Lai samazinātu patērētāju iespēju tikt diskriminētiem saistībā ar viņu dzimumu, rasi vai etnisko piederību, Labklājības ministrija (LM) ir izstrādājusi grozījumus patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Tādējādi tiks pārņemtas vairākas Latvijai saistošas Eiropas Savienības tiesību normas vienlīdzīgas attieksmes nodrošināšanai.
LM sagatavotie likuma grozījumi aizsargās patērētājus, ja tie no preču pārdevēju un pakalpojumu sniedzēju puses saskarsies ar atšķirīgu attieksmi pret sevi, salīdzinot ar citiem patērētājiem.
Ja pastāvēs aizdomas, ka attiecīgais patērētājs ir diskriminēts, preces pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam būs jāpierāda, ka viņš pret šo personu attiecies tāpat kā pret klientiem ar pretējo dzimumu, citu rasi vai etnisko piederību.
Plānotās izmaiņas, iespējams, ietekmēs tādas ikdienišķas lietas kā cenu lapas frizētavās un skaistumkopšanas salonos vai arī dažu apdrošināšanas pakalpojumu izmaksas, kurās līdz šim tika ņemts vērā personas dzimums. Pēc grozījumu stāšanās spēkā, piemēram, būs aizliegts pie tirdzniecības vietām izlikt zīmes, kas aizliedz veikalā ieiet ar bērnu ratiņiem. Saskaņā ar statistikas datiem galvenokārt sievietes veic mazu bērnu aprūpes pienākumus, tādēļ šāds aizliegums ir diskriminējošs sievietēm kā pircējām.
Plānots, ka patērētāju tiesību aizsardzību, tāpat kā līdz šim, veiks Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Šobrīd Patērētāju tiesību aizsardzības likums īsteno un aizsargā patērētāja tiesības, pērkot preces un pakalpojumus. Tāpat tas nosaka pārdevējam ievērot vienlīdzīguma, labticīguma un citus principus.
Grozījumi likumā 26.jūlijā izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Par tiem vēl būs jālemj valdībai.
Lelde RĀFELDE, Komunikācijas departamenta direktore