dotācijas. Šobrīd bērnu pārvadāšanu pa lokveida maršrutu nodrošina lietots au-tobuss, kura resurss faktiski izsmelts un tam arvien sarežģītāk iziet tehnisko apskati — prasības ir ļoti stingras. Pagaidām nav izlemts, vai jaunais autobuss būs “PAZ”, “ISUZU”, vai citas markas, bet skaidri zināms, ka tajā jābūt vismaz 26 sēdvietām, jo reizē ar skolēniem brauc arī pieaugušie.

Pagasta pašvaldības priekšsēdētājs uzsvēra, ka šo dotācijas izlietojumu vēl iespējams izmainīt, ja deputāti saskata kādu citu prioritāti, pamato izmaiņu nepieciešamību, informē attiecīgo valsts institūciju, kas piešķīrusi šo finansējumu un saņem atļauju veikt izmaiņas. Nevar skaidri zināt, ko pagastiem nākotnē vispār nesīs šī reforma, bet pirmie ieguvumi ir acīmredzami. Turklāt pašvaldība var ieplānot kādus svarīgus darbus arī par sava budžeta līdzekļiem. Kaut vai viens piemērs: pērn Kastuļinas pašvaldība atjaunoja bērnudārza grupas darbu, izvietojot to savas pamatskolas telpās. Šie ieguldījumi attaisnojās, jo pakalpojums ir pieprasīts — daudziem vecākiem bērnudārzs izrādījās ļoti nepieciešams.

“Apvienošanās perspektīvas esam diskutējuši visu pagastu deputāti kopā un katrā konkrētā pašvaldībā atsevišķi,” uzsver P. Bekišs. “Piemērām, pagājušo piektdien kopīgais seminārs par reformas jautājumiem tika rīkots mūsu pagastā. Neskaidru jautājumu vēl ir ļoti daudz, piemēram, kā strādās policija, medicīna, ugunsdzēšamais dienests, kā tiks uzturēti pagasta ceļi, kuru vien mūsu pašvaldības teritorijā ir 96,7 km, par kuriem saņemam uzturēšanas naudu no autoceļu fonda. Saviem spēkiem cenšamies uzturēt arī pārējos ceļus un iedzīvotāju sūdzību par mūsu ceļiem šobrīd nav. Kas notiks pēc reformas, man to šodien grūti pateikt. Atliek vien cerēt, ka ceļi būs daudz maz labā stāvoklī arī turpmāk.”

Centralizēta apkure ir skolā un administratīvajā ēkā — šajā ziņā problēmām nav jābūt. Pagasta bilancē savulaik bija trīs daudzdzīvokļu mājas, no kurām vienu savulaik pārdeva kādam uzņēmējam, kurš to izjauca uz būvmateriāliem, bet teritoriju nesakopa. Jaunajai pašvaldības vadībai nācās pielikt lielas pūles, lai bedres tomēr tiktu aizbērtas un zeme noplanēta. Uzņēmējam tagad ir noslēgts līgums ar kādu Kastuļinas pagasta uzņēmēju, kurš šo teritoriju pavasarī apzaļumos. Tagad pašvaldības bilancē vairs tikai divas mājas, bet tikai viena ir pilnībā apdzīvota. Otra stāv tukša, piepildīt ar iedzīvotājiem to droši vien nebūs iespējams. Tālab ir jāizlemj, ko ar to darīt, lai pēc reformas šī vieta neradītu sliktu iespaidu.

Juris ROGA