Svariņu tautas nama bagātība ir daudzveidīgie kolektīvi, kurus mūsu rajona iedzīvotāji atpazīst bez problēmām.
Ne reizi vien esam rakstījuši par pieaugušo ansambli “Večerinka”, kas nu jau izbrauc ar viesizrādēm arī ārpus rajona robežām, sekmīgi laužot ceļu uz citviet Latvijā dzīvojošo ļaužu sirdīm.
Viens no jaunākajiem kolektīviem vārda tiešā un pārnestā nozīmē ir “Ņeposedi”, kur darbojas vismazākie — pirmsskolēni un arī daži pirmklasnieki. Popularitātes ziņā pagastā tas varbūt pat pārspēj pieaugušo kolektīvu, turpat līdzās ir “Karuseļ”, kurā darbojas vecākie bērni un jaunāko klašu skolēni. Interesanta vēl viena grupa —“Ekstrim-Svariņi”: moderno deju — hip-hop, breika un citu — kolektīvs. Ļoti iecienīta ir jauniešu grupa “Oma”, kurā darbojas vecāko klašu skolēni un par kuru ir šis raksts. Starp visiem šiem kolektīviem ir cieša saikne un pēctecība, jo iedzīvotāju nelielajā pagastā nav nemaz tik daudz, lai aizpildītu vakances.
OmaJauniešu grupai “Oma” aprit deviņi gadi, tajā šobrīd aktīvi darbojas sešas meitenes: Ilona Kornilova, Beatrise Tjarve, Dana Ruža, Diāna Kornilova, Daiga Lastovska, Jūlija Dudaļeva. Kolektīva septītā dalībniece — Diāna Bidzāne — šobrīd ārstējas Cēsīs, bet visi cer, ka meitene atgriezīsies kolektīvā, kurā aktīvi darbojusies ilgu laiku un ieguldījusi lielu darbu. Visas “Oma” dalībnieces ir pagasta jaunietes, bet mācās Ezerniekos. Ja nepieciešams, kolektīvs savā koncertprogrammā iesaista arī zēnus, kuri nekad neatsaka palīdzību. Tie ir brāļi Dmitrijs un Deniss Kornilovi, Ivars Silinevičs, kurš nu jau mācās RTU, un Romāns Matvejevs, kurš ir Rēzeknes augstskolas students.
Deviņu gadu laikā caur jauniešu kolektīvu “Oma” izgājis aptuveni 30 jauniešu. Līdz ar gadiem aug viņu meistarība, krājas pieredze, kas dzīvē noteikti noderēs. Bet kāds bija sākums?
“Kā jau visās lietās, nepieciešama pašu iniciatīva,” stāsta Svariņu tautas nama vadītāja Erna Šļahota. “Jaunie cilvēki gribēja dejot un apvienojās kolektīvā. Pirmā vadītāja viņiem bija Edīte Ļaksa. Kad Edīte aizgāja, jaunieši palika bez vadītājas, kolektīvu pārņēmu es. Jaunieši ir apguvuši daudzas lietas: viņi iestudē lugas, veido citus dramatiskus uzvedumus, dzied un dejo praktiski visu: tautas dejas, modē nākušās līnijdejas un estrādes dejas. Mums ļoti patīk uzstāties, sevišķi izbraukt ar vieskoncertiem uz citām pašvaldībām. Tikai šogad Oma” veiksmīgi piedalījās rajona dramatisko kolektīvu skatē ar izrādi “Kungu kapsētas spoks”. Ar to pašu izrādi maijā uzstājās rajona centrālās bibliotēkas pasākumā. Jaunieši piedalījās pirmajā rajona moderno deju festivālā, koncertēja Līgo svētkos Andzeļos un Svariņos. Au- gustā vien bija trīs viesizrādes ar pilnvērtīgu koncertu pilngadības svētkos Bērziņos, Ludzas rajona Rundēnu pagasta tautas namā un Ievārījumu dienas pasākumā Indrā, kur pērn mēs izcīnījām lielo ceļojošo karoti. Viens no pēdējiem viņu koncertiem bija mūsu tautas nama 55 gadu jubilejas pasākumā Svariņos.
Ir priekšnesumi, ko var sagatavot pāris dienu laikā, bet ir tādi, kas prasa ilgāku laiku un daudz lielāku spēka patēriņu, lai iecere realizētos dzīvē. Gadās, viņiem nepatīk mans piedāvājums, savukārt viņu piedāvājums nepatīk man. Vajag, lai abpusēji patīk, tikai tad būs labs rezultāts.”
Tālab jaunieši kopīgi ar tautas nama vadītāju izdomā, ko rādīs skatītājiem. Jauniešu priekšlikumi nekad netiek noraidīti bez pamatota iemesla. Parasti viņu idejas tiek akceptētas, taču nākas daudz koriģēt — Erna piestrādā pie tiem kā režisore. Jaunieši paši izdomā un šuj tērpus, bet arī šajā jomā viņiem vēl nepieciešama palīdzība no malas, kāds vērtīgs padoms, korekcijas. Vie- nīgi grimējas meitenes uz savu roku, te viņu fantāzijai nav nekādu robežu. Šim jauniešu kolektīvam ir ilggadīga skatuves pieredze — visi piecus gadus darbojušies kolektīvā “Karuseļ”. Turklāt jauniešu grupa “Oma” ir ļoti aktīvs kolektīvs, kas nemitīgi meklē jaunus piedāvājumus skatītājiem, lai uzturētu viņu interesi. Līdz ar to iestudējumi nedzīvo ilgu mūžu, tie bieži tiek mainīti.
Kurzemes pusē vecmāmiņu mēdz saukt par omi vai omīti, vectētiņu attiecīgi par opapu vai opīti. Svariņu jauniešu grupai “Oma” ar to nav nekāda sakara, jo mūspusē šo vārdu “oma” saprot tā īstajā nozīmē — garastāvoklis, noskaņojums.
“Pēc iekšējās būtības kolektīva jaunieši — meitenes un zēni, kurus laiku pa laikam iesaistām izrādēs — ir ļoti dažādi, katrs ar savu noskaņojumu un raksturu,” turpina Erna. “Tāpēc jauniešu grupai tāds nosaukums — “Oma”. Starp citu, kad viņi bija mazāki, svinēja kopā jubilejas un dzimšanas dienas, tagad gan vairs nē. Jaunieši ne tikai dzied, dejo un spēlē, bet ir lieli palīgi man visās lietās: gan pin vainagus Līgo svētkiem, gan palīdz man noformēt skatuvi dažādiem svētku pasākumiem, gan citādi atbalsta.”
Juris ROGA