Ir ļoti agrs rīts, kad desmit Krāslavas ģimnāzijas skolēni (esošie un bijušie) un divas drosmīgas skolotājas iesāk savu nu jau otro ceļojumu uz Eiropu.
Vēl tik atvadu bučas vecākiem, laimīga ceļa vēlējumi līdz, un piedzīvojums var sākties! Aiziet!
Esam Rīgā. Ir neilgs laiks, lai noskaņotos kaut kam satraucošam. Neliels uztraukums...visi piesprādzējas...pēc dažām minūtēm skatam paveras mākoņi tepat aiz loga... un mūsu Latvija arvien vairāk sāk atgādināt ģeogrāfisko karti, kur redzami tikai brūngani un zaļgani laukumi. Un jūra. Mēs lidojam!..
Ar ko tad tādu īpašu mēs, latvieši, gatavojamies pārsteigt Eiropu, un konkrēti Vāciju — Jenu? Atbilde ir pavisam vienkārša — mēs braucam vārīt!!! Nē, ne jau ziepes, bet gan zupu. Mūsu starptautiskā projekta nosaukums — “Eiropa wird gemacht” (“Eiropa tiek taisīta”). Mūsu priekšnesuma pamatā ir ideja par Eiropu un Eiropas Savienību kā dažādu kultūru sajaukšanos un mijiedarbību, kopā radot kaut ko baudāmu un unikālu, tajā pašā laikā nepazaudējot savu un pārējo valstu individualitāti un īpašo vietu visā šajā Eiropas “katlā”. Sastādīt recepti šai zupai uzņēmās skolotājas Ilga Stikute un Romualda Veštere, ģimnāzisti Ineta Orube, Gunta Bogdāne, Iveta Uzula, Jānis Drēģris, Laura Kevrele, Ligita Lavnika, Sandra Aišpure, Santa Puncule un es — Lelde Timma, kā arī ģimnāzijas absolvents, pašreizējais LU students Matīss Aprups. Kopīgiem spēkiem tapa pusstundu garš uzvedums par to, kā uzvārīt Eiropas “zupu”. Savai pavārgrāmatai mēs izvēlējāmies to Eiropas valstu (Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Rumānijas, Slovākijas un Vācijas), kuras piedalījās šajā projektā, receptes. Priekšnesumā iesaistot katras valsts nacionālo ēdienu, valodu, kādu dziesmu un dejas, un visu to piedāvāja publikai viesmīļu tērpos pārģērbušās astoņas meitenes un divi puiši. Projektā katras dalībvalsts skolēni parādīja savu priekšnesumu un vācu teātra skolas profesionāļi no šiem visiem uzvedumiem izveidoja vienu grandiozu koncertu pilsētas valdībai un iedzīvotājiem, kā arī vietējiem politiķiem. Intervijā vācu presei koncerta organizētāji atzina, ka tieši mūsu ideja par Eiropas zupas vārīšanu kļuva par vadmotīvu visai programmai un caurvija koncertu.
Grandiozā noslēguma koncerta “ēdiena” recepti līdz pat pasākuma sākumam zināja tikai 100 projekta dalībnieki un organizatori. Visu gandrīz divas stundas garo programmu vajadzēja izmēģināt un iemācīties divu dienu laikā, kad parastos apstākļos līdzīga pasākuma organizēšanai nāktos atvēlēt pusgadu.
Esam lepni, ka arī šogad Jenā, tāpat kā pagājušajā gadā Bīlefeldē, visus pārsteidzām ar savu disciplinētību, organizētību, priekšnesuma ideju un izpildījumu, kā arī spējām uzrīkot kaut ko ļoti skaistu un varenu.
Ļoti patīkami bija satikt daudzus draugus arī no iepriekšēja projekta un iepazīties ar jauniem.
Tagad jau esam katrs savās mājās. Mūsu sirdīs un domās atmiņas par notikušo, bet mobilajos telefonos un piezīmju bloknotiņos pasaules draugu telefonu numuri un adreses.
Mēs ļoti ceram, ka arī nākamgad šis projekts turpināsies un mums vai arī kādiem citiem Krāslavas ģimnāzijas skolēniem noteikti būs iespēja tajā piedalīties.
Vēlreiz sakām milzīgu “Paldies” skolotājiem, kas palīdzēja mums sagatavoties un nokļūt Jenā, paldies par atbalstu ģimnāzijas administrācijai un novada domei, kas no Rīgas lidostas noorganizēja mums ātru un veiksmīgu atgriešanos mājās.
Lelde TIMMA, Krāslavas ģimnāzijas 12. klases skolniece