VID informē: Kas ir preču muitas vērtība?

Analizējot VID Latgales reģionālās iestādes veiktos muitas auditus, viena no biežāk iespējamām kļūdām, ko pieļauj preču importētāji, ir nepareizi noteiktā preču vērtība, līdz ar to nepareizi piemēroti nodokļi. Sniedzam skaidrojumu par preču muitas vērtībā iekļaujamajām izmaksām.

Starptautiskajā tirdzniecībā, lai darījumi noritētu sekmīgi, noslēdzot pirkšanas — pārdošanas līgumus, pusēm ir jāvienojas par savstarpējām saistībām, jāsadala atbildība par iespējamajiem riskiem, kā arī jāatrunā preču piegādes nosacījumi. Piesakot preci muitas procedūrai imports (IM — laišana brīvā apgrozībā) un maksājot muitas nodokļus, ir svarīgi zināt, kādi papildus maksājumi saistībā ar preču piegādi jau ir iekļauti preces vērtībā un kādus pircējam ir jāuzrāda atsevišķi. Importējot preces, jānomaksā likumdošanas aktos paredzētie nodokļi (muitas nodoklis, akcīzes nodoklis, pievienotās vērtības nodoklis) un citi muitas nodokļiem līdzvērtīgi maksājumi. Nodokļi tiek aprēķināti pamatojoties uz preču muitas vērtību. Preču muitas vērtība ir darījuma vērtība jeb cena, kas faktiski samaksāta par precēm, pārdodot tās izvešanai uz Kopienas muitas teritoriju, pie kā tiek pieskaitīti maksājumi, kas attiecas uz pircēju, bet neietilpst cenā, kas faktiski samaksāta vai ir maksājama par precēm:

- komisijas un starpniecības maksa;
- iepakošanas izmaksas;
- honorāri un licences maksa;
- preču pārvadāšanas un apdrošināšanas izmaksas;
- kraušanas un apkopes izmaksas;
- visas citas izmaksas, kuras saistītas ar preču nogādāšanu līdz vietai, kur tās tiek atmuitotas.

Piemēram, prece tiek pirkta Krievijā, pircējs — Latvijas uzņēmums. Salīdzinājumam daži varianti:

Pircējs preci piegādā ar savu transportu no Krievijas uzņēmuma teritorijas.
Visi izdevumi saistībā ar preču piegādi uz Latviju un atmuitošanu ir jāuzņemas pircējam. Piesakot preci muitas procedūrai IM — laišana brīvam ap-grozījumam, muitā ir jāiesniedz visi dokumenti, kas nepieciešami preces muitas vērtības noteikšanai (darījumu apliecinošs dokuments, transporta izmaksas, apdrošināšana, kraušana u.c.), no kuras tiek aprēķināti muitas maksājumi.

Pirkšanas — pārdošanas līgumā noteikts, ka preci piegādā pārdevējs.
Pārdevējs uzņemas visas saistības piegādāt preces pircējam un uzņemas visu risku un izdevumus, kas varētu rasties, piegādājot preces līdz norādītajai vietai. Visus ar preču piegādi saistītos izdevumus apmaksā pārdevējs un tie tiek iekļauti preces vērtībā. Pircējam nekādi papildus dokumenti par izdevumiem, kurus ir apmaksājis pārdevējs un kuri ir iekļauti preces vērtībā, atmuitojot preci, nav jāiesniedz. Par izdevumiem, kurus ir apmaksājis pircējs un kuri nav iekļauti preces vērtībā, muitā ir jāiesniedz apstiprinoši dokumenti, šie izdevumi tiks iekļauti preces muitas vērtībā, no kuras tiek aprēķināti muitas maksājumi.

Pirkšanas — pārdošanas līgumā noteikts, ka preci piegādā pircēja nolīgts pārvadātājs.
Pārdevējs nodot preci pārvadātājam. Savukārt pircējs sedz visus izdevumus, kas varētu rasties sakarā ar preču nogādāšanu Latvijā, kā arī noslēdz līgumu ar pārvadātāju par preču nogādāšanu galapunktā. Šajā gadījumā (tāpat kā pirmajā) pircējs uzņemas visu risku, atbildību un izdevumus saistībā ar preču piegādi. Atmuitojot preci, IM — preču laišana brīvā apgrozībā, tiek iesniegti visi ar preču piegādi saistīto izdevumu apliecinošie dokumenti, kas tiek iekļauti preču muitas vērtībā, pamatojoties uz tiem, tiek aprēķināti muitas maksājumi.

Tie ir tikai daži piemēri no iespējamajiem variantiem, jo katrs noslēgtais pirkšanas — pārdošanas līgums ir individuāls, un viennozīmīgi noteikt, kādām izmaksām jābūt iekļautām preču muitas vērtībā, nav iespējams.

Sīkāku informāciju var saņemt VID LRI Muitas pārvaldes Muitas darbību koordinācijas daļā, Daugavpilī, Rīgas ielā 4/6 101.kabinetā, tālrunis: 654 06251; 654 06292.

Ingrīda GERIŅA, VID LRI Biroja priekšniece