Daugavpils domes deputāti savulaik atbalstīja ES Interreg III pārrobežu sadarbības programmas projektu “Māksla bez robežām — pārrobežu kultūras industrijas veicināšana Marka Šagāla un Marka Rotko daiļrades kontekstā” un piešķīra projekta īstenošanai no pašvaldības budžeta grozījumiem 10 434 latu.
Projekts, ko Daugavpils dome īsteno kopā ar Vitebskas pilsētas izpildkomiteju, izmaksā 69 557 latu, no kuriem 75% ir ERAF finansējums. Tā kā Daugavpils ir pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko dzimtā pilsēta kopš 1903. gada, bet Vitebskā vēl 19. gada nogalē nācis pasaulē Marks Šagāls, tad kopīgais projekts veicina abu pilsētu sadarbību kultūras jomā. Vairāki mākslas skolas audzēkņi — profesionālās ievirzes izglītības programmas audzēknes Renāte Jurjeva, Agate Maļuhina, Kima Tais — un skolotāja Ludmila Lāce piedalījās Starptautiskās bērnu un jauniešu vasaras mākslas skolas nodarbībās Vitebskā (Baltkrievija).
Daugavpilī šoreiz plenērs noritēja jau trešo gadu pēc kārtas. Tajā piedalījās 14 mākslinieki no 7 valstīm. Paralēli notika arī bērnu un jauniešu plenērs, kurā aktīvi darbojās Daugavpils mākslas vidusskolas “Saules skola” audzēkņi. 25. septembrī (tieši Marka Rotko dzimšanas dienā) Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas salonā “Māra” tika atklāta bērnu darbu izstāde.
Jauno talantu darbos patiešām varēja ieraudzīt slaveno mākslinieku dižā mantojuma atspulgu. Pavisam neviļus daudzo izstādes atklāšanas pasākuma dalībnieku acis kavējās pie tiem krāšņajiem darbiem, kuros jūtama Marka Šagāla jūtu un domu lidojuma atklāsme, krāsu pārbagātība un spilgtums.
Daugavpils mākslas vidusskola iecerējusi šo izstādi kā vienu no jaukākajiem savas pastāvēšanas 90 gadu jubilejas pasākumiem. Pati skola savos pirmsākumos no 1917. līdz 1940. gadam saucās Daugavpils sieviešu arodskola. Toreiz tie bija Latgales latviešu Romas katoļu kultūras veicināšanas biedrības “Saule” šūšanas un rokdarbu kursi. 1927.gadā kursiem piešķirts Sieviešu arodskolas statuss. Darbojās rokdarbu, šūšanas, mājturības, kurpniecības un mēbeļu pīšanas nodaļas. Viņu darinātie novada tautas tērpi Latgales dziesmu svētkos tika atzīmēti ar balvām un atzinības rakstiem. No 1942. līdz 1952. gadam tā kļuva par Daugavpils Daiļamatniecības vidusskolu, bet 1992. gadā ieguva “Saules skolas” nosaukumu. Skolā šobrīd darbojas koka izstrādājumu dizaina, tekstilizstrādājumu dizaina, interjera un reklāmas dizaina, apģērbu dizaina un rokdarbu izglītības programmas.
Izstāde “Rotko - Šagāls. Plenērs” Daugavpilī apskatāma līdz 12. oktobrim. To ir vērts redzēt.
Ērika STEPIŅA