Ar gaišām un tīrām domām

Pateicoties rajona padomes atbalstam, šovasar Skaistas pamatskolā tika realizēts projekts, kura rezultātā laukumā pie skolas tika atjaunota lapene un darbojās radošā darbnīca “Ģimenes vērtības”.

Meditācija, pasaku lasīšana, filozofiskās pārdomas par sevis pilnveidošanu, arī par to, kā īstenot visus talantus, ko Dievs un Laima katram šūpulī devuši, vingrinājumi, kas veicina veselīgu dzīves veidu, kvalitatīvu domāšanu, rakstura norūdīšanu, kā arī tikumiski garīgo vērtību izkopšana, radošais darbs un citas aktivitātes.

Projekts beidzies, taču ar izglītības iestādes atbalstu tam ir rasts turpinājums skolas pulciņa “Ģimenes vērtības” veidolā. Sākotnēji jaunajā pulciņā darbojās astoņi sākumskolas vecuma audzēkņi, laika gaitā pulciņa darbā iesaistījušies jau 12 skolēni. Tie galvenokārt ir no daudzbērnu ģimenēm, tostarp — audžuvecāku bērni. Viens no pēdējiem spilgtākajiem pasākumiem ir kopīgi ar vecākiem sagaidītie Ziemassvētki.

Pulciņa aktivitātes notiek reizi nedēļā. Galvenais akcents ir likts uz to, kā kļūt par labu tēvu, labu māmiņu? Tās ir sarunas un domu apmaiņa par vissvarīgākajām ģimenes vērtībām, piemēram, atbildību, uzticību un mīlestību. Bērni paši atzīst, ka pats galvenais, lai tētis un māmiņa ir kopā, bet kļūt par labu tēti vai māmiņu ir jāmācās kopš bērnības. Neviens audzēknis netiek spiests darboties pulciņā vai kaut kādā veidā tajā turēts. Ikviens bērns var atstāt pulciņu jebkurā brīdi.

Šīs brīvās pieejas piekritēja ir radošo darbnīcu “Ģimenes vērtības” projekta un tagadējā pulciņa vadītāja Viktorija Urbanoviča: “Audzēkņi noguruši pēc stundām nāk uz pulciņu it kā svaiga ūdentiņa nodzerties. Sasēžamies uz paklāja sagatavošanas grupā, es viņiem pa vidu lasu kādu aizraujošu pasaku, kurā ietverta dziļa dzīves gudrība. Pasaku terapija būtībā ir vienkārša metode, bet pēc bērnu reakcijas var noprast, ka mājās tās daudziem nav lasītas. Pēc tam aktīvi pārrunājam dzirdēto, katrs izsaka savas domas. Visas dzīves pamatu pamats ir ģimene, tāpēc mudinu bērnus prātā modelēt savu nākamo ģimeni. Neviens nevēlas, lai tētis vai māmiņa dzertu, skandalētu un rupji lamātos. Bērns uzsver, ka veidos citādu ģimeni, kur nebūs vietas sliktajam. Tas priecē. Vēl bērni šajā pulciņā mācās, kā draudzīgi sadzīvot ar brāļiem, māsām, vecākiem, radiem, līdzcilvēkiem. Ja gadījumā arī nesanāk, mācāmies neturēt naidu uz māti, tēvu, mācāmies dzīvot ar gaišām un tīrām domām.”

Juris ROGA