Senatnes burvība un karstie klaipi

Starptautiskajā tūrisma operatoru seminārā, kas nesen notika atpūtas bāzē “Dridži”, uz manu jautājumu par visspilgtākajiem iespaidiem par Latvijā redzēto viesi no Lietuvas neslēpa sajūsmu par Aglonas maizes muzeja apmeklēšanu. Neviļus pazibēja doma iepazīties tuvāk ar kaimiņu interesanto atradumu.

Senatnes muzejs atrodas plašajā ēkā Daugavpils ielā 7. Ar firmas “Aglonas maize” uzņēmīgo cilvēku pūliņiem zem viena jumta ar muzeju izvietoju-sies gan ceptuve, gan veikals “Vijas”, kur var nopirkt siltu maizi. Otrajā stāvā atrodas viesu istabas. Svaigi ceptas maizes smarža jūtama visos savdabīgā muzeja stūrīšos, kur savākts liels latgaliešu sadzīves priekšmetu klāsts. Te viegli var izsekot graudu ceļu no tīruma līdz pusdienu galdam. Plašajā zālē, rodoties nepieciešamībai, viesmīlīgie saimnieki pie garā galda var nosēdināt vairāk nekā piecdesmit viesu un piedāvāt degustācijai ne tikai maizes klaipus, kas tikko izņemti no krāsns, bet arī ēdienus, kas pagatavoti pēc senām latgaliešu receptēm. Neparastais muzejs Aglonā strādā tikai trešo gadu, bet dažās dienās tā saimnieki nav spējīgi uzņemt visus ekskursantus. Sevišķi daudz cilvēku te ir augustā, kad tūkstošiem svētceļnieku pulcējas uz galveno dievkalpojumu bazilikā.

Nosaukums “Vijas” veikalam nav dots nejauši. Firmas saimniece ir Vija Ancāne, bet pārdevēja — Vija Leonoviča. Kā negaidot noskaidrojās, abas ir no Krāslavas rajona. Parasti pēc muzeja apskates tā apmeklētāji pērk svaigu maizi. Veikals pastāvīgi piedāvā divas saldskābmaizes un divas rudzu maizes šķirnes, taču pircēji īpaši iecienījuši garšīgus rupjmaizes klaipus “Veistūklis”, kam pievienots speķis. Liela ir arī baltmaizes izvēle plus cepumi un kliņģeri.

Muzeja galvenie apmeklētāji ir skolēni mācību gada laikā, kuri ierodas no visām Latvijas malām, te iegriežas arī ārzemju viesi, un visi aizved vispatīkamākos iespaidus pēc aizkustinošas saskaršanās ar senatni. Jaunajai paaudzei sevišķi vērtīgas ir uzskatāmās mācību stundas par to, kā sīki graudi pārvēršas smaržīgos klaipos, bez kuriem neiztiek nevienā ēdienreizē.

Muzejā pastāvīgi tiek rīkoti semināri, te iegriežas jaunlaulātie. Pēc tradīcijas ciemiņus te sagaida ar sirsnīgām latgaliešu dziesmām, kuras saglabājuši pateicīgie pēcteči.

Aleksejs GONČAROVS