“Dzīve ir skaista! Ir tik daudz brīnišķīgi skaistu vietu, iedvesmojošu un viedu cilvēku, aizraujošu iespēju tepat mums līdzās, par kuru eksistenci mēs nemaz nenojaušam un kas var krasi mainīt tavu dzīvi vai attieksmi pret to!”
Tā domā Tatjana Baranova, kas ir viena no Krāslavas novada domes projekta “Motivācijas programma Krāslavas novada daudzbērnu ģimeņu un vientuļo vecāku atgriešanai vai iesaistīšanai vietējā darba tirgū” dalībniecēm. Jau veselu gadu Tatjana aktīvi piedalās projekta pasākumos un tagad, tuvojoties projekta noslēgumam, ar skumjām atzīst, ka šis laiks pagāja pārāk ātri. Pa šo laiku 31 projekta dalībnieks no Krāslavas novada, Aulejas, Skaistas, Izvaltas, Ūdrīšu, Kaplavas un Kombuļu pagastiem piedalījās veselā virknē dažāda veida motivācijas aktivitāšu, kuru mērķis bija mazināt daudzbērnu ģimeņu un vientuļo vecāku sociālo atstumtību, pašpalīdzības un paškontroles spējas, veicinot viņu integrēšanu vietējā darba tirgū. Par projekta rezultativitāti liecina tas, ka šobrīd jau 14 mērķa grupas dalībnieki ir atraduši darbu.
Tatjana jūtas gandarīta par iesaistīšanos projektā. Tas lika viņai paplašināt savu paziņu loku, daudzi no mērķa grupas dalībniekiem ir kļuvuši tuvi draugi, ar kuriem kopā tiek pavadīts arī laiks ārpus mācībām. “Bija lietderīgi mainīt savu ikdienu. Es ieguvu daudzveidīgas zināšanas, kas palīdzēja atrast darbu. Daudzas jaunas prasmes pielietoju arī ģimenes dzīvē, audzinot 4 gadus veco dēlu un 15 gadus veco meitu”. Tatjanai visvairāk no visiem 7 apmācību kursiem patika “Lietišķā saskarsme” un “Stresa paškontrole”, kuras organizēja psiholoģijas maģistre Jeļena Kaļiņina. “Ja visas šīs jauniegūtās zināšanas būtu pirms 15 gadiem, tad tik daudzas kļūdas nemaz netiktu pieļautas!”, smejas Tatjana.
Projekta ietvaros dalībniekiem bija iespēja iepazīt veiksmīgu zemnieku saimniecību pieredzi Latgalē un Vidzemē, apgūt apsaimniekošanas noslēpumus un uzklausīt saimnieku padomus, kas lieti noderēja tiem dalībniekiem, kuriem ir savas saimniecības. “Dzīvojam tepat līdzās un nemaz nezinām, ka ir saimniecības, kurās audzē, piemēram, lamas un alpakas!” Divu dienu brauciena laikā dalībnieki apskatīja un noklausījās saimnieku stāstos arī par eksotisko putnu audzēšanu, pinumu darināšanu, biškopību, miltu malšanu īstās dzirnavās, aitkopību, trušaudzēšanu, eksotisko augu un augļu koku audzēšanu un zirgkopību. Iedvesmo tas, ka tie ir reāli cilvēki, kas to visu panākuši savām rokām. Tātad to varam arī mēs, vajag tikai drosmi un kaut nelielu apkārtējo atbalstu. Tatjana projekta mērķa grupas dalībnieku vārdā izteica pateicību projekta administrācijas personālam un Krāslavas novada domes sociālā dienesta darbiniecēm par palīdzību, sirsnīgo attieksmi un organizētajiem pasākumiem.
Septembrī dalībnieki kopā ar saviem bērniem piedalījās ģimeņu rudens talkā. Tās ietvaros tika organizētas 5 darbnīcas. Darbnīcā “Podnieku skola” eksperta Valda Pauliņa vadībā tika veidoti māla trauciņi, svilpaunieki un pat svečturi. Eksperte Žanna Garbrēdere mācīja filcēt vilnu, kā rezultātā daudzas māmiņas pagatavoja saviem bērniem mīkstus un košus rotaļu putniņus. Eksperte rādīja arī, kā, tuvojoties gada tumšākajam laikam, pareizi liet un rotāt sveces. Novērtēt augsnes kvalitāti, barot to, izvēlēties atbilstošus stādus, pareizi tos iestādīt un kopt mācīja eksperte Velta Drule. Un visbeidzot ģimeņu rudens talkas laikā tika uzmeistarota arī rotaļu smilšu kaste bērniem, kas atrodas Krāslavas novada domes sociālā dienesta pagalmā.
Projekta noslēgumā vēl notiks konference, kurā ir aicināti piedalīties Sabiedrības integrācijas fonda pārstāvji, mērķa pašvaldību vadītāji, projekta mērķa grupa, ieviešanas personāls, kā arī dalībnieki no Latvijas Universitātes līdzīga tipa projekta “Motivācijas programma sieviešu ar bērniem — Rīgas pilsētas Kurzemes priekšpilsētas un Latgales reģiona Krāslavas novada Sociālā dienesta klientu, iesaistīšanai darba tirgū” un citi. Piedalīties projekta noslēguma konferencē tiek laipni aicināti visi interesenti. Konference notiks 25. oktobrī plkst. 12.00 Krāslavas novada domes sociālajā dienestā.
Projekta kopējās izmaksas ir 43 208,42 LVL, 100 % Sabiedrības integrācijas fonda grants.
Guna ŠUMILO, projekta asistente