Atmiņas par vasaru

Šovasar vienā no skaistākajām Baltijas jūras krasta vietām, Saulkrastos, ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansējuma un Robežnieku pagasta padomes līdzfinansējumu tika realizēts projekts “Pētnieciskais ceļojums sava sapņa īstenošanai”, informēja nometnes vadītāja Maija Šemele.

Projekts tapa ar mērķi iepazīt un praktiski izpētīt Baltijas jūras krastu, veicināt skolēnu interesi par Baltijas jūras vides aizsardzību un uzlabošanu. Ja ir mērķis, ir uzdevumi: organizēt nometni Baltijas jūras krastā, veikt zinātniski-pētniecisko darbu par Baltijas jūru un apkopot savākto materiālu videofilmā.

Kad visi sagatavošanas darbi bija pabeigti, 30 bērnu grupa no mūsu rajona skolām ar audzinātājām devās ceļojumā, kura laikā cerēja īstenot savus sapņus. Jau pusdienlaikā autobuss piebrauca pie naktsmītnes “Jūras priede”. Lai būtu tuvāk dabai, skolēni apmetās teltīs, no kurām jūra atradās tikai 50 metrus tālu. Neizbrīna fakts, ka nometnes dalībniekiem visvairāk gribējās skriet pie jūras, jo tā nevienu neatstāj vienaldzīgu. Daži jūru savām acīm redzēja un izjuta tās elpu pirmoreiz mūžā.

Nākamajā dienā projekta dalībnieki visu uzmanību un laiku veltīja jūrai. Radošajā konkursā viņi atklāja savas jūtas pret jūru, attēloja, kāda tā ir viņu skatījumā. Pēcpusdienā jūras krastus rotāja krāšņas sapņu pilis no smiltīm, kuras uzcēla nometnes dalībnieki. Pasākumam piebiedrojās arī citi pludmales apmeklētāji. Pirms gulētiešanas tika izgatavoti plakāti ar aicinājumu nepiesārņot jūru.

Trešo dienu var nosaukt par zinātniski-pētniecisko. Agri no rīta nometnē ieradās lektore Inta Soma, kura pastāstīja skolēniem līdz šim nezināmu informāciju par Baltijas jūru un tās bagātībām, kā arī atklāja dažus jūras noslēpumus. Nometnes dalībnieki cītīgi pētīja jūru, tās krastu, kāpas. Atklājās, ka nebūt nav viegli izpētīt atrastās jūras bagātības un apkopot informāciju, jo jūrā mīt tik daudz dažādu iemītnieku un augu, kurus nemaz nav tik viegli atpazīt, pat lietojot speciālus palīgrīkus. Vakarā bērni satikās pie ugunskura, lasīja pašu sacerētus dzejoļus, pasakas, dziesmas un nostāstus, veltītus jūrai.

Pavisam nemanot pienāca pēdējā ceļojuma diena, kad gribot negribot laiks šķirties. Kā visas nometnes dienas, arī šī sākās ar rīta rosmi pie jūras. Skolēni apkopoja rezultātus radošā darba “Es un jūra” veidā, kā arī piedalījās viktorīnā “Baltijas jūra”, uzrādot ļoti labas zināšanas par Baltijas jūru. Lai atmiņas par nometnē pavadīto laiku saglabātos ilgi, tās dalībnieki izveidoja nelielu foto sesiju pie jūras. Ceļojums beidzās, sapnis īstenojās, bet tas ir tikai sākums jauniem sapņiem.

M. Šemele: “Skolēnu ieguvums nav tikai patīkamas atmiņas. Projekta dalībnieki guva priekšstatu par Baltijas jūras vides un ūdens aizsardzību, ūdens augiem, dzīvniekiem un dabu tās apkārtnē, bērni kļuva videi draudzīgāki un iejūtīgāki, izveidojās skolēnu izpratne par jūru kā atpūtas un relaksācijas objektu, tās nozīmi. Milzīgs paldies visiem, kas piedalījās šī sapņa īstenošanā: Ērikai Gabrusānei, Verai Biriņai, Staņislavam Tiško, Verai Ģiptorei, Regīnai Kudiņai, Jevģenijai Danovskai. Paldies audzinātajām par mīlestību pret bērniem un par bērnu drošību: Svetlanai Komarai, Ainai Kudiņai, Inārai Grāvei, Ludmilai Kormiļcevai. Paldies vecākiem par sadarbību projekta laikā.”

Juris ROGA