Reformas aprises arvien redzamākas

Turpinās pašvaldību apvienošanās projekts, kura izstrādei izveidota pamatdarba grupa četru cilvēku sastāvā: trīs pašvaldību iestādes “Dagdas Fenikss” darbinieki un domes ekonomists. Vēl 11 cilvēki strādā kā atbildīgās personas pašvaldībās par projekta realizēšanu, proti, katrā pašvaldībā ir viens cilvēks, kurš tur koordinē visas projekta aktivitātes.

“Dagdas Fenikss” vadītāja Inese Plesņa pastāstīja, ka mērķdotācija 10000 latu apvienošanās projekta izstrādei kontā ir ieskaitīta 7. jūnijā, līdz ar to līdz 7. decembrim šis projekts jāizstrādā.

Piešķirtais finansējums tik apjomīga projekta izstrādei būtībā nav liels. Par pamatu tika paņemts iepriekšējais projekts, kurš izstrādāts 2003. gadā. Jūnijā un jūlijā ir atjaunota datu bāze, apkopota jaunākā statistika, augustā paredzēts pieredzes apmaiņas brauciens uz Līvāniem un Gulbeni.

“Līvānos paskatīsimies, kā reāli strādā novads,” stāsta I. Plesņa. “Savukārt Gulbenē jau izstrādājuši pašvaldības apvienošanās projektu un ir pāris soļus mums priekšā tieši valsts mērķdotācijas apgūšanā — tie 200000 ir latu katrai pašvaldībai, ja tās veido novadu.”

Septembrī un oktobrī sāksies nozaru darba grupu izbraukuma semināri. Faktiski tas būs darbs pie struktūras, kāda varētu būt jaunajā novadā. Katra darba grupa notiks citā pašvaldībā, lai pie reizes apskatītos, kas reāli notiek uz vietas. Būs arī neliela ekskursija pa pagastu, pasākums tiks filmēts, lai parādītu vietējā televīzijā.

Plānots, ka izglītības un sporta darba grupa noritēs Šķaunē; pašvaldības ceļu, zemju, mežu apsaimniekošanas un teritorijas labiekārtošanas — Andrupenē; civilstāvokļa aktu reģistrācijas, nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas un vēlēšanu komisijas — Ezerniekos; sociālās palīdzības un bāriņtiesas — Asūnē, uzņēmējdarbības un lauksaimniecības sekmēšanas, teritorijas attīstības plānošanas — Dagdas pagastā; veselības aprūpes — Svariņos; dzīvojamā fonda un komunālo pakalpojumu — Andzeļos; kultūras (tautas nami, bibliotēkas, muzeji, kultūrvēsturiskais mantojums) — Bērziņos; sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas un skolēnu pārvadāšanas — Ķepovā; sadarbības ar valsts struktūrām (policija, VUGD, Zemes dienests, Valsts ieņēmumu dienests u.c.) — Konstantinovā; grāmatvedības un finanšu, iepirkumu organizēšanas — Dagdas pilsētā.

Darba grupas semināros piedalīsies pašvaldību vadītāji un vietējie eksperti attiecīgajā nozarē (piemēram, izglītība — skolas direktors; pašvaldības īpašumu apsaimniekošana — ceļu speciālists; veselības aprūpe — FVP vadītājs u.c.)

“Oktobra beigās apkoposim, jo nepieciešams izstrādāt ziņojumu ministrijai par šīm visām aktivitātēm,” turpina I. Plesņa. “Novembrī plānota projekta sabiedriskā apspriešana, izbraucot uz visām 11 pašvaldībām. Tā paredzēta sapulces veidā, kurā darba grupa iepazīstinās ar izstrādāto dokumentu. Iedzīvotāji jau var nākt uz savām pašvaldībām un iesniegt priekšlikumus, ja kādam tādi ir. Tos var iesniegt arī “Dagdas feniksā”. Projekta noslēgums — decembrī.”

Juris ROGA