Uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par saimniecisko darbību atbild VID Latgales reģionālās iestādes Normatīvo aktu piemērošanas daļas priekšniece Aelita Joņina.
Kas ir saimnieciskā darbība?
Saimnieciskā darbība ir jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību. Tā ir, piemēram, īpašuma iznomāšana, nekustamā īpašuma apsaimniekošana, personas īpašumā esošas piemājas saimniecības darbība, ar uzņēmuma līguma izpildi saistīta darbība, kā arī profesionālu pakalpojumu sniegšana, ja nav darba attiecību ar tiem, kam tiek sniegti pakalpojumi — piemēram, zinātniskā, literārā, pasniedzēja, aktiera, režisora, ārsta, zvērināta advokāta, mākslinieka, komponista, mūziķa, konsultanta, inženiera vai arhitekta darbība.
Kad jāreģistrē saimnieciskā darbība?
Fiziskai personai kā saimnieciskās darbības veicējam jāreģistrējas 30 dienu laikā pēc savas saimnieciskās darbības uzsākšanas. Veicot saimniecisko darbību, fiziskā persona var reģistrēt komercsabiedrību komercreģistrā vai reģistrēties kā individuālais komersants. Fiziskā persona var arī reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pēc savas deklarētās dzīvesvietas kā saimnieciskās darbības veicējs.
Likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir noteikts arī izņēmums. Ja maksātājam nerodas saimnieciskās darbības izdevumi vai tie ir nebūtiski, maksātājs, gūstot ienākumu no īpašuma (iznomājot vai izīrējot nekustamo īpašumu, nododot lietu tālāk apakšnomniekam vai apakšīrniekam, iznomājot kustamo mantu vai gūstot samaksu par dabas resursu izmantošanu vai izmantošanas ierobežojumiem), var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs. Šajā gadījumā maksātājs nav tiesīgs piemērot saimnieciskās darbības izdevumus un tajos iekļaut ar īpašuma uzturēšanu un pārvaldīšanu saistītos izdevumus, izņemot nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus par attiecīgo nekustamo īpašumu.
Piemērs. Fiziskā persona iznomā zemi zemnieku saimniecībai. Fiziskā persona var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs. Zemnieku saimniecība, izmaksājot nomas maksu, no izmaksātās nomas maksas ietur nodokli ienākuma izmaksas vietā. Savukārt fiziskā persona, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, izdevumos var iekļaut tikai nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus par iznomāto zemi. Ja persona gūst augstākminētos ienākumus un nolēma nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, šai personas pienākums ir piecu darbdienu laikā no līguma noslēgšanas dienas, kā arī no līguma darbības izbeigšanās dienas informēt par to Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālo iestādi.
Ingrīda GERIŅA, VID LRI Biroja priekšniece