Kopš pērnā gada Dagdas pagasta pašvaldība paveikusi vairākus nopietnus darbus, ieguldot salīdzinoši lielu savu finansējumu.
Turklāt pagājušogad beidzot ir pieņemts darbā santehniķis, kurš apkalpo pagasta ūdenssaimniecību un notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Agrāk, kad šāda speciālista nebija, pašvaldībai bija ļoti problemātiski risināt šajā jomā radušās problēmas.
“Pērn nodevām ekspluatācijā notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Vecdomes daudzdzīvokļu mājām,” stāsta pagasta padomes priekšsēdētāja Sandra Viškure. “Šim mērķim izlietojām 54000 latu. Togad bija nedaudz naudas atlikumā, paņēmām kredītu no Valsts kases, līdz ar to varējām atrisināt pēdējo desmit gadu sāpīgāko problēmu — uzbūvēt jaunas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Agrāk notekūdeņus vajadzēja regulāri izsūknēt — tas mums bija ļoti dārgs prieks. Tagad, kad viss ir elektrificēts, gandrīz par 90% saruka izdevumi, bet, tā kā ir ņemts kredīts, tad tarifus samazināt nebija iespējams.”
Šogad Dagdas pašvaldība piedalījās valsts programmas bērna un ģimenes stāvokļa uzlabošanai 2007. gadam sadaļas “Atbalsts pasākumiem bērniem brīvā laika pavadīšanai pašvaldībās” projektu konkursā, kas paredzēja basketbola grozu uzstādīšanu pašvaldībās, kuru iedzīvotāju skaits līdz darbspējas vecumam nepārsniedz 2000.
“Tā bija veiksmīga sakritība, ka gandrīz vienlaikus ar piedāvājumu startēt basketbola groza uzstādīšanas projektā mums piezvanīja cilvēks no Daugavpils gāzes saim-niecības un sacīja, ka vēlētos savākt daudzdzīvokļu māju gāzes apgādes apakšzemes iekārtas, turpina priekšsēdētāja. ”Es jau visu laiku domāju, ka būtu labi, ka kāds tās savāktu, jo tā īstenībā bija bumba ar laika degli — objektā mēdza uzturēties bērni. Viņi savāca iekārtas. Vienojāmies ar SIA “Valmeks”, viņi nobruģēja to laukumu, kur agrāk bija gāzes iekārta. Uzstādījām basketbola grozu. Siltajās dienās spēlēt turp nāca ne tikai mūsu pašu bērni, bet arī no Dagdas pilsētas. Kopumā laukuma ierīkošanai izlietojām 4200 latu, t.sk. ministrijas finansējums 500 latu — grozam un tā uzstādīšanai.”
Šovasar pašvaldība par saviem līdzekļiem apvienoja Vecdome I un Vecdome II ciematu ūdensapgādi vienā sistēmā, šim mērķim izlietojot aptuveni 3000 latu. Šis pasākums ieekonomēs līdzekļus, jo agrāk bija jāmaksā ne tikai par patērēto elektroenerģiju katrā ūdens ņemšanas vietā, bet arī par analīzēm, torņu dezinfekciju, apkalpošanu. Tarifus pazemināt gan neizdosies, jo aug inflācija. Bet faktiski arī pašreizējie tarifi nav augsti — 60 santīmi par ūdeni no cilvēka mēnesī un 1,20 latu par kanalizācijas lietošanu. Par lopiem, ja tādi ir, gan jāmaksā papildus.
Agrāk Vecdomes pusē bija divi ūdenstorņi, viens no tiem ļoti vecs. Pašvaldības speciālisti aprēķināja, ka nav lietderīgi uzturēt tos abus, jo tad būtu nepieciešams uzbūvēt divas atdzelžošanas iekārtas, kā arī nodrošināt visas citas prasības, lai ūdens atbilstu Eiropas Savienības standartiem. Tieši šobrīd Dagdas pagastā rit darbs, lai ierīkotu ūdens atdzelzošanas iekārtas Vecdomes galvenajam ūdenstornim. Šim mērķim pašvaldība saņēmusi 20829 latu valsts finansējumu. Pagasts projektu līdzfinansē, ieguldot 2000 latu.
S. Viškure: “Pateicoties Zaļo un Zemnieku savienībai, 10000 latu mums piešķīra no valsts budžeta programmas ”Mērķdotācijas investīcijām pašvaldībām” projekta “Dagdas pagasta ūdens atdzelžošanas iekārtu rekonstrukcija” realizācijai. Savukārt, pateicoties 9. Saeimas deputāta Gunāra Upenieka aktivitātēm un atbalstam, vēl 10829 latus saņēmām no Valsts budžeta programmas “Latvijas vides aizsardzības fonds” apakšprogrammas “Vides aizsardzības projekti”. Šobrīd esam visu sagatavojuši, lai līdz oktobra sākumam sakārtotu teritoriju un ūdens saimniecības ēku, kā arī uzstādītu atdzelžošanas iekārtas.”
Pagasta priekšsēdētājai ir vēl dažas ieceres, ko vajadzētu izdarīt tuvākajā nākotnē. Pašreiz tiek uzmērīti un ierakstīti Zemesgrāmatā pagasta ceļi. S. Viškure cer, ka pagasts varēs saņemt finansējumu kādā valsts atbalsta programmā, lai šos ceļus rekonstruētu. Nupat satiksmes ministrija atsūtījusi informāciju par valsts budžeta apakšprogrammu “Valsts autoceļu pārvaldīšana, uzturēšana un atjaunošana”, kas attiecas uz 2. šķiras autoceļu sakārtošanu. Tie ir pagasta ceļi.
“Ja jau top novads, tad mūsu nākamais solis ir pabeigt ūdenssaimniecības sakārtošanu Dagdas pagasta šajā pusē, lai arī Rapšu un Ozoliņu iedzīvotāji varētu justies droši par ūdensapgādi. Atdzelžošanas iekārtas te ierīkotas pirms četriem gadiem, diemžēl ūdenstornis ir ļoti vecs — būvēts 60. gados. Varbūt ir nepieciešams arī jauns dziļurbums. Vārdu sakot, jātaisa tehniski ekonomiskais pamatojums un jāskatās, ko varam izdarīt.”
Juris ROGA