Pasargāt no nelaimes

Sniegiem bagātas ziemas ar stipru salu vairs ir tikai četrdesmitgadnieku un vecāku cilvēku bērnības atmiņās.

Tagadējām raksturīgas krasas laika apstākļu maiņas, līdz ar to ir samazinājusies ledus drošība un pieaug briesmas gan pieaugušajiem, gan bērniem, kuri atrodas uz ledus. Lai gan jau bija sals, ledus vienmēr var sagādāt nepatīkamu pārsteigumu, sevišķi — mazpazīstamās ūdenstilpēs.

Tālab Valsts bērnu tiesību aizsardzības Daugavpils reģionālās inspektores Ija Tretjuka un Iveta Plone ai-cina vecākus, skolotājus un citus pieaugušos pievērst pastiprinātu uzmanību bērnu un pusaudžu drošībai, kuri steidz izmēģināt dažādas aktivitātes uz ledus ūdenstilpēs. Inspektores atgādina, ka pašvaldības policija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUDG) regulāri glābj kādus neapdomīgus zemledus makšķerniekus, ekstrēmo pastaigu cienītājus, kuri atradušies uz ledus vai ielūzuši tajā un slīkst. Glābēji no upēm, ezeriem un dīķiem izvilkuši jau vairāk kā desmit noslīkušus bērnus.

Nelaime uz ledus notiek zibenīgā ātrumā. Tālab ir ļoti svarīgi nebūt vienaldzīgiem, redzot, ka kādi vecāki atstājuši savus bērnus bez uzraudzības — ikviens ir līdzatbildīgs. No apkārtējiem netiek gaidīta bezprātīga varonība, jo fiziski cilvēks ne vienmēr spēj izglābt ielūzušo, turklāt brīvprātīgajiem glābējiem jārēķinās, ka tie pakļauj briesmām arī savu dzīvību. Racionālākais palīdzības veids ir paziņot par notikušo VUGD pa tālruni 01 vai 112, sniedzot notikuma vietas koordinātes un taisnākos piebraukšanas ceļus, orientierus, kā arī pildīt šo speciālistu norādījumus.

Juris ROGA