Decembra vidū Daugavpils 38. arodskolas Krāslavas filiālē tika sarīkota izstāde, kurā bija apskatāmas 2. un 3. kursa audzēkņu izgatavotās mēbeles: taburetes, galdi, krēsli, virtuves mēbeles, divguļamā gulta, kumode.
Izstādes ideju ierosināja skolotājs Aivars Andžāns, kurš uz skolu atnācis mācīt jauniešiem teoriju. Vienlaikus tika organizēta atvērto durvju diena, kurā Daugavpils 38. arodvidusskolas Krāslavas filiāles skolotājs un Rīgas Valsts tehnikuma Krāslavas struktūrvienības vadītājs Arkādijs Petaško iepazīstināja vispārizglītojošo skolu audzēkņus un citus interesentus ar profesionālās izglītības priekšrocībām un savu audzēkņu veikumu.
Audzēkņu izgatavotās mēbeles patīkami pārsteidza. Izrādās, ka tās izgatavo tikai pēc pasūtījuma no pasūtītāja materiāla, jo sava materiāla mācību iestādei nav. Ja pasūtītājam ir materiāls, tad ar mūsdienīgu tehniku aprīkotajās darbnīcās var izgatavot praktiski jebkuru mēbeli. Pasūtītāji galvenokārt ir krāslavieši. Krāslavā tapušās mēbeles nonāk arī mūsu valsts galvaspilsētā, procentuāli tas nav daudz, bet pamazām palielinās, pateicoties bijušajiem iedzīvotājiem, kuri, atbraukuši uz dzimto pilsētu un uzzinājuši par šo iespēju, pasūta filiālē sev mēbeles un izplata šo informāciju tālāk.
A. Petaško: “Izpildām tikai individuālos pasūtījumus, jo nevaram organizēt rūpniecisko ražošanu. Šo pakalpojumu piedāvājam jau sen, kopš tika īstenots Krāslavas novada domes projekts “Kokapstrādes sektora attīstības veicināšana Latgalē”, kas bija saņēmis EK Phare 2000 programmas “Ekonomiskās un Sociālās Kohēzijas pasākumi Latgalē” atbalstu. Daugavpils 38. arodvidusskola un tās Krāslavas filiāle bija viens no projekta partneriem, pasākuma rezultātā kokapstrādes sektora attīstībai tika piesaistītas vērā ņemamas investīcijas modernu darbgaldu iegādei. Pamazām auga mūsu pasniedzēju un audzēkņu pieredze un prasmes. Šobrīd klientiem varam piedāvāt augstas kvalitātes izstrādājumus. Mūsu 3. kursa audzēkņi strādā arī būvobjektos, kur var noslīpēt savas prasmes un iemaņas. Arī tur viņiem sokas labi, mēs pamatoti lepojamies ar saviem audzēkņiem.”
Pasākuma otra daļa notika “Varavīksnes” vidusskolā: 3. kursa audzēkņi, kuri šajā mācību gadā pabeidz iestādi, bija saņēmuši katrs savu uzdevumu un sagatavojuši prezentācijas gan par lakām, gan par krāsām, gan par materiāliem, gan par furnitūru utt.
Kā zināms, Daugavpils 38. arodskolas Krāslavas filiāle ar laiku beigs savu darbību mūsu pilsētā. Šobrīd Krāslavas novada dome jau parakstījusi sadarbības līgumu ar Rīgas Valsts tehnikumu, kurš Krāslavā atvēris savu filiāli. Tādējādi radīta iespēja vietējiem jauniešiem vienlaikus apgūt arodu un vidējo izglītību, kas līdz šim Krāslavā nebija iespējams. Pagaidām Rīgas Valsts tehnikuma filiāle apmetusies Varavīksnes vidusskolas telpās, tālākā nākotnē varētu tikt skatīts jautājums par valsts investīciju piesaisti šīs mācību iestādes attīstībai, iespējams, arī jaunas mācību ēkas būvniecībai. Pagaidām abas izglītības iestādes darbosies paralēli, kamēr mācības pabeigs turpat trīsdesmit 38. arodvidusskolas audzēkņi. Šis arī ir pirmais un pagaidām vienīgais šāds profesionālās mācību iestādes un vispārizglītojošās mācību iestādes sadarbības piemērs.
Skolotājs un klases audzinātājs Viktors Kalnišs pastāstīja, ka četru gadu vidējās profesionālās izglītības programmu “Koka izstrādājumu ražošanas tehniķis” apgūst krāslavieši un Krāslavai tuvāko pagastu bērni: kopskaitā 31 jaunietis, tostarp viena meitene. Vienlaikus ar profesiju jaunieši iegūs arī vidējo izglītību, paverot sev iespēju startēt tālāk augstskolās, kur pāris gadu laikā var iegūt būvuzrauga specialitāti un atrast labu darbu. Mācību laikā visiem ir garantēta 7 latu stipendija, sekmīgajiem audzēkņiem, kuri nepieļauj neattaisnotus kavējumus, stipendija ir 20 latu liela, bet labākajiem ir iespēja nopelnīt pat 50 latu stipendiju, kuru gan pagaidām vēl neviens filiāles audzēknis nesaņem.
V. Kalnišs: “Rīgas Valsts tehnikuma filiālē jaunieši mācās pirmo gadu, apgūstot fiziku, matemātiku, rasēšanu, dabas zinības, latviešu valodu, angļu valodu, vēsturi, ekonomiku un citus vispārizglītojošos priekšmetus. Līdzīgi, kā vispārizglītojošās skolas audzēkņiem, arī filiāles jauniešiem būs jākārto valsts eksāmeni. Līdz šim viņi nekādus instrumentus vēl nav turējuši rokās, arī tālab, Ziemassvētkus gaidot, gribējām parādīt mūsu 38. arodvidusskolas meistaru un audzēkņu darbus.”
Juris ROGA