Lai gan Valsts reģionālās attīstības aģentūra bija pieņēmusi lēmumu par projekta pieteikuma “Robežnieku pagasta Skuku aprūpes centra būvniecības 3. kārta” atbalstīšanu mērķdotācijas saņemšanai un virzīšanu iekļaušanai likumprojekta “Likums “Par valsts budžetu 2008. gadam”“, nepieciešamais finansējums pilnā apjomā šīs vitāli svarīgās būves pabeigšanai neatradās. Robežnieku pagasta Skuku aprūpes centra būv-niecības trešajai kārtai atvēlēti nieka Ls 45000.
Tas nekas, ka Aģentūra pieņēma lēmumu par iesniegtā projekta pieteikuma atbilstību administratīvajiem vērtēšanas kritērijiem. Tas nekas, ka saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem projekta pieteikums tika izvērtēts atbilstoši kvalitātes un specifiskajam vērtēšanas kritērijam. Mērķdotāciju pieprasījumu pašvaldību investīcijām vērtēšanas komisija atbilstoši MK noteikumiem apkopoja vērtēšanas rezultātā iegūto punktu skaitu un sarindoja projektu pieteikumus prio-ritārā secībā atbilstoši vērtēšanā iegūtajam kopējam punktu skaitam. Robežnieku projekta pieteikums kopējā vērtējumā atbilstoši kvalitātes un specifiskajam vērtēšanas kritērijam ieguva 6,40 punktus un saskaņā ar MK noteikumiem tika iekļauts finansēšanai ieteikto projektu pieteikumu sarakstā.
Visbeidzot, tas acīmredzot nav nekas traģisks, ka pašreizējā situācija Robežnieku pagasta Skuku aprūpes centrā ir pavisam kritiska: savu kabinetu kārtējiem neatliekamajiem iemītniekiem bija spiesta ziedot centra direktore, kur izmitināja cilvēkus, lai viņiem nebūtu jākļūst par latviešu tautas bēdīgākās pasakas varoņiem, kurā dēls sēdināja savu veco tēvu ragavās, aizvilka uz mežu un atstāja tur vilkiem...
Nav jābūt vareni dižam speciālistam būvniecībā, lai saprastu, ka ar 45000 latu šajā objektā neko lielu neuzsāksi. Līdz šodienai centra piebūves tapšanā ieguldīts liels darbs, apstaigājot jaunās telpas, kļūst skaidrs kā dienā: lērums vēl arī darāmā! Ja jau par partiju un valsts naudu ir būvēti un remontēti tautas nami, tad brīnums, kāpēc šī jaunā, veciem cilvēkiem vitāli nepieciešamā objekta pabeigšanai nav iedalīta visa summa? Tā jau kļuvusi par valdošo partiju tādu kā slimību: ik reizi — pa pilītei. Vai kāds ir padomājis, kā būs nodot ekspluatācijā būvi, ja katru reizi pēc izsoles darbus turpina jauna firma? Pēdējā laikā objektā paveikto lielo darbu sarakstā ir kanalizācijas un ūdensvada ierīkošana, katlu mājas izbūve un jau-nu katlu uzstādīšana. Drīz tiks ierīkota apkures sistēma, bet par Saeimas visžēlīgi atvēlētajiem 45000 latu pašvaldība plāno paveikt būtībā neiespējamo: ierīkot starpsienas un ventilāciju, ja izdosies vēl arī elektrības jautājumu sakārtot. Vispār Skuku aprūpes centra rekonstrukcijas darbu tāme ir gana gara, lūk, lielākie darbi: griestu apšūšana ar riģipsi, grīdu OSB ierīkošana un linoleja ieklāšana, pārseguma siltināšana, starpsienas no metāla karkasa apšuvums ar sausā apmetuma loksnēm, sienu špaktelēšana, sienu un griestu krāsošana ar ūdens krāsu, flīžu uzlikšana, ventilācijas ierīkošana, elektriskā apgaismojuma un ugunsdrošības signalizācijas ierīkošana, ūdens padeves sistēmas cauruļu uzstādīšana, lietus ūdens novadīšana, lifta pacēlāja ierīkošana, mēbeļu un aprīkojuma uzstādīšana, ēkas fasāžu krāsošana ar virsmas sagatavošanu, ārējo elektrisko tīklu un telekomunikāciju nodrošinājums, ārējā ūdensvada izbūve, ceļu un laukumu ierīkošana, vertikālās planēšanas darbi, iekšējā apmetuma veikšana, kāpņu nožogojuma ierīkošana, fasādes siltināšana un apmešana, jumtiņu izbūve virs ieejas, lieveņu un pandusu ierīkošana, evakuācijas kāpņu ierīkošana, koka konstrukciju apstrāde pretuguns aizsardzībai, apzaļumošanas darbi, teritorijas nožogojuma izbūve un citi.
Zinu, ka līdz šim pagasta pašvaldība cīnījās burtiski par katru santīmu, mērīja un pārmērīja padarītā apjomus, pārbaudīja un kontrolēja firmu veikumu. Bet kur tad ir solītās valsts investīcijas laukiem, par kurām klaigāts visos kaktos? Laikam objekts ir pārāk niecīgs, tālab te nekas neatleks vajadzīgiem ļaudīm. Tikmēr pašvaldības vadība nobriedusi risināt kredīta ņemšanas jautājumu. Ja tas izdosies, tad jaunbūvi pabeigs paši par savu naudu. Galu galā tautas visneaizsargātākā daļa ilgāk vairs nevar gaidīt. Jau tagad Skuku namā dzīvo ļaudis ne tikai no Robežnieku pagasta, bet arī no Kombuļu, Ūdrīšu, Asūnes, Ezernieku, Piedrujas, Kalniešu un Indras pašvaldības. Jo šiem ļaudīm patiesi nav alternatīvas, ja vien nevēlas nomirt uz ielas. Tie visi ir veci un citādi nevarīgi cilvēki, kuri vairs nespēj sevi aizsargāt.
Juris ROGA