VID INFORMĒ Septiņos mēnešos veikts vairāk nekā 2,5 tūkstoši pārbaužu

Viens no Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk - VID) kontroles pasākumiem ir tematiskā pārbaude. Šī gada septiņos mēnešos VID Latgales reģionālās iestādes darbinieki veikuši 2585 tematiskās pārbaudes un par konstatētajiem pārkāpumiem piemērojuši soda sankcijas 59,6 tūkst. latu.

Visvairāk veiktas darba devēju pārbaudes, septiņos mēnešos pārbaudītas 889 juridiskas personas, pārkāpumi konstatēti 411 nodokļu maksātāju darbībā, tostarp Krāslavā 75 pārbaudes, pārkāpumi konstatēti 26 gadījumos.

Būtiskākie atklātie pārkāpumi darba devēju pārbaudēs visā reģionā:

* nav noslēgti darba līgumi ar 39 darbiniekiem;

* 146 gadījumos nav pareizi aprēķināti un maksāti nodokļi no darbinieku darba algām;

* 7 gadījumos VID iesniegto pārskatu dati par darba ņēmēju atalgojumu neatbilst uzņēmuma grāmatvedības uzskaites datiem;

* 134 gadījumos konstatēti pārkāpumi darba laika uzskaitē;

* 106 gadījumos atklāti darbu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi.

Pastāvīgi pārbaudes tiek veiktas mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumos, nav izņēmums arī citi pa- kalpojumu sniedzēji. 2007.gada septiņos mēnešos sadarbībā ar Valsts policijas darbiniekiem veiktas 16 tematiskās pārbaudes nodokļu maksātājiem, kuriem ir izsniegtas atļaujas pasažieru komercpārvadājumiem ar vieglajiem taksometriem. Konstatēti pārkāpumi 12 gadījumos. Būtiskākie pārkāpumi: ieņē- mumu nereģistrēšana; pārkāpumi darījumu apliecinošu kvīšu un biļešu reģistrācijas un piemērošanas kārtošanā; netiek pareizi aprēķināti nodokļi un nepilnā apjomā maksāti nodokļi no darbinieku darba algām.

45 tematiskās pārbaudes veiktas nodokļu maksātājiem, kuri sniedz pakalpojumus autoservisos. No pārbaudītajiem nodokļu maksātājiem pārkāpumi konstatēti 71% darbībā. Konstatētie pārkāpumi: ieņēmumu nereģistrēšana; pakalpojumu uzskaites aprites kārtības neievērošana, netiek pareizi aprēķināti un nodokļi no darbinieku darba algām, nav noslēgti darba līgumi.

25 pārbaudes veiktas nodokļu maksātajiem, kas veic autovadītāju teorētisko un praktisko apmācību. Arī šo pakalpojumu sniedzēju darbībā konstatēti iepriekšminētie pārkāpumi. Starp nākamo autovadītāju skolotājiem konstatētas 14 personas, kas pasniedz praktisko braukšanas apmācību, bet nav reģistrējušas saimniecisko darbību.
Zem VID lupas nokļuvuši arī būvprojektu izstrādātāji. Konstatēts, ka 14 personas veic projektu izstrādāšanu, bet nav reģistrējušas saimniecisko darbību. Veicot pārbaudes, atklāts, ka ne visos ga- dījumos ir uzrādīti ienākumi un attiecīgi maksāti nodokļi no šiem ienākumiem.

VID aicina iedzīvotājus cīnīties par savām tiesībām un atgādina, ka, saņemot algu „aploksnē”, zaudē ne tikai valsts budžets, bet arī pats algas saņēmējs — darba ņēmējs. Jo lielākas iemaksas nodokļu veidā tiks veiktas, jo lielākas būs izmaksas sociālā riska gadījumā. Savukārt nereģistrēta saimnieciskā darbība pielīdzināma zara zāģēša-nai, uz kura paši sēžam.

Ingrīda Geriņa, VID LRI Biroja priekšniece