Diena, kas ilgi paliks atmiņā

Ausa saulaina 20. septembra diena. Pensionāru kuplais pulciņš, 26 cilvēki, ar pacilātu garastāvokli agrā rīta stundā sasēdās Robežnieku pagastam piederošajā komfortablajā autobusā ar mundrajiem šoferīšiem Stanislavu un Pēteri. Traucāmies pretī sen ilgotam sapnim — apskatīt Zemgales skaistākās pilis Bauskas rajonā.

Ceļa maršruts tika veiksmīgi izvēlēts — Daugavpils-Svente-Subate-Aknīste-Nereta-Vecsaule-Bauska ar pieņemamu ceļu un mazu auto satiksmi.

Bauskā mūs laipni sagaidīja gide Valentīna Gibža, apveltīta ar runas dotībām, zināšanām, humora izjūtu. Iepazināmies ar Bausku — Zemgales sirdi divu upju (Mēmeles un Mūsas) ielokā, kas, kopā satekot, veido skaisto Lielupi. Pilsētā mīt 12 tūkstoši iedzīvotāju. 2009. gadā pilsēta atzīmēs savu 400. gadadienu. Vecajā pilsētas daļā atrodas no filmām pazīstamā grāfa Korfa muiža, kurā 19. gadsimtā uzturējās grāfs Korfs no Pēterburgas. Skatījām pirmo seno Bauskas pili uz mākslīgi uzbērtā uzkalna, celtu no 1443. gada.

Pašreiz par saņemtajiem ES līdzekļiem notiek restaurācijas darbi. Tālāk mūsu ceļš veda uz skaisto, atjaunoto Mežotnes pili, kura savā laikā piederēja latviešiem no Vidzemes Šarlotei un Anatolam Līveniem.

Protams, kara laikā pils sabombardēta, bet atjaunota, pateicoties lauksaimniecības selekcijas stacijai, kas tur atradās. Tagad pils ir skaista un sakopta gan no ārpuses, gan iekšpuses ar daudzām zālēm, kuras izmanto dažādiem pasākumiem. Trešajā stāvā ir viesnīca. Apkārt pilij 14 ha liels ainavu parks ar sakoptu zālāju, blakus Lielupe — lieliska atpūtas vieta. Pa ceļam uz Rundāli iegriežamies bijušajā Pālena pilī, tā saucamajā Kaucmindes mājturības skolā, kura agrāk bija slavena ar to, ka te mājturības pamatus, bērnu audzināšanas māku apguva daudzas meitenes slavenās skolotājas Stakles vadībā, kura pati nomira 103 gadu vecumā — 1993. gadā.

Vēlāk šī skola tika nosaukta par Saulaines mājturības skolu. Pašreiz te prasās pēc lieliem līdzekļiem atjaunošanai, kaut dažās telpās vēl mitinās bērnudārzs. Parks 5 ha platībā kaut cik sakopts. Kādreiz Bauskas apkārtnē bijušas 70 muižas, tagad palikušas trīs lielākās.

Mūsu ceļa mērķis — Rundāles pils — Latvijas pērle. Tā ir vienīgā pils Latvijā, kura kara laikā nebija nopostīta. Pils celta no 1711. līdz 1767. gadam baroka stilā, arhitekts Rastrelli, piederēja grāfam E. J. Bīronam. Pils celtniecībā un dārza ierīkošanā piesaistīts ap 6000 cilvēku, vairums no Krievijas.

Pils ar daudzajām zālēm: Zelta, Balto un citiem grāfu apartamentiem atjaunota 1980. gados, tagad kalpo kā muzejs, izmanto arī saviesīgiem pasākumiem, kāzām, svinībām u.c.

Ar čehu speciālistu palīdzību atjaunots pils pulkstenis, kas sit ik pusstundu, bet stundās atskaņo seno mūziku.

Visa Rundāles pils teritorija aizņem 70 ha, atjaunotais regulārais parks — 10 ha. Dārza-parka uzturēšanā nodarbināti 40 cilvēki, palīgā nāk talcinieki. Parks atjaunots pilnīgi no jauna, ar vīnogu arkām, liepu alejām, dažādām ziedu kombinācijām, rožu laukumiem. Pašreiz izstādīts ap 3000 rožu, kuru potcelmi ievesti no Anglijas, kas te kādreiz auguši pat no 1815. līdz 1860. gadam. Parks papildinās katru gadu, plānots iestādīt 20 tūkstošus rožu. To visu skaisto un interesanto nevar aprakstīt, tas ir jāredz katram.

Noguruši, bet ļoti apmierināti par aizvadīto dienu atgriezāmies Krāslavā. Par to vislielākais paldies tiem, kas deva mums iespēju pabūt Zemgales līdzenumos: Edmundam Gekišam, Valentīnai Kokinai, Robežnieku pagasta padomei, šoferīšiem Pēterim un Stanislavam, gidei Valentīnas kundzei, par stāstīto un rādīto, kas ļāva kļūt mums zinošākiem un garīgi bagātākiem.

Šo gaišo rudenīgo dienu ilgi paturēsim atmiņā!

Antoņina ATMANE, Krāslavā