Kora mākslas vēsturei ir vairāki tūkstoši gadu, un tās saknes meklējamas tajā tālajā laikā, kad mūsu senči pulcējās naktīs pie ugunskuriem un, lai pārvarētu bailes no tumsas, “dūca” korī...
Kad cilvēks dzied? Kad izjūt visspēcīgākās emocijas? Dzied no laimes, no bēdām, dzied, kad viņam ir skumji, priecīgi, kad viņš ir iemīlējies...
Eiropas kora kultūra cieši saistīta ar baznīcu. Garīgās dziesmas, kas slavina Dievu, sākumā spontāni, pēc tam kā dievkalpojuma daļa, skanēja baznīcās visā kristīgajā pasaulē. Kā gan citādi savas jūtas var izteikt cilvēks, kurš jūt savu vienotību ar Dievu?
Dižie pasaules komponisti Hendelis, Bahs, Mocarts, Rahmaņinovs uzskatīja par laimi radīt garīgo mūziku. Katrs, kurš ir dzirdējis baznīcas kori, atzīst šīs burvīgās mākslas iedarbības spēku uz cilvēka dvēseli.
Latvijā ir unikāla mācību iestāde — Aglonas bazilikas kora skola. Tas ir visiem zināms fakts. Pagājušajā nedēļā skolas audzēkņi kopā ar savām pedagoģēm Ievu Lazdāni un Irēnu Leonovu ciemojās pie Landskoronas baznīcas priestera Aivara Kursīša.
Klusumā, kas valda šajā priekšpusdienas stundā Šķaunes ciemata skolā skan apbrīnojami dzidras un saskaņotas kora balsis. Notiek kora mēģinājums. Notvēris izdevīgu brīdi, nelielajā starpbrīdī man izdevās mazliet aprunāties ar kora skolas direktori Ievu Lazdāni:
“Šķaunē mēs viesojamies pie priestera Aivara Kursīša. Līdztekus tam aktīvi gatavojamies Dievmātes Debesīs uzņemšanas svētkiem un neizlaižam nevienu dienu. Mūsu skolas koris piedalās jauniešu Misē. Starp citu, mums šis gads ir notikumiem un pasākumiem bagāts. Mēs atzīmējam mūsu skolas dibināšanas 15. gadadienu. Jubilejai gatavojamies nopietni, jo pasākums turpināsies mēnesi! Ieplānoti jauno ērģelnieku, solistu koncerti, kora programmas, klaviermūzikas koncerti. Jubilejas svinībās piedalās ne tikai mūsu audzēkņi, bet arī skolas absolventi. Mēs lepojamies ar saviem absolventiem. Ne mazums viņu mācās mūzikas vidusskolās un pat mūzikas akadēmijā. Šogad viena no pirmajām mūsu audzēknēm pabeidza akadēmiju. Tagad mēs ar kolēģiem varam dzīvot mierīgi, paaugusies jaunā maiņa.”
Starpbrīdis tuvojās beigām. Kora dalībnieki jau gaidīja savus pedagogus. Trīs desmiti zēnu un meiteņu no Aglonas, Rušonas, Kastuļinas centās sasniegt lielās mākslas virsotnes...
Mazliet paklausījies dzidru, emocionālu un saskaņotu dziedājumu, iemūžinājis vairākas fotogrāfijas, es devos projām, lai netraucētu...
Aglonas bazilikas kora skola ir vispazīstamāko koru kongresu, konkursu un festivālu dalībniece. Galvenais uzdevums, kuru veic skola, ir Latgales katoļu baznīcu dziesmu tradīciju izpēte un saglabāšana. Pat ne uzdevums, tā ir misija, ar kuru kora skola, esmu pārliecināts, tiks galā lieliski!
Andrejs JAKUBOVSKIS