Krāslavas rajona partnerība veicinās rajona attīstību

Pērn augustā nodibināta biedrība “Krāslavas rajona partnerība”, kurā apvienojušies pārstāvji no Krāslavas rajona pašvaldībām, dažām nevalstiskajām organizācijām un uzņēmējiem.

“Krāslavas rajona partnerība” valdes locekle Aina Dzalbe uzsver, ka partnerības mērķis ir veicināt ilgtspējīgu sociālo un ekonomisko attīstību Krāslavas rajonā, iesaistot organizācijas un iedzīvotājus vietējā līmeņa problēmu risināšanā. Krāslavas rajona partnerība 2006. gada nogalē iesaistījās Zemkopības ministrijas īstenotajos LEADER+ pasākumos, lai veicinātu rajona nevalstisko organizāciju jeb vietējo kopienu iniciatīvu, kas vērsta uz lauku problēmu risināšanu, attīstītu kopienu kapacitāti Krāslavas rajonā, bet galvenais, lai apvienotu vietējās kopienas kopīgai problēmu apzināšanai lauku un pilsētu teritorijās un izstrādātu Krāslavas rajona lauku attīstības stratēģiju.

— Kas tas ir — lauku attīstības stratēģija?

— Lauku attīstības stratēģija ir detalizēts plāns, ko izstrādās un apstiprinās vietējā rīcības grupa jeb Krāslavas rajona partnerība, balstoties uz rajona iedzīvotāju vajadzībām. Attīstības stratēģijā tiks ietverta detalizēta Krāslavas rajona teritorijas situācijas analīze, noskaidrotas un izanalizētas galvenās attīstības problēmas un vajadzības, uz kuru pamata tiek veidota lauku teritorijas attīstības vīzija, noteiktas galvenās prioritātes un paredzēti konkrēti pasākumi un aktivitātes, kas sekmēs lauku teritorijas attīstību, veicinās jauninājumus, stiprinās lauku ekonomiku, nodrošinās pilnvērtīgu iedzīvotāja dzīves kvalitāti.

— Kā plānojat to īstenot?

— Attīstības stratēģija tiek īstenota vietējo iniciatīvas grupu (biedrību un nodibinājumu) projektu veidā. Tās īstenošanai (2008.-2013.gadā) tiek paredzēts finansējums no Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fonda (ELVGF) un Latvijas Republikas valsts budžeta līdzekļiem. Protams, šis finansējums nav salīdzināms ar lielajiem struktūrfondu projektiem. Par lauku attīstības stratēģijai pieejamajiem līdzekļiem pilnīgi noteikti neasfaltēs ceļus un nebūvēs viesu mājās. Taču ir ļoti svarīgi, ka šos nelielos projektus īstenos vietējās iniciatīvas grupas, kurām ir vajadzības un idejas par to, ko varētu un vajadzētu darīt sava ciema dzīves aktivizēšanai.

— Pat labi izglītotiem cilvēkiem šie jautājumi bieži vien nav īsti izprotami...

— 2007. gada sākumā tika aizsāktas Krāslavas rajona partnerības biedru mācības, kuras ilgs līdz šī gada oktobrim un kuru rezultātā, ievērojot Zemkopības ministrijas norādījumus, būs izstrādāta Krāslavas rajona lauku attīstības stratēģija. Mācību laikā tika arī izstrādāta anketa iedzīvotāju vajadzību apzināšanai. Pašlaik visā rajonā notiek vietējo iedzīvotāju anketēšana. Anketas ir pieejamas katra pagasta pašvaldībā. Anketēšana ļaus noteikt raksturīgākās problēmas rajonā un izstrādāt stratēģiju atbilstoši iedzīvotāju vajadzībām, tādā veidā tiks ievērots LEADER+ programmas princips “no apakšas uz augšu”.

— Kas tālāk?

2008. gada pavasarī stratēģija tiks iesniegta Zemkopības ministrijas stratēģiju vērtēšanas komisijai, kura izvērtēs Krāslavas rajona lauku attīstības stratēģijas īstenošanas iesniegumu un izlems par atbilstoša finansējuma piešķiršanu. Finansējuma piešķiršanas gadījumā katrai nevalstiskai organizācijai, kas darbojas Krāslavas rajona teritorijā, būs iespēja pieteikt projektu finansējuma saņemšanai stratēģijas īstenošanai saskaņā ar Krāslavas rajona lauku attīstības stratēģiju, ar biedrības “Krāslavas rajona partnerība” rīcības plānu, projekta pieteikuma veidlapu un vērtēšanas kritērijiem. Projektu iesniedzējiem nevajadzēs līdzfinansējumu, bet katrs projekts varēs saņemt maksimāli Ls 5000 tā īstenošanai.

Tāpēc pašlaik, stratēģijas izstrādāšanas posmā, ir ļoti svarīgi gūt Krāslavas rajona iedzīvotāju atsaucību, apzināt galvenās problēmas un vajadzības un noteikt tās, kuras var risināt LEADER+ programmas laikā.

— Paldies par atbildēm! Cerēsim, ka mūsu iedzīvotāji būs atsaucīgi.

Jautāja Juris ROGA