Eiropas Sociālais fonds izglītībai

2007. gada 22. augustā Krāslavas rajona padomē notika ESF projekta ievadseminārs “Sociālo iemaņu attīstīšana Aleksandrovas speciālās internātpamatskolas jauniešiem ar garīgās attīstības traucējumiem, sagatavojot patstāvīgai dzīvei”.

Kā zināms, ESF vispārējais mērķis ir sekmēt cilvēkresursu attīstību un veicināt situācijas uzlabošanos darba tirgū, cīnoties ar bezdarbu, kā arī veicinot reģionu ekonomisko un sociālo atšķirību izlīdzināšanu. Krāslavas rajona padomes īstenojamā projekta mērķis ir sekmēt sociālās atstumtības riskam pakļauto jauniešu ar speciālām vajadzībām iekļaušanos kopējā izglītības sistēmā, veicinot sociālo, darba iemaņu un prasmju attīstību.

Projekta kopējais finansējums ir 39865,25 LVL, kas sadalās šādi: Eiropas Sociālā fonda finansējums — 29898,94 LVL, kas sastāda 75 % no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, valsts budžeta līdzekļi — 9966,31 LVL, kas sastāda 25 % no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām.

Projektu īsteno Krāslavas rajona padome partnerībā ar Aleksandrovas speciālo internātpamatskolu, Konstantinovas pagasta padomi un Dagdas arodvidusskolu. Tas ir garants ciešākai sadarbībai starp šīm institūcijām.

Projekta īstenošanas vieta ir Aleksadrovas speciālā internātpamatskola. Savukārt mērķa grupa ir 10. un 11. klases audzēkņi — 30 jaunieši un jaunietes, kuri apgūst arodizglītības pro-grammu šajā mācību iestādē. Netiešā mērķa grupa ir jauniešu ar speciālām vajadzībām vecāki.

Projekta aktivitāšu īstenošanai tiks izveidota darba grupa, kas izstrādās un ieviesīs individuālās apmācības programmu dzīves prasmju apguvei. Projekta rezultātā tiks radīti nepieciešamie apstākļi, proti, iekārtots un aprīkots dzīvoklis — klase, kas jauniešiem ar īpašām vajadzībām ļaus izmantot gūtās teorētiskās zināšanas praksē un sagatavos tos praktiskajai dzīvei, veicinās ātrāku integrāciju sabiedrībā.

Ar šī gada 1. augustu uzsākta projekta īstenošana.

Ievadseminārā internātpamatskolas direktore Anita Malinovska sacīja, ka šī iecere ir vismaz četrus gadus veca un pietiekami izlolota. “Projekts ļoti nepieciešams, jo mums ir situācija, ka dzīves iemaņu mācība ir vairāk teorētiska nekā praktiska. Jaunietis no tā maz ko iegūst, teorētiskās nodarbības nepieciešams papildināt ar praktiskām apmācībām. Līdz šim praktisko pusi mēģinājām nodrošināt, iesaistot audzēkņus skolas ikdienā, piemēram, aicinot palīdzēt veļas mazgāšanā un citos darbos. Tagad radusies labāka iespēja. Projekta gaitā tiks izveidota vide, kurā jaunieši ar speciālām vajadzībām spēs iegūt dažādas dzīves prasmes: saskarsmes, darba, pašapkalpošanās, sadzīves utt. Komanda mums ir gatava nopietnam darbam, esam enerģijas pilni sākt īstenot projektu, ko gaidījām gadiem ilgi.”

Juris ROGA