Ar gaišu skatu nākotnē

Arī mācību iestādes raksta savus attīstības plānus. Kalniešu pamatskolas direktore Lilija Rabkeviča pastāstīja, ka pēc šī plāna 2007.-2013. gadam audzēkņu skaits skolā būšot stabils un laikā gaitā pat pieaugs no 67 līdz pat 76 pie nosacījuma, ja neviena ģimene nepamainīs dzīvesvietu un savu atvasi izvēlēsies laist tieši pagasta skolā.

Šis gads liecina, ka reālais skolēnu skaits izrādījās par trim mazāks nekā tika plānots: šogad pamatskolā ir 64 audzēkņi, t.sk.: 8 pirmsskolēni, 1.-4. klasēs kopā ir 26 audzēkņi, 5.-9. klasēs — 30. Lai gan skolā ir deviņas klases, klašu komplekti tikai seši, jo audzēkņu trūkuma dēļ ir apvienotas 1. un 2. klase, 5. un 6. klase, 7. un 8. klase. Jāatzīmē, ka sestā ir pilna komplekta klase ar 9 bērniem, bet trūka piektklasnieku, un skola rada šādu risinājumu. Bērnus māca 13 kvalificēti skolotāji ar augstāko pedagoģisko izglītību. Spriežot pēc direktores vārdiem, visi skolotāji izceļas ar lielu atbildību par darba rezultātu, turklāt apvienotajās klasēs stundas faktiski notiek atsevišķi, jo skolotāji bez jelkādas papildu samaksas strādā ar skolēniem atsevišķi pa divām, trim un pat četrām stundām.

L. Rabkeviča: “Noskaņojums mums optimistisks, martā gaidām skolas akreditāciju. Bērnu gan ir pamaz, bet mūsu rajonā pastāv pamatskolas arī ar 35-40 audzēkņiem. Tiesa, ja pagastus apvienos, tad jautājums par skolas likteni kļūs ļoti aktuāls, domāju mazās skolas cietīs. Arī direktoru sanāksmēs tiek runāts par skolu tīkla optimizācijas iespējamību pēc administratīvi teritoriālās reformas. Lai kādas šīs pārmaiņas būtu, uzskatu, ka vismaz mazajiem bērniem obligāti jāsaglabā iespēja mācāties savā pagastā, jo nav normāli, kad uz pilsētu viņu aizved septiņos vai pusastoņos, bet mājās atgriežas ceturtajā stundā — tas ir ļoti sarežģīti bērniem un vecākiem.”

Kopš pagasta pašvaldību vada Egils Muskars, Kalniešu pamatskolas attīstībā ieguldīts desmitiem tūkstošu latu. Kā katru gadu, arī šovasar ir veikts kosmētiskais remonts, kas bija nepieciešams sekmīgai mācību gada uzsākšanai. Šogad prioritāte ir iestādes drošības jautājumiem: ierīkotas visas nepieciešamās signalizācijas sistēmas, ar zemējuma kontūriem nodrošināta skolas datorsistēma un visas citas elektrosistēmas. Iepriekšējos gados skolā sakārtota apkures sistēma, vecie izpuvušie koka logu rāmji nomainīti pret plastikāta logiem visā 2. stāvā, uzlabota skolas ēkas energoefektivitāte, pērn noasfaltēts ceļš uz skolu, lai ir ērta piekļūšana līdz ēkai visiem — skolēniem, skolotājiem, vecākiem, ciemiņiem. Veikta apkārtnes sakārtošana atbilstoši jaunajiem standartiem — bija jāpārvieto atkritumu savākšanas konteineru laukums tālāk no skolas.

E. Muskars: “Lai gan bērnu skaits pašvaldībā nepieaug, nav tālu arī līdz Krāslavas skolām, Kalniešu pamatskolas pedagogu kolektīvs pierādījis, ka šī skola vēl ilgu laiku var pastāvēt kā pamatskola. Esmu pārliecināts, ja skolotāji strādās tikpat kvalitatīvi un vēl labāk, būs pašaizliedzīgi, tad arī vecāki gribēs sūtīt bērnus sava pagasta skolā un šai iestādei būs nākotne.”

Direktores vietniece mācību un audzināšanas darbā Lidija Gavrilova pastāstīja, ka notikušajās pirmajās rajona olimpiādēs skolas audzēkņi jau pamanījās izcīnīt godalgotās vietas. Dabas zinību olimpiādē 3. klases audzēknis Māris Kapalinskis izcīnīja 3. vietu, bet krievu valodas un literatūras olimpiādē 9. klases audzēkne Lolita Pomaskova ierindojās 2. vietā. Pedagogi pamatoti cer, ka šie nebūs vienīgie panākumi, jo šogad ir vairāki stipri audzēkņi pamatskolas izlaiduma klasē un dažās citās.

Jāatzīmē, ka pamatskola uztur ciešu sadarbības saikni ar pagasta pašvaldību un iedzīvotājiem. Lāčplēša dienai 11. novembrī tika organizēts pasākums-konkurss “Tēvu diena”, kurā piedalījās bērni un viņu vecāki. Tēvu bija pamaz, bet atnākušie aktīvi startēja komandās un strādāja žūrijā. Arī Latvijas Republikas proklamēšanas dienu skolā atzīmēja ar svinīgu pasākumu, pēc tam vakarā pagasta skolas audzēkņu un pedagogu kolektīvs sniedza koncertu pasākumā vietējā tautas namā.

Juris ROGA