Speciālisti lēš, ka šobrīd pasaulē dzīvo vairāk nekā 12 miljoni cilvēku, kuri cieš no urīna nesaturēšanas problēmas, no tiem — viena piektā daļa ir vīrieši. Urīna nesaturēšanas jeb inkontinences iemesli var būt dažādi. Arī inkontinences smaguma izpausmes var būt atšķirīgas, sākot no daļējas līdz pilnīgai urīnpūšļa funkcijas zaudēšanai.
Maldīgi ir uzskatīt, ka ar urīna nesaturēšanas problēmu saskaras tikai gados vecāki vīrieši. Bieži vien inkontinenci izraisa dažādu slimību sekas, piemēram, galvas un muguras smadzeņu traumas, kam seko urīnpūšļa kontroles zaudēšana, neiroloģiskās saslimšanas, urīnpūšļa infekcijas, STS, dažādas psihiskās slimības, kā rezultātā cilvēks saskaras ar nekontrolētu urīna noplūdi.
Nelaimes cēlonis — prostatas dziedzeris
Vīriešu visbiežāk norādītais urīna nesaturēšanas simptoms ir pastāvīga pilināšana. Parasti tas rodas priekšējā dziedzera jeb prostatas palielināšanās dēļ. Tas neļauj pūslim pilnībā iztukšoties, lai gan urīns lielā daudzumā krājas urīnpūslī. Pūšļa sieniņas sašļūk, tādēļ urīns lēnām plūst visu laiku. Vīriešu spēja saturēt urīnu var uz laiku pavājināties pēc prostatas operācijas, tomēr parasti stāvoklis uzlabojas gada laikā. Ja cilvēkam tualetes apmeklēšanas vēlme rodas naktīs, arī tas var norādīt uz atkāpi no normas. Vīriešiem nakts urīna nesaturēšana visbiežāk ir saistīta ar priekš-dziedzera slimībām.
Pilināšana fiziskās piepūles laikā
Pastāv dažādi urīna nesaturēšanas veidi — visizplatītākā ir tā dēvētā stresa inkontinence, kas rodas smieklu, šķaudīšanas, klepošanas vai fiziskās piepūles rezultātā. Šīs parādības veicina abdominālā spiediena palielināšanos un rezultātā cilvēkam ir grūti kontrolēt urīna izdalīšanos. Urgentā jeb neatliekamā urīna nesaturēšana izpaužas kā tik steidzama, gribai nepakļaujama nepieciešamība urinēt, ka pat nav iespējams laicīgi nokļūt līdz tualetei.
Arī novecojot urīnpūšļa muskuļi novājinās, vīriešu urīnceļi vairs nenoslēdzas tik cieši, tādēļ pēc urinēšanas no urīnceļiem biksēs var ietecēt mazliet urīna.
Treniņi iegurņa muskuļu stiprināšanai
No mokošās urīna nesaturēšanas problēmas lielā mērā iespējams izvairīties, ja laikus ir veikti profilaktiski iegurņa stiprināšanas vingrinājumi pirms vēl parādījušies inkontinences simptomi.
Urīnpušļa stiprināšanas process sastāv no trim elementiem: apmācības, urīnpūšļa iztukšošanas plāna veidošanas un izstrādātā plāna ievērošanas. Šīs metodes galvenais pamatprincips ir noteikta tualetes apmeklējuma režīma ievērošana. Respektīvi, jādodas uz tualeti noteiktos laikos, nevis tikai tad, kad rodas tāda vēlme.
Urīnpūšļa stiprināšanai parasti ir nepieciešami vairāki mēneši. Šobrīd Latvijā darbojas Inko Centrs, kas sniedz bezmaksas konsultācijas par urīna nesaturēšanas jautājumiem, kā arī palīdz apgūt dažādus vingrinājumus urīnpūšļa muskuļu stiprināšanai. Apmeklējot šo konsultāciju kabinetu, ārsta norīkojums nav nepieciešams.