Realizējot Dagdas novada pašvaldību apvienošanās izpētes projektu, septembrī un oktobrī notika nozaru darba grupu tikšanās, kur tika novērtēta esošā situācija attiecīgajā nozarē topošā novada pašvaldībās un veidota novada domes pārvaldes struktūra pa nozarēm.
Nesen notikusi pēdējā izbraukuma sēde, ir laiks pirmajiem secinājumiem. Ko par apvienošanos domā divi Dagdai tuvākas un tālākas pašvaldības vadītāji: Andrupenes pagasta priekšsēdētāja Melānija Rudavina un Sķaunes pagasta priekšsēdētājs Konstantīns Andžāns.
— Rudavinas kundze! Kāda ir Andrupenes pašvaldības nostāja apvienošanās jautājumā? Kas sagaida iedzīvotājus?
— Andrupenes pašvaldība nekad nebija starp tām, kas ļoti gribētu ar kādu apvienoties. Kamēr mums ir pusotra tūkstoša iedzīvotāju un ģimenēs dzimst bērni, mēs varam izdzīvot bez apvienošanās. Arī budžets ir salīdzinoši iespaidīgs, visu varam veikt paši, tostarp arī projektus līdzfinansēt un kredītus ņemt. Mēs paši varam attīstīties, bet, tā kā likumdošana tagad paredz neizbēgamu novadu izveidošanu un tas jau ir neatgriezenisks process, sākam attiecīgi darboties. Starp citu, Andrupenes pašvaldība aktīvi piedalījās arī pirmā apvienošanās projekta izstrādē 2003. gadā. Tagadējais projekts ir interesantāks, jo šajā jau redzam konkrētu stratēģiju — kā viss darbosies pagastos, kad būsim vienā novadā. Ļoti konstruktīva bija darba grupas pēdējā sapulce, kurā tika lemts par centralizētu vai decentralizētu darbības modeli. Bija strīdi, izlēmām balsojumā. Divi bija par centralizētu darbības modeli, deviņi nobalsoja par decentralizētu variantu. Līdz ar to Andrupenes un citu pagastu administrācijas būs salīdzinoši pastāvīgas: pārvaldniekam vai vadītājam būs savs zīmogs, būs konts bankā un budžets. Viņš varēs rīkoties piešķirto budžeta līdzekļu robežās. Tas jau ir kaut kas labāks par centralizēto modeli, kad pagastā faktiski būtu bezpersonisks cilvēks, kurš neko nevar iesākt, jo viņam nav ne zīmoga, ne budžeta. Ja tā, tad šāds cilvēks varētu arī nebūt.
— Tātad to jūs uzskatāt to par lielu ieguvumu, ja viss tieši tā arī izdosies?
— Jā, jo tad lauku ļaudis necietīs no reformas. Kurš gan vēl labāk pārzina situāciju uz vietas pagastos, ja ne tie, kas tur dzīvo? Lai novada dome lemj un apstiprina budžetu, bet arī šajā jautājumā mēs vienojāmies, lai tiktu dota iespēja veidot budžetu no apakšas. Ja nav iespēju piešķirt tik daudz naudas, cik pagastos grib, lai dome izlemj, kādu summu var piešķirt. Vēl arī nolēmām, ka vajag iegādāties visiem vienādas grāmatvedības uzskaites programmas, jo tad ir vieglāk strādāt novadā. Pieciem pagastiem tās jau ir vienādas, mēs no viņiem mācāmies un pamazām apgūstam.
— Iznāk, ka jau tagad cenšaties strādāt kā novadā. Kad reāli notiks apvienošanās?
— Patlaban izstrādājam stratēģiju. Līdz oktobra beigām visām pašvaldībām jāpieņem lēmums ar konkrētu datumu, kad pagasti un pilsēta apvienosies novadā. Pie reizes pieņemsim arī lēmumu, kā plānojam izlietot 200000 latu mērķdotāciju. Šajā sakarā visas topošā novada pašvaldības saņēmušas Dagdas pilsētas domes un pansionāta “Ābeļdārzs” iesniegumus ar lūgumu paredzēt 10000 latu no mērķdotācijas sociālo pakalpojumu sfēras sakārtošanai novadā: sociālo gultu skaita palielināšanai un iestādes remontam. Andrupenes pagasta padome atbalstīja šo lūgumu, jo tas ir ļoti nepieciešams objekts — vecu, nespēcīgu cilvēku ļoti daudz. Mums gan ir sava sociālā māja, bet tā vairāk domāta tādiem, kuri paši spēj par sevi parūpēties. Pašvaldība viņiem nodrošina tikai dažus pakalpojumus: pirts izkurināšanu, produktu piegādi u.c. Divi iemītnieki ir nomiruši, tagad tās istabiņas remontējam un pagaidām paturēsim tukšas. Varbūt kādu mēbeli nopirksim, bet pamatdoma ļaut cilvēkam atnākt šurp ar savām mēbelēm, lai viņš varētu radīt tādus dzīves apstākļus, kas tuvi savām mājām. Šo iestādi gribam saglabāt arī nākotnē, jo ir situācijas, kad cilvēku nav nekādas vajadzības vest uz Dagdu.
Pārējie 190000 latu tiks izlietoti skolas un pagasta ēkas remontam. Tajā atrodas arī pirmsskolas izglītības iestāde “Avotiņš”, jaunais bērnu interešu centrs, bibliotēka. Šai ēkai jānomaina jumts, logi un durvis, lai telpās būtu siltums. Tamdēļ nepieciešami aptuveni 110000 latu. 80000 latu vajadzīgi, lai nomainītu logus un durvis skolā, varbūt paliks arī kosmētiskajam remontam. Andrupenes pamatskolā mācās vairāk par 100 bērnu, esmu pārliecināta, ka skola tiks saglabāta. Arī bērnudārzs pastāvēs, jo tajā ir daudz bērnu. Mēs pat nevarējām visus satilpināt esošajās grupās un šogad nācās atvērt vēl vienu jaunu grupu.
— Nekādu šaubu?
— Ja visas norunas tiks pildītas, kā arī būs decentralizēta pārvalde, tad sliktāk iedzīvotājiem nebūs. Norunas tiks iestrādātas apvienošanās projektā, kas būs kā pamatdokuments, pēc kura savā darbā vadīsies jaunā novada dome. Protams, šaubas mums pastāv, kā jau vienmēr tamlīdzīgās situācijās. Bet šobrīd es neredzu citu izeju. Jau sacīju, ka Andrupenes pašvaldība bija pret apvienošanos, bet citas mūsu uzrunātās pašvaldības neizrādīja lielu aktivitāti veidot novadu bez pilsētas, tāpēc atlika viens ceļš — iet visiem kopā.
— Ja valdība nepiešķir visu solīto summu uzreiz?
— Pieņemot lēmumu par apvienošanos, līdzekļu izlietojums jāsakārto prioritārā secībā. Kā pirmo ielikām skolas un pirmsskolas izglītības iestādes (pagasta ēkas) remontu, otra prioritāte — 10000 latu, apmierinot Dagdas domes lūgumu.
— Kā lēmāt par pagasta pašvaldības darbiniekiem, kuri šeit strādā?
— Sakarā ar to, ka mums nav štatu pārpilnības, ir doma, ka vismaz sākotnēji nevienu atlaist nevajadzēs. Andrupenes pagastā viens speciālists pilda vairāku citu funkcijas un pienākumus, tālab mēs jūtamies daudzmaz mierīgi. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas nostāja ir tāda, ka reformas rezultātā nedrīkst rasties liels izmaksu pieaugums. Augšējo struktūru būs jāveido jebkurā gadījumā. Ja arī būs štatu samazināšana, mūsu pagastam tā nevarētu būt draudīga, turklāt labiem spe-ciālistiem būs iespēja iekārtoties arī Dagdā. Tiesa, šobrīd situācija šajā jautājumā ir visai neskaidra, bet ar laiku viss izkristalizēsies. Es domāju, ka visi pieņems lēmumus apvienoties pēc 2009. gada pašvaldību vēlēšanām. Lēmumu gan ir jāpieņem oktobrī, tas vairs nebūs atsaucams. Mēs esam to izdarīju-ši, jau nākamā gada martā ir cerības saņemt mērķdotāciju prioritārā secībā un kaut ko reālu izdarīt savas infrastruktūras uzlabošanai.
— Vai jūsu iedzīvotāji kaut kādā veidā iesaistās reformas sagatavošanā?
— Kad piedalījāmies pirmajā projektā, notika pagasta iedzīvotāju aptauja. Mums ir Andrupenes pagasta informatīvais izdevums “Dzīve, Dzīvīte...”, kas informē par visām aktualitātēm. Kad apvienošanās projekts būs izstrādāts, iedzīvotāji tiks aicināti uz apspriešanu, kur varēs izteikt savus priekšlikumus. Arī tagad ar priekšlikumiem var vērsties pagasta pašvaldībā vai attīstības centrā “Dagdas Fenikss” pie projekta vadītājas Ineses Plesņas. Iespēja piedalīties ir visiem, vajag gribēt to izmantot. Andrupenē esam uzstādījuši dažas pastkastītes iedzīvotāju rakstveidā noformētiem priekš-likumiem un ierosinājumiem.
— Paldies par atbildēm!
Juris ROGA