Pastiprināta piena ieguves apstākļu kontrole

Svaigpiena iegūšanas un pirmapstrādes prasības nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regula Nr.853/2004, kas ir saistoša visiem piena ražotājiem.

Regula nosaka, ka svaigpienu jāiegūst no dzīvniekiem, kuriem ir labs veselības stāvoklis, kuri neslimo ar infekcijas slimībām, kā arī nav pazīmju, kas liecinātu par dzimuorgānu, kuņģa, zarnu trakta, tesmeņa slimībām. Slaucamās govis nedrīkst būt ārstētas ar zālēm, pēc kuru lietošanas nosaka ierobežojumus piena realizācijai, govīm jāatrodas ganāmpulkā, kuram ir brīvs statuss attiecībā uz govju enzootisko leikozi, brucelozi, tuberkulozi. Somatisko šūnu skaits saražotajā pienā (1 ml) nedrīkst pārsniegt 400 000, baktēriju skaits 30° C (l ml) nedrīkst pārsniegt 100 000. Piena kvalitātes rādītājus regulāri vērtē iepircējs saskaņā ar normatīvo aktu prasībām un līgumā minētajiem nosacījumiem. Par saņemto nekvalitatīvo pienu pārstrādes uzņēmums ziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam. Pamatojoties uz saņemto informāciju, inspektori nekavējoties apseko novietni, novērtē piena ieguves apstākļus, zāļu aprites prasības, noņem piena paraugu un norāda veicamos pasākumus situācijas uzlabošanai, dod piena ražotājam laiku līdz 3 mēnešiem situācijas uzlabošanai un neatbilstību novēršanai. Ne vēlāk kā nedēļu pēc noteiktā neatbilstību termiņa novēršanas tiek veikta atkārtota pārbaude. Ja ražotājs neatbilstību novērš ātrāk par noteikto termiņu, Pārtikas un veterinārā dienesta Krāslavas pārvaldē jāiesniedz rakstisks iesniegums ar lūgumu apsekot novietni. Ja piena ražotājs nav novērsis konstatētās neatbilstības vai arī pirmreizējā pārbaudē saskatāmi tieši draudi patērētāju veselībai, aizliegums produkcijas realizācijai tiek noteikts nekavējoties. Aizliegums produkcijas realizācijai tiek noteikts šādos gadījumos:

1. Ja novietne un ganāmpulks nav reģistrēts.
2. Ja dzīvnieki nav reģistrēti un apzīmēti atbilstoši likumdošanas prasībām.
3. Ja piena paraugs uz zāļu atliekvielām un inhibitoriem ir pozitīvs.
4. Ja dzīvnieki ārstēti ar aizliegtām zālēm.
5. Ja dzīvniekiem veikta nelikumīga ārstēšana.
6. Ja pēc atļauto zāļu lietošanas nav ievērots produkcijas realizācijas ierobežojumu periods.

Pamatojoties uz saņemto informāciju no piena pārstrādātājiem par nekvalitatīvo pienu un, lai aizsargātu patērētāju drošību, pārtikas un veterinārā dienesta inspektori uzsāka pastiprinātu piena paraugu noņemšanu uz inhibitorvielām un zāļu atliekvielām, bet tuvākajā laikā šiem izmeklējumiem tiks pievienotas arī somatisko šūnu un baktēriju kopskaita analīzes. Piena paraugi tiks noņemti gandrīz katrā novietnē.

Veicot pārbaudes, konstatēts, ka problēmas sagādā novietnes ar nelielu dzīvnieku skaitu, kas ir raksturīgs mūsu novadam. Novietnēs, kurās nav piena dzesēšanas, slaukšanas aprīkojuma, nav piena pirmapstrādes un uzglabāšanas telpas, normatīvajiem aktiem atbilstošu piena ražošanas higiēnas prasību nodrošināšanu ir grūti panākt, bet Regulā noteiktās prasības ir saistošas visiem piena ražotājiem neatkarīgi no dzīvnieku skaita. Ja līdz šim laikam piena dzesētājs, slaukšanas iekārta nav iegādāta un nav piena pirmapstrādes un uzglabāšanas telpas, inspektori sastāda brīdinājuma rīkojumu, nosakot izpildes termiņu līdz diviem gadiem. Ja minētā neatbilstība netiks novērsta noteiktajā termiņā, tiks pārtraukta piena iepirkšana. Piena mājas būvniecību vai rekonstrukciju vēlams saskaņot ar Pārtikas un veterināro dienestu.

Piena ražotājiem svarīgi iegūt brīvo statusu attiecībā uz govju enzootisko leikozi. Lai ganāmpulks iegūtu brīvo statusu, govīm jābūt izmeklētām divas reizes ar intervālu, ne mazāku par četriem mēnešiem un ne lielāku par divpadsmit mēnešiem.

Izmeklējumu rezultātiem jābūt negatīviem, un šajā novietnē nav konstatēta liellopu saslimšana ar leikozi vismaz divus gadus. Šobrīd brīvs statuss attiecībā uz govju enzotisko leikozi ir piešķirts 83% ganāmpulku. Turpmāk ganāmpulkos ar iegūto brīvo statusu liellopu izmeklējumi tiks veikti par valsts līdzekļiem, bet ganāmpulkos, kuri līdz 20008. gadam brīvo statusu neiegūs, liellopu izmeklējumi būs jāveic ar pašu līdzekļiem. Turpmāk oficiāli brīvā statusa piešķiršana tiks veikta arī attiecībā uz brucelozi un tuberkukozi. Tas ir nepieciešams dzīvnieku izcelsmes produkcijas realizācijai.

Ārija KOLOVZA, veterinārā inspektore