Savs laiks darbam un savs — atpūtai. Sekojot pazīstamajai parunai, Dagdas pagasts turpina slaveno tradīciju rīkot populāras sacensības: pamīšus rikšotāju skrējienus un darba zirgu svētkus.
Pagājušajā sestdienā uz šķēršļu joslas starta izbrauca desmit zirgu pajūgi, bet kādreiz dalībnieku skaits bija divas trīs reizes lielāks. Demogrāfiskā krīze skārusi arī šo piepilsētas pagastu, taču svarīgs ir rezultāts: tradīcija dzīvo!
Laika apstākļi — puse panākumu, un diena bija gluži kā uz pasūtījumu. Sacensību norises vieta bija izraudzīta lieliska: skats uz Dagdas ezeru, rudens purpurā liesmoja kļavas un rudens zeltā laistījās bērzi. Blakus ganījās liels govju ganāmpulks, kas izbrīnā raudzījās uz cilvēku pulku. No skandām nepārtraukti plūda mūzika, taču to skaļuma ziņā pārspēja nemainīgā komentētāja Anatola Viškura balss. Būdams cilvēks ar īstu humora izjūtu, nerimtīgais šovmens uzkarsēja sporta intrigu ar to faktu, ka pēdējā sacensību kārtā pats gatavojās izbraukt uz starta. Arī ieintriģētie skatītāji gaidīja dienas rekordu, kad Anatols braši izrāvās no starta līnijas. Tā arī būtu noticis, ja ne pēkšņi... Izdarot manevru atpakaļgaitā, vadītāja zirgs saniķojās tā, ka pārplīsa vecā seglu josta. Tad kāds no skatītājiem iesaucās: “Sedulkas siksnu pazaudēsi!” Uzvaras brauciens nenotika, kas vairoja sakarsētās publikas sparu un ne visai sarūgtināja neveiksmīgo braucēju. Smiekli skanēja bez mitas, līdz ar to SIA “Brīvība” vadītājs deva savu personīgo artavu rudens svētkos, kur īpašā vērtē bija vispārējā jautrība.
Ja runāt nopietni, tad pārvarēt distanci bez soda punktiem bija ļoti sarežģīti. Vieniem traucēja dzelzceļa pārbrauktuve, citiem līkumotā distance, ne katrs zirgs bez misēkļiem pārvarēja ūdens šķērsli, daži iestrēga purvā. Sākumā līdera vietu ieņēma Aleksandrs Dmitrijevs, iedvesmots ar to, ka torīt atradās uzdevuma augstumos tiešā un pārnestā nozīmē: visi svētku dalībnieki draudzīgi apsveica darba zirgu pajūgu svētku pastāvīgo dalībnieku 55 gadu jubilejā. Improvizētās ceremonijas gaviļnieks cerēja iegūt arī trešo piecnieku — braucienā, bet... Kad uz starta izbrauca jaunie, noskuma ne tikai Dmitrijevs. Brašais kučieris Jānis Ruskulis divas reizes pārvarēja ļoti sarežģītu šķēršļu joslu ar Geroju un Maiju, un abas reizes viņam aplaudēja skatītāji. Šķiet, uzvara rokā, taču par dienas galveno sensāciju kļuva Tatjanas Fedotovas triumfālais starts. Viņas zirgs Ogoņoks uzvarēja pavasara sacensībās un rudenī uzstājās tā, ka arī bez žūrijas lēmuma visiem bija skaidrs: stiprā dzimuma pārstāvjiem zeltu neredzēt kā savas ausis. Tas ļoti ievainoja vīru patmīlību, taču pret faktu neko neuzsāksi...
ZirgiZaudējuši galvenajā nominācijā, vīri nolēma atgūt nokavēto jautrajās stafetēs. Taču arī te nebija vienkārši izvirzīties: visos posmos lieliski uzstājās jaunatne no skatītāju vidus. Sacensībās “Padzirdini zirgu” ārpus konkurences bija līdzjutējs ar atlētisku stāju Viktors Kuzņecovs, bet ievainotā pārvietošanā, kurš it kā cietis no zirga kājas, nepārspējami bija Jānis Viškurs un Oļegs Ustinovs. Visefektīgākais bija posms, kad jauktajiem pāriem vajadzēja iejūgties bričkā zirga vietā un pār-varēt šķēršļu joslas daļu. Ļoti daudzi riskēja nomainīt brašos rikšotājus, taču dienas rekordu uzstādīja Jānis Viškurs un Viktorija Leonardova.
Apbalvošanas ceremonija turpinājās diezgan ilgi: apsveikumu vārdi, diplomi, ziedi, ap-loksnes. Saņēmusi galveno balvu, trīs reizes ar urā saucieniem tika celta Tatjana Fedotova, bet Jānis Ruskulis apsveikumus saņēma divas reizes: ar iegūto otro un trešo vietu. Visi zirgu pajūgu sacensību dalībnieki saņēma ziedus un piemiņas diplomus, bet skatītāji guva patīkamus iespaidus no azarta cīņas, kurā nebija zaudētāju.
Svētku nobeigumā pagasta padomes vadītāja Sandra Viškure no visas sirds pateicās sacensību dalībniekiem un skatītājiem, kuri ieradās kuplā delegācijā pat no kaimiņu Konstantinovas pagasta, kas arī nodrošināja veiksmīgus svētkus, kuriem būs turpinājums.
Aleksejs GONČAROVS