Kopš 2006. gada sākuma 11 mūsu skolas skolēni un trīs skolotāji ir iesaistījušies interesantā starptautiskā Eiropas jauniešu sadarbības un savstarpējās sapratnes veici-nāšanas projektā “Eiropa — dzimtene un svešums”. Tā rīkotājvalsts ir Vācija, sazināšanās valodas: vācu un angļu.
Atskats paveiktajā
Pusgadu norisinājās projekta pirmā posma galvenā pasākuma — visu dalībnieku tikšanās Vācijā — sagatavošana. Septiņu skolu jaunieši no piecām Eiropas valstīm ieradās 2006. gada septembrī Rietumvācijas pilsētā Bielefeldē, lai iepazītos, prezentētu savas valstis un skolas, kā arī lai izveidotu lielo kopīgo noslēguma koncertu Bielefeldes sabiedrībai.
Nedēļas laikā skolēni gan kopīgi īstenoja paredzēto programmu, gan atpūtās. Vācijā mēs apguvām mūsdienu modernā teātra elementus, klausījāmies pašu jauniešu izpildīto pasaules tautu mūziku, izmēģinājām kā skan afrikāņu sitamie instrumenti.
Lielais noslēguma uzvedums, kurā uzstājās ap 100 jauniešu, izdevās patiesi iespaidīgs. Tas sastāvēja gan no atsevišķu grupu jau iepriekš sagatavotajiem priekšnesumiem, gan projekta nedēļas laikā vācu režisoru vadībā iestudētajiem kopīgajiem numuriem.
Koncerts notika vienlaicīgi uz četrām skatuvēm — bez pieteikšanas, bez redzamas aktieru uznākšanas vai noiešanas no skatuves. Vienkārši uz vienas no skatuvēm iedegās gaisma un tūlīt sākās priekšnesums. Kad tas bija galā, uz šīs skatuves gaisma nodzisa, bet iedegās uz nākamas skatuves, kur dekorācijas jau bija kārtībā un aktieri gatavi sākt savu uzstāšanos. Skatītāju krēsli bija izvietoti apkārt zālei vairākās rindās, bet zāles vidus brīžiem arī tika izmantots kā piektā skatuve, kur vienlaicīgi varēja atrasties visi projekta dalībnieki. Bijām ļoti lepni, ka lielais koncerts sākās ar mūsu Ligitas sacerējuma frag-mentu. Mūs ļoti iepriecināja arī fakts, ka vācu režisoriem iepatikās skolotājas Ilgas Stikutes iestudētā deja “Govju kazāks”, bet tās soļi tika iemācīti visiem koncerta dalībniekiem. Matīss un Gunārs ar savām līdzpaņemtajām ģitārām Bielefeldē kļuva ļoti populāri un allaž atradās sajūsmināto klausītāju uzmanības centrā. Jaukas atmiņas saistās arī ar svētdienas pastaigu pa skaisto Bielefeldi, kad citudien skaļā un pieblīvētā pilsēta bija kļuvusi gandrīz tukša, bet tādēļ neparasti krāšņa un svinīga. Milzīgā universitātes ēka izskatījās pēc pilsētas pilsētā, bet tās ne mazāk iespaidīgā bibliotēka bija atvērta 24 stundas diennaktī.
Ilgais brauciens autobusā uz Vāciju un atpakaļ izvērtās jautrs un interesants, pateicoties mūsu lietuviešu draugiem no Visaginas. Tā kā sajūsmā par projekta panākumiem bijām ne tikai mēs, tad jau turpat Bielefeldē tika nolemts šo projektu turpināt. Par nākamo tikšanās vietu tika izvēlēta pilsēta Jena Vācijas austrumos.
Darbs turpinās
Projekta otrais posms sākās ar kopīgas grāmatas rakstīšanu. No katras skolas tika izvēlēti divi autori, kuri trīs mēnešus katru nedēļu sūtīja uz Jenu sacerējumus par organizatoru piedāvātajām tēmām, piemēram: Eiropas valodas; jaunatne; klimata izmaiņas utt. Mūsu jaunās rakstnieces bija Ligita Lavnika un Ineta Orube.
Šī gada jūnija beigās abas meitenes jau patstāvīgi devās uz Jenu, lai kopā ar citu valstu jaunajiem autoriem pārrunātu visas projekta tēmas. Šajā tikšanās reizē jaunieši labāk iepazina viens otru, uzzināja daudz jauna par citām dalībvalstīm, to vēsturi, politiku, kultūru. Kopīgās pastaigas, spēles un pikniki vēl vairāk satuvināja tikšanās dalībniekus. Šķiršanās skumjas tika mazinātas ar domu par otro lielo projekta dalībnieku tikšanos septembrī Jenā. Uz otro salidojumu šī vārda tiešā nozīmē, jo šoreiz mums ir iespēja lidot ar lidmašīnu, dosimies ar jaunu programmu, pie kuras pašreiz intensīvi strādājam. Skolēni iepazīst projekta dalībvalstu nacionālos ēdienus, mācās kaut ko pateikt dažādās valodās, sacer jaunas dziesmas un iestudē dejas. Visi ar nepacietību gaida jauno tikšanos ar draugiem un daudzsološo festivāla programmu.
Romualda VEŠTERE, Krāslavas ģimnāzijas skolotāja