Par veiksmīgu darbošanos ekotūrisma jomā, sekmīgi pielietojot ilgtspējīgas un videi draudzīgus saimniekošanas pamatprincipus un ievērojot vides aizsardzības un bioloģiskās daudzveidības pamatprincipus, “Sējēja-2007” laureāta nosaukums piešķirts Kaplavas pagasta zirgu sētas “Klajumi” saimniecei Ilzei Stabulniecei.
23. novembrī Rīgā, Lielajā ģildē, zemkopības ministrs Mārtiņš Roze un vides ministrs Raimonds Vējonis paziņoja konkursa “Sējējs-2007” laureātus un citu nomināciju saņēmējus — lauksaimniekus, lauku uzņēmējus, zinātniekus, jaunos zemniekus, mazpulcēnus, kā arī balvas “Par mūža ieguldījumu” ieguvējus. Šo apbalvojumu pasniegšana kļuvusi par vienu no nozīmīgākajiem lauksaimnieku pasākumiem, bet laureāta nosaukums “Sējējs” — par priekšzīmīga darba apliecinājuma zīmi.
Šogad konkursā pirmo reizi, novērtējot mūža ieguldījumu nozarē un izsakot pateicību par pieredzi un devumu lauksaimniecībā, lauku attīstībā un vides aizsardzībā, tiek pasniegta balva “Par mūža ieguldījumu”. Zemkopības ministrs to pasniedza ekonomikas doktoram Jūlijam Beļavniekam, Lauksaimnieku Satūtsabiedrību asociācijas vadītājam. Savukārt vides ministrs par nopelniem vides aizsardzības komitejas veidošanā, aktīvu darbu vides institūcijās, sabiedrības izglītošanā un vides apziņas veidošanā apbalvojumu pasniedza Osvaldam Cinītim. Go-da nosaukuma ieguvēji šajās abās jomās katrs saņem 5000 latu naudas balvu, kā arī sudraba medaļu un diplomu.
Katrā konkursa grupā vai apakšgrupā laureāta nosaukuma ieguvējs saņēma piecu tūkstošu latu balvu. Turklāt laureāti saņēma arī sudraba medaļas un diplomus. Konkursa grupai “Rītdienas sējējs — mazpulks” piešķirts kopējais balvu fonds: pieci tūkstoši latu. Katrā no konkursa grupām pasniegta arī viena atzinības balva līdz diviem tūkstošiem latu, kā arī diploms. Pārējie konkursa otrās kārtas dalībnieki saņem dāvanu karti līdz 300 latu vērtībā un diplomu.
Konkurss tradicionāli noritēja divās kārtās, kurās katra no nozares ministrijām izvērtēja savā pārziņā esošo nomināciju dalībniekus. Konkursa grupā “Augkopība” tika vērtētas desmit saim-niecības — galvenokārt graudaudzētāji. Grupā “Lopkopība” sacentās divpadsmit piena ražošanas un liellopu gaļas ražošanas saimniecības. Savukārt grupā “Netradicionālā lauksaimniecība” uz galveno balvu pretendēja piecas saimniecības — puķkopji, zivsaimnieki, putnkopji, šinšillu un kažokzvēru audzētāji. “Lauksaimnieku kooperācijā” sacentās divi kooperatīvi, bet konkursa grupā “Zinātne lauku attīstībai” piedalījās divi zinātnieki, kuri jau guvuši izcilas sekmes zinātniskās pētniecības darbā, kā arī trīs topošie zinātnieki. Grupā “Veiksmīgākais jaunais zemnieks” tika vērtēti trīs pretendenti, bet konkursa grupā “Rītdienas sējējs — mazpulka dalīb-nieks” šogad piedalījās seši mazpulki. Visu šo konkursa grupu dalībniekus izvērtēja Zemkopības ministrijas veidotas komisijas. Savukārt grupu “Videi drau-dzīga saimniekošana”, “Ekotūrisms”, “Videi draudzīga attīstība” un “Dabas saimniecība” vēr-tēšana bija Vides ministrijas pārziņā.
“Konkursantu sasniegtais ir pierādījums tam, ka Latvijas lauksaimnieki ir gatavi un arī spēj īstenot ilgtspējīgas un konkurējošas lauksaimniecības attīstību, ar atdevi ieguldot Eiropas Savienības sniegtās iespējas,” atzīst zemkopības ministrs Mārtiņš Roze.
“Šī gada “Sējēja” vadmotīvs ir mozaīka, proti, kompozīcija, ko veido daudzi atsevišķi elementi, kurus kopā satur kāda īpaša saistviela. Kompozīcijas nosaukums ir Latvija, tās elementi ir jūsu un daudzu citu cilvēku sasniegumi, bet īpašā saistviela ir jūsu godprātīgais ikdienas darbs”, savā uzrunā konkursantiem sacīja LR vides ministrs Raimonds Vējonis.
Juris ROGA