Līdz šī gada 20. novembrim Latvijā adoptēti 83 bērni, savukārt pērn šajā pašā periodā bija notikušas tikai 72 vietējās adopcijas, liecina Bērnu un ģimenes lietu ministrijas informācija.
Arvien palielinās to ģimeņu skaits, kuras adoptējušas vienlaicīgi divus bērnus: līdz šī gada 20. novembrim to izdarīja septiņas ģimenes, bet pērn kopumā tādas bija tikai četras. Palielinās arī vietējo adoptētāju skaits: ja pērn kopumā ministrijā bija pieteikušies 69 adoptētāji, tad šogad šādu interesi izteikuši jau 74 adoptētāji.
Latvijā pārsvarā vēlas adoptēt vienu bērnu līdz trīs gadu vecumam, taču ir vērojama pozitīva tendence adoptēt bērnus arī līdz piecu gadu vecumam un pat līdz 10 gadiem vecus bērnus. Šobrīd ministrijas reģistrā ir trīs ģimenes, kurām bāriņtiesas lēmums ļauj adoptēt bērnu līdz 10 gadu vecumam.
Patlaban adoptētājiem Latvijā ir jāgaida aptuveni trīs mēneši no brīža, kad šī ģimene tiek reģistrēta ministrijā, līdz brīdim, kad tā varētu saņemt informāciju par bērnu līdz trīs gadu vecumam. Situācija ir mainījusies arī adopcijā uz ārvalstīm, kur pērn līdz 1. novembrim tika sagatavotas 125 ministra atļaujas bērnu adopcijai uz ārvalstīm, bet šogad ir sagatavots par 25 atļaujām mazāk.
Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Sabiedrisko attiecību departamenta direktors Taivo Trams atgādina, ka adoptēt bērnu var ikviens 25 gadus sasniedzis Latvijas iedzīvotājs, kurš ir vismaz 18 gadus vecāks par adoptējamo bērnu un kuru bāriņtiesa atzinusi par adoptētāju — gan laulāti pāri, gan viena pati persona. Adopcija bez vecāku gādības palikušajiem bērniem nodrošina pilnīgu, pastāvīgu mājvietu un ģimeni. Informāciju par adoptējamiem bērniem var saņemt Bērnu un ģimenes lietu ministrijā, uzrādot bāriņtiesas (pagasttiesas) lēmumu par ģimenes piemērotību un atbilstību bērna uzturēšanai un audzināšanai.
Juris ROGA