Spānija atmiņās un fotogrāfijās

9. novembrī notika Krāslavas ESIP organizētā tikšanās ar Andrupenes kolēģi, kura dalījās iespaidos par Spānijā redzēto un dzirdēto. Visvairāk klātesošos interesēja Spānijas bibliotēku darbs.

Daudz kopīga un daudz atšķirīga!

Tāpat kā pie mums, Spānijas bibliotēkās visi pakalpojumi — bezmaksas.
Tiek optimizēts bibliotēku tīkls, tiek pat celtas un atvērtas jaunas bibliotēkas, arī lauku apvidos. Bibliotēkās, kuras apmeklēja kolēģe, notika lieli remontdarbi, tehnoloģiju nomaiņa.

Tāpat kā pie mums, bibliotekāri mācās. Darbā strauji ienāk jaunas informācijas tehnoloģijas, tādēļ bibliotekāram jābūt zinošam, lai jebkurā situācijā, ja klientam kādas neskaidrības informācijas meklēšanā vai arī darbā ar tehniskiem līdzekļiem, kādi pieejami bibliotēkā, varētu palīdzēt ar tiem rīkoties, tādēļ bibliotekāru izglītošana ir nepieciešama mūža garumā. Spānijas bibliotēkas ir labi aprīkotas ar tehniskiem līdzekļiem, labām mēbelēm, skaisti iekārtotas un bagātas ar jaunām, skaistām, dārgām un vērtīgām grāmatām. Bibliotēkās iekārtoti skaisti bērnu stūrīši. Un vispār, bērniem ir atvēlētas plašākas un skaistākas telpas. Pat blakus pieaugušo fondam ir iekārtoti bērnu stūrīši. Kamēr vecāki izvēlas grāmatas, bērns var paspēlēties, palasīt piemērotas grāmatas (rotaļgrāmatiņas utt.) Neskatoties uz to, bibliotēku darbinieki mek-lē dažādu līdzekļu piesaisti savām bibliotēkām — raksta projektus. Šajā lietā viņus atbalsta vietējā vadība — iedala vajadzīgo līdzfinansējumu.

Bibliotēkās ir ļoti daudz audiovizuālo materiālu: diski, kasetes… To visu labprāt izmanto bibliotēkas klienti.

Vēl viens interesants fakts, Spānijas bibliotēkās strādā 40-60% vīriešu, tas nozīmē, ka darbs Spānijas bibliotēkās ir labi apmaksāts, ja tur spēj strādāt vīrieši un uzturēt ģimenes.

Svetlana ĻAKSA-TIMINSKA, Krāslavas ESIP koordinatore