Jūnija vidū jau ābolu un bumbieru mazos auglīšus sāka inficēt kraupis, tas turpina izplatīties uz augļiem un lapām. Klimatiskie laika apstākļi veicina miltrasas attīstību un izplatību.
Bumbieru dārzos kraupis inficē arī jaunos dzinumus, kā rezultātā lapas un dzinumi nokalst jeb nomelnē. Ievērojami izplatās augļu puves. Mitrie, nepastāvīgie laika apstākļi veicina augļu plaisāšanu, kas paver ceļu puvju un citu infekciju iekļūšanai augļos. Regulāri jāsavāc un jāizvāc no dārza zem kokiem nobirušos tinēju un citu kaitēkļu saēstos augļus. Puvju bojātos nobirušos augļus jāsavāc, jānovāc tos no vainaga un jāaizvāc no dārza, tā daļēji var ierobežot infekcijas izplatību. Slimību ierobežošanai jānosmidzina ar fungicīdu rudens un ziemas šķirņu koki. Stingri jāievēro nogaidīšanas laiks. Bumbieru lapas inficē bumbieru — kadiķu rūsa. Bumbieru un plūmju dārzos lapas invadē pangērces, nobirušās lapas jāsavāc un jāiznīcina.
Apsekotajos dārzos Latgales reģionā bakteriālo iedegu /Erwinia amylovora/ pazīmes netika konstatētas, bakteriālo iedegu pazīmju aizdomu gadījumos nekavējoties ziņojiet Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) speciālistiem savā rajonā vai reģionā, lai varētu savlaicīgi konstatēt un pasargot no infekcijas apkārt augošos kokus. Ar bakteriālo iedegu inficējas ābeles, bumbieres, pīlādži, korintes, krūmcidonijas, klintenes un vilkābeles. Plaša informācija par bakteriālo iedegu ir VAAD mājas lapā www.vaad.gov.lv
Atsevišķām avenāju šķirnēm šogad stipri attīstās aveņu mizas plaisāšana. Pēc ražas novākšanas jāizgriež noražojušie un arī jaunie inficētie dzinumi ar violetiem slimību ierosinātājiem plankumiem. Pēc zaru izgriešanas stādījumi jāapsmidzina ar kādu no fungicīdiem. Jāizgriež pang-odiņa invadētie dzinumi ar uzbriedumiem. Tādos stādījumos vēlams augsni mulčēt ar 10-15 cm kūdras, zāģu skaidu, kūdras vai cita materiāla kārtu rudenī, tādā veidā daļēji tiks ierobežota pangodiņu izplatība.
Ogulāju lapu plankumainības šobrīt izplatās nedaudz mazāk nekā iepriekšējos gados, bet upenes un ērkšķogas inficē ērkšķogulāju Amerikas miltrasa, stabiņrūsa un kausiņrūsa. Pēc ražas novākšanas slimību ierobežošanai krūmus vēlams nosmidzināt ar atbilstošu fungicīdu. Regulāri jāizgriež ogulāju stiklspārņu bojātos — vīstošos — zarus. Zarus jāizgriež līdz pašai zemei, neatstājot celmu, izgrieztos zarus jāsadedzina.
Katru nedēļu informāciju par kaitēkļu un slimību izplatību Latgales reģionā var iegūt internetā — VAAD mājas lapas www.vaad.gov.lv sadaļā Aktuālais laukos un dārzos.
Anita TRŪPA, Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālās nodaļas vecākā eksperte (agronomijā)