Aktuāla informācija

Palīdzība neplānotas grūtniecības un pēcaborta depresijas gadījumos

Krīzes Grūtniecības Centrs ir sabiedriskā labuma organizācija, kas dibināta ar mērķi sniegt konsultatīvo palīdzību neplānotas grūtniecības, pēcaborta depresijas gadījumos, kā arī spontānā aborta vai pāragra bērna zaudējuma gadījumos.

Centrā strādā rūpīgi apmācīti brīvprātīgie darbinieki. Viņi ieguvuši zināšanas un iemaņas, kā palīdzēt krīzē nonākušiem cilvēkiem pēc Lielbritānijā sertificētām un aprobētām programmām. Centra brīvprātīgie darbinieki ir gatavi palīdzēt ikvienam, kas saskāries ar neplānoto grūtniecību, veicis abortu un nespēj tikt galā ar tā sekām, kā arī tiem, kas saskārušies ar bērna zaudējumu spontānā aborta gadījumā vai kāda tuva cilvēka aiziešanu viņā saulē; kuriem nepieciešama palīdzība, lai pārvarētu šīs sāpes. Centra mērķis ir izglītot Latvijas sabiedrību par jautājumiem, kas saistīti ar abortu, palīdzēt sievietēm pieņemt lēmumu attiecībā uz abortu, palielināt izpratni par Pēcaborta Sindromu, kā arī izveidot Krīzes Grūtniecības Centra filiāli katrā Latvijas pilsētā.

Šā gada maijā Rīgas Dzemdību namā notika Krīzes Grūtniecības Centra (KGC) organizēta konference, lai informētu speciālistus un citus interesentus par krīzes grūtniecības centru darbību Latvijā, Lielbritānijā un Eiropā. Konferences laikā tika aplūkoti un skaidroti dažādi ar krīzes grūtniecību saistīti jautājumi.

Lekcijas sniedza kā pašmāju, tā arī ārvalstu eksperti. KGC vadītāja Latvijā Marika Bērtule informēja par KGC paveikto kopš centra izveidošanas 2006.gadā, kā arī iepazīstināja ar centra nākotnes mērķiem un vīziju. Krīzes Grūtniecības tīkls dibināts 80. gadu vidū Lielbritānijā, tā vadītāja Džoanna Tomsone (Joanna Thompson) informēja par krīzes grūtniecības centru attīstību Lielbritānijā un citviet Eiropā. Psihiatre Helēna Husainova stāstīja par depresiju un tās progresīvāko terapiju, kādu varētu piedāvāt centra darbinieki, savukārt resursu centra “Marta” psiholoģe Nikola Dzina nolasīja lekciju par tādu Latvijā aktuālu tematu kā vardarbība ģimenē.

Konferencē piedalījās KGC brīvprātīgie, kā arī bija aicināti viesi no Bērnu un ģimenes lietu ministrijas, Veselības ministrijas, Veselības veicināšanas valsts aģentūras un Rīgas domes. Kopumā bija aptuveni 80 dalībnieku.

Konferences laikā tika izsniegti diplomi tiem brīvprātīgajiem, kas izgājuši KGC apmācības, lai sniegtu savu atbalstu krīzes situācijā nonākušām grūtniecēm, vai palīdzētu pārvarēt pēc aborta sindromu.

Aizvadītajā gadā KGC apmācības pabeidza 38 cilvēki, savukārt šogad - vairāk kā 40 cilvēku. KGC darbā ir iesaistīti brīvprātīgie no Rīgas, Jūrmalas, Jēkabpils, Siguldas un Liepājas, arī no Jelgavas, Kandavas un Kuldīgas. KGC organizētos apmācību kursus iziet kā KGC brīvprātīgie, tā arī pašvaldību sociālie darbinieki, psihologi un citi speciālisti, kuri iegūtās zināšanas par krīzes grūtniecību vēlāk izmanto savā darba vietā.

Pirmais KGC Latvijā tika atklāts 2006.gada 28.jūlijā Rīgā. Deviņu darbības mēnešu laikā centrā pēc palīdzības ir vērsušās vairāk nekā 100 personas. Vairākumā situāciju cilvēki meklē padomu, kā rīkoties neplānotas grūtniecības gadījumā, ir arī situācijas, kad personas lūdz palīdzību pēcaborta sindroma seku novēršanai.

Šogad plānots atvērt KGC filiāli Jelgavā, Kuldīgā, Kandavā, kā arī uzsākt mācības Siguldā, Daugavpilī un citviet Latvijā, lai pēc tam arī šajās pilsētās izveidotu KGC filiāles. KGC mērķis ir panākt to, ka personām, kurām nepieciešama palīdzība neplānotas grūtniecības gadījumā vai tās seku pārvarēšanā, būtu pieejama kvalificētu speciālistu palīdzība pēc iespējas tuvāk savai dzīves vietai.

Ir izdoti divi bukleti, kuros apkopota informācija, kur meklēt palīdzību, izglītojoši jautājumi, kas saistīti par grūtniecības un aborta tēmu, kā arī Pēcaborta Sindroma skaidrojums. Centrs ir uzsācis Jauniešu programmu, kuras laikā mūsu darbinieki līdz šim ir bijuši 9 skolās.

Mēs vēlētos aicināt sievietes, kurām nepieciešama palīdzība, vērsties pie Centra darbiniekiem, konfidenciāli zvanot pa bezmaksas telefonu 7227033 otrdienās: no plkst. 12 līdz 14 un no plkst. 17 līdz 19; trešdienās: no plkst. 18 līdz 20 un piektdienās: no plkst. 10 līdz 12 un no plkst. 17 līdz 19. Var pieteikties uz konsultāciju, var vienkārši tāpat parunāties vai arī rakstīt uz palidziba@krizescentrs.lv.

Dita Blaua, Krīzes Grūtniecības Centra brīvprātīgā darbiniece