Vasara sākas un beidzas ar pasākumiem bērniem. 1. jūnijā notika draudzības skrējiens un balonu parāde. Uzvaras laurus draudzības skrējienā un skolas portfeļu mešanā, kas simbolizēja viskarstākās ilgas pēc saulainās, notikumiem bagātās vasaras, plūca nākamais pirmklasnieks Aleksandrs Dobrovoļskis, skolēns Edvīns Noviks, pirmsskolniece Solvita Daugaviča. Viņi saņēma saldās balvas.
“Man atnāca Pēterdiena
Ar mīkstiem plāceņiem...”
Šis pasākums pulcināja negaidīti daudz dalībnieku. “Negaidīti” tamdēļ, ka visu nedēļu lija lietus un Pēterdienai neierasti Dieviņš bija dāvājis ļoti skaistu, saulainu laiku un klusi skaistu vakaru un nakti.
Tautā Pēteri uzskata par debesu valstības atslēgu glabātāju; viņa ziņā nodotas pļavas. Pēteros beidz kūkot dzeguzes; pēdējo reizi līdz nākamā gada Jāņiem ieskanas “līgo”; sākas siena laiks.
... Pāri vecajam ciemata parkam atskan “līgo” dziesmas, sapulcējušies noklausās ticējumus. Cilvēki ar izkaptīm pāri plecam un rokās nāk arvien klāt.
Un nu tautas nama folkloras kopas “Sendienas” izpildījumā atskan “Div' pļaviņas es nopļāvu...”, visi dodas uz lauku, kur notiek pļaušanas sacensības.
Sporta entuziasti Edmunds Čerpinskis un Ilgonis Stepiņš jau laicīgi sagatavoja lauku: izmērīja katram pļāvējam savu attiecīgo laukumu, sagatavoja lozes.
Pēc pēdējiem galvenās tiesneses, Konstantinovas pagasta padomes deputātes, bijušās paju sabiedrības “Krūmāji” galvenās agronomes, zemnieku saimniecības “Gobiņi” īpašnieces Tatjanas Trofimovas norādījumiem sacensību dalībnieki ieņem savas vietas.
Pļaušanas sacensības atklāj viens no vecākajiem Pēteriem — Pēteris Viguls no Eisākiem. Pēterim Vigulim no Puncuļiem visinteresantākā izkapts — mūsu senču darinātā, ko visi apskata ar lielu interesi.
Pagasta deputāte, zemnieku saimniecības “Straumes” īpašniece Valentīna Danovska, kurai 13. laukuma numurs, vēl steidz striķēt savu izkapti. Vai tamdēļ, ka 13?!
Un nu atkal dziesma... Sacensības sākušās. Skaisti pirmie smaržīgās zāles vāli gulst Annai Zariņai, Ivanam Nikitinam.
Pļaujas laikā skan apdziedāšanas dziesmas. Tiek slavētas ciema sievas, meitas, nicināti jaunie ciema puiši, kuri ieradušies mazumā. Katrs saņem pēc nopelniem gan uzslavu, gan rājienu, gan cildinājumu; cits tiek nopelts. Pirmais stāvus savu izkapti uzslien pagasta šoferis Ivans Nikitins. Darbs sacensību tiesnešiem. Tiek vērtēts pļāvuma gludums, vāla taisnums, pļāvuma tīrība, pļāvuma augstums.
Katrs sacensību dalībnieks, līdzjūtēji, pasākuma dalībnieki tiek cienāti ar tradicionālajiem latgaliešu līgo svētku ēdieniem — alu, sieru, plāceņiem; bērni ar limonādi, cepumiem. Iztiek bez šašlikiem.
Pēc Pēterdienas saule sāk nolaisties zemāk, tāpēc tiek dedzināta uguns. Saulei rietot, dīķa malā tika iekurts ugunskurs. Visiem pa vidu visa pasākuma gaitā, uzņemot kadrus ar videokameru, rosās mūsu uzņēmējs Genādijs Firsovs-Rogolevs, lai būtu prieks, skatoties gan mums dalībniekiem, gremdējoties atmiņās, gan tiem, kuri pasākumā nepiedalījās.
Un nu svētku kulminācija! Tiek sveikti visi Pēteri un Pāveli. Tiek nosaukti labākie pļāvēji. Labākā godā, kā jau to varēja gaidīt, pagasta šoferis Ivans Nikitins.
Mazdrusciņ no viņa atpalika Stanislavs Šelegovičs (Ivana kaimiņš). Arī Uldis Utāns, kurš kājām mēroja garo ceļu no Ojātniekiem, ierindojās labāko skaitā.
Dāmām laurus plūca Anna Zariņa, bijusī pagasta zemes ierīkotāja, patlaban Aleksandrovas skolas daiļdārzniece. Otra godalga pienācās pagasta deputātei, z/s “Straumes” īpašniecei Valentīnai Danovskai (13. lozes numurs).
Jauniešu vidū godalgotās vietas piešķirtas Natālijai Kovaļovai un Andrim Ļahovam.
Labs pļāvums bija arī Ērikam Raginskim, Pēterim Bleidelim, abiem Pēteriem Viguļiem, Jāzepam Pitrānam (viņa laukumā stipri sagūlusi zāle, bet viņš to pieveica gods godam). Visi tika sumināti.
Seko dejas, rotaļas, spēles līdz pašai rītausmai. Šeit aktīvākie — Natālija Kovaļova, Viktors Utāns, Valentīna Danovska, Jāzeps Pitrāns, Ēriks Raginskis, Anna Zariņa, Pēteris Bleidelis, Pēteris Vigulis (no Puncuļiem ar savu ģimeni), Tatjana Trofimova, dīdžeji Kristaps Raginskis un Ilgonis Stepiņš, Ināra Ļaksa, Tatjana Jakovļeva u.c.
Nenogurstošas visa vakara laikā līdz rītausmai ir tautas nama folkloras kopas “Sendienas” dalībnieces, kaut arī vecākajai no viņām Stanislavai Malinovskai rit jau 84. gads. Kopas teicēja, pagasta lauku attīstības speciāliste Lūcija Nikitina saņem šampanieti. Visas šīs sievietes vieno darbs un dziesma. Viņas ir arī labas pļāvējas, dejotājas, labas saimnieces. Jau četrus gadus ciemata saietos priecē šo sievu, folkloras kopas “Sendienas” dalībnieču balsis. Tajā dzied Anastasija Utāne, Lūcija Brenča, Lūcija Nikitina, māte un meita Stanislava Malinovska un Antonina Šelegoviča, viņu mazmazmeita un mazmeita Violeta Šelegoviča, kura šoreiz nevarēja piedalīties. Arī Marija Pitrāne nepiedalījās.
Paldies visām šīm sievietēm, kuras līdztekus ģimenes rūpēm par saviem mīļajiem: bērniem, mazbērniem, vīriem, ikdienas darba rūpēm, atrod laiku dziesmai, atrod laiku mūsu novada kultūrmantojuma apzināšanai, saglabāšanai, nodot to citiem; paldies par mūsu puses latgaliešu tradīciju uzturēšanu.
Dainas min, ka Pēteri seko tūlīt pēc Jāņiem, tie ir Jāņu dienas turpinājums. Arī Jāņu dienas pasākumā tika sumināti visi Jāņi, Jāņu bērni.
Notika konkurss “Mans krāšņākais Jāņu un Līgo nakts vainags”. Par šī konkursa laureātu kļuva Konstantinovas pagasta iecirkņa pilnvarotais Ivans Dobrovoļskis. Viņam bija ne tikai viskrāšņākais, bet arī vislielākais vainags.
Viskrāšņākais deviņziedu vainadziņš bija studentei Līgai Lorencei. Jāņu bērnu vidū viskrāšņākie vainagi — Jānim Juhnam, Aleksandram Dobrovoļskim (Ivana Dobrovoļska dēls), pagasta padomes priekšsēdētāja meitām Evijai un Jūlijai Utānēm.
Pasākuma sponsori: SIA “ZAS” (Svetlana Mahmudova), SIA “RODEO” (Olga un Genādijs Firsovi-Rogolevi), Konstantinovas pagasta padome.
* * *
Kad tīrumos briest rudzu vārpas, zied krāšņās rudzupuķes, visur dūc kombaini, klētīs birst pirmie graudi, mēs svinam pilngadības svētkus.
Šovasar “tiem, kam — 18” bija tieši astoņpadsmit jauniešu. Viņus sveica pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Utāns, pilngadnieču Edītes Dzalbes no Sivergola māmiņa Valija Dzalbe un Ievas Ozoliņas krustmāte Rudīte Lipšāne, Krāslavas rajona vokālo ansambļu skates II pakāpes diploma ieguvējas, tautas nama vokālā ansambļa “Lauku meičas” dalībnieces (vadītāja mūzikas skolotāja Tamāra Starovoitova). Ansamblī nu jau četrus gadus dzied Ludmila Juhna, Jekaterina Lule, Irēna Utāne, Inese Kuzņecova, Tatjana Šeršņova, Regīna Staģe, māsas Ināra Ļaksa un Toņa Šimanska. Šogad viņām piepulcējās Diāna Vrubļevska un Jadviga Utāne.
Vecākiem un pilngadniekiem dziesmas veltīja solistes Gita Auziņa-Muižniece un Jekaterina Lule.
Dziesma “Silavas valsis” aicināja uz savu pirmo visskaistāko deju mūžā — valsi. Dejoja pilngadību sasniegušie jaunieši, dejoja viņu vecāki ar saviem bērniem.
Tie, kam 18, iededza savu laimes svecīti kopā ar saviem vecākiem. Krāšņie vasaras ziedi iegula vecāku un krustvecāku klēpjos.
Pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Utāns katram pasniedza dāvanas un ziedus, arī vecākiem tika ziedi kā pateicības apliecinājums par bērnu audzināšanu.
Ļoti aizkustinošs brīdis bija, kad lielajam apsveicēju pulkam, sveicot savu audzēkni Tatjanu Jefimovu, pievienojās Aleksandrovas skolas direktore Anita Malinovska ar savu ģimeni un pedagogs Jānis Bahanovskis, kurš arī dejoja valsi ar Tatjanu. Tā tiešām bija kā paraugstunda dažam labam ko mums, tik stipri ikdienas darbos aizņemtajiem, noslogotajiem vecākiem.
Balli spēlēja skolotāja Gita un Pēteris.
Pilngadniekiem tika sagatavoti un arī pasniegti bukleti, kuri palīdzēs viņiem izvēlēties sev vistuvāko profesiju, kas ierakstīta viņu dzimšanas brīža zvaigžņu horoskopā, katram tika veltīta atsevišķa, tikai viņam piemērota tautasdziesma.
* * *
31. augustā pēc lietainās un reizē karstās vasaras visi pulcējās pasākumā “Paliec sveika, vasariņ'”. Skolēniem smej septembris ar baltām matu lentām. “Es esmu pirmais, pirmais, pirmais...” Gaviļnieki, tie, kas šoruden uzsāk savas skolas gaitas: Aleksandrs Dobrovoļskis, Arina Briča, Viktorija Jerjomina, Žanis Sisojevs, Mareks Vigulis, Anna Novaka.
Gaiši liesmoja vārdiņš “1. septembris”, kuru iededza vecāki, vecvecāki. Svečturī bija sešas sveces, tik, cik mūsu skolā ir klašu. Vistālāko, visgrūtāk bērniem sasniedzamo un svečturī vislielāko sveci iededza Daugavpils universitātes studente, mūsu pagasta jauniete, Konstantinovas pamatskolas absolvente, nākamā skolotāja Solvita Lavrinoviča. Visiem bērniem ejams grūts, tāls un interesants skolas ceļš. Katrs bērniņš no Solvitas iedegtās sveces iededza atbilstoši 1., 2., 3., 4. un 5. klases svecītes.
Nākamie pirmklasnieki saņēma atstarotājus, novēlējumus, kurus būs jāpilda visu skolas gadu laikā. Notika konkurss “Ko tu proti?”, spēles, rotaļas. Kā balvas konkursa un spēļu uzvarētāji saņēma dažādus skolas piederumus un atmiņai no vasaras — krāšņus, raibus taurenīšus. Nākamie skolēni palaida ārā gaisā pašu spēkiem piepūstus savus sapņu balonus. Vējam bija labpaticies norimt, un skolas sapņu baloni aizceļoja uz katra mājām. Uz mājām aiznesa arī vecāku 1. septembrī iedegtās smaržīgās svecītes.
Vakarā notika jautra atvadu diskotēka vidusskolēniem un studentiem.
Lai Jums visiem veiksmīgs Jaunais 2007./2008. mācību gads!
* * *
Rudenī savu darbību atsāks pulciņi. Pašdarbniekus šogad priecēs gaišās, mājīgās telpas, jo patlaban tautas namā notiek remonts: tiek mainīti logi, siltināta ārsiena, telpās gaidāms kosmētiskais remonts. Visu to saviem spēkiem veic bezdarbnieki par pagasta līdzekļiem. Remontdarbus koriģē pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Utāns.
Arī bibliotēkas lasītājus gaidīs gaišas, izremontētas telpas, jo arī te patlaban rit remontdarbi.
Ģertrūde STEPIŅA, Konstantinovas tautas nama direktore